Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pasja

BIESIADA

Polecane posty

Pascha Pascala - składniki 2 kg białego sera (40-proc. tłuszczu) 20 dag masła o temp. pokojowej 3 torebki cukru waniliowego 6 żółtek 20 dag cukru pudru rodzynki owoce w syropie Pascha Pascala - sposób przygotowania Prawdziwą rosyjską paschę robi się na Wielkanoc i dekoruje literami X i B ze smażonej skórki pomarańczowej. Jest to skrót od słów ?Chrystus zmartwychwstał?. Pamiętajcie, że paschę podaje się pokrojoną w poziome plastry - tak samo jak sękacz Utrzyj mikserem żółtka, cukier puder i cukier waniliowy. Gdy masa będzie gładka i jasnokremowa, dodawaj po trochu masło, nie przerywając ucierania. Gdy masło się skończy, zacznij dodawać biały ser. Zakończ ucieranie, gdy masa będzie gładka. Teraz włóż do niej rodzynki i owoce. Masę przełóż na gazę i umieść nad zlewem, robiąc supły z czterech stron. Pozostaw do osączenia, najlepiej na noc. Przed podaniem wstaw paschę na kilka godzin do lodówki. Udekoruj owocami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DZIEN DOBRY 🖐️BIESIADO!👄 Kochane DRZEWKA ❤️❤️8serce]❤️serce] JODELKO i GRABKU ❤️ dzis WIELKI PIATEK. ❤️ To ostatni piątek przed Wielkanocą, szósty dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i jego zmartwychwstanie. Jednocześnie, jest to drugi dzień Triduum Paschalnego. Tło historyczne - Wydarzenia Biblijne Po pojmaniu Jezusa w ogrodach Getsmani Jezus został zaprowadzony do najwyższego kapłana Kajfasza . Rada i arcykapłani szukała na niego fałszywego świadectwa . Święty Piotr rozpoznany przez kilka osób zapiera się znajomości z Jezusem przez co spełnia się przepowiednia z Ostatniej Wieczerzy . Rada podejmuje decyzję o zgładzeniu Jezusa i prowadzi go przed oblicze namiestnika Piłata . Widząc to Judasz zwraca srebrniki przyznając, że wydał niewinnego . Piłat próbuje uratować Jezusa korzystając ze zwyczaju uwolnienia jednego z więźniów. Jednak arcykapłani namawiają lud aby głosował ze uwolnieniem Barabasza, a nie Jezusa i tak się staje. Rzekł do nich Piłat: \"Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem?\" Zawołali wszyscy: \"Na krzyż z Nim!\" Namiestnik odpowiedział: \"Cóż właściwie złego uczynił?\" Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: \"Na krzyż z Nim!\" Jezus zostaje ukrzyżowany Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: \"Eli, Eli, lema sabachthani?\", to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: \"On Eliasza woła\". Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić. Lecz inni mówili: \"Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić\" A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha . Pod wieczór Józef z Arymatei prosi o wydanie ciała Jezusa i składa go do grobu wykutego dla siebie w skale. Zwyczaje, tradycje, obrzędy, liturgia Wielkiego Piątku Wcześnie rano w Wielki Piątek odbywa się Liturgia Ciemnych Godzin (Ciemna Jutrznia), składająca się z Wezwania, Godziny Czytań i Jutrzni,podczas której śpiewane są Psalmy. Jest to pamiątka pojmania Jezusa. Po południu odbywają się Drogi Krzyżowe na wzór ostatniej wędrówki Jezusa na Golgotę. Wieczorem rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, po której następuje złożenie Sakramentu do Grobu. Następnie, do późnych godzin nocnych, odbywa się czuwanie przy Grobie. W Wielki Piątek odsłaniane są w świątyniach zaimprowizowane Groby Chrystusa, a w niektórych odbywają się dodatkowo widowiska pasyjne (odtworzenie ostatnich godzin Jezusa Chrystusa). W Wielki Piątek wszystkich wiernych obowiązuje ścisły post, w tym dniu, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie odprawia się Mszy Świętej. Ścisły Post Ścisły post, obowiązujący w Wielki Piątek i Środę Popielcową, pozwala na spożycie jednego sytego posiłku dziennie i ewentualnie dwóch lekkich posiłków rano i wieczorem. W czasie ścisłego postu należy powstrzymać się od spożywania mięsa i pokarmów zakazanych przez Episkopat. Ciekawostki Najbardziej chyba znane widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
❤️❤️❤️ Droga do krzyża Męka moja w uścisku, mokrej dłoni w zapiętej kurtce w butach —wchodziłem. W oddali widziałem już szczyt, a moje nogi grzęzły w zaspach śniegu. Była tylko jedna droga w jedną stronę, z radością spojrzałem na krzyż. W mym oku błysk, rozkojarzenie, że to już niedługo — już niedaleko. Ja powróciłem tą samą drogą, a Ty będąc tam wysoko na szczycie, Patrzyłeś na mnie małego, pytając dokąd idę. Andrzej Dyczewski. Kochane Drzewka zycze milego dnia! 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻Witam i pozdrawiam biesiade🌻 🌻Jodelko,o jakie radosne to opowiadanie.Na pewno zyli jeszcze dlugo i byli szczesliwi. 🌻Jarzebinko,dziekuje Ci kochana za wielkanocne slowo. Juz mamy Wielki Piatek! Drogie drzewka,swieta tuz ,tuz.Buziaczki 👄 🌻Buziak na szczęście🌻 🌻🌻🌻 Kolejka trzęsie i podskakuje, jej koła bardziej zawzięcie niż zwykle zgrzytają na stalowych szynach. Wokół nas zima. Posępna zatoka Arsta z okien pędzącego pociągu wygląda jak lodowata otchłań. Wagon wypełniony jest zziębniętymi, znudzonymi i obojętnymi na wszystko pasażerami. Dzień dobry! Nagle jakiś chłopczyk zaczyna się przeciskać między nogami nieprzyjaznych starszych osób - takich, co to niechętnie zrobią trochę miejsca - i siada przy oknie. Sam pośród rozeźlonych wczesną porą dorosłych. Ale zuch - myślę. Jego ojciec stoi przy drzwiach za nami. Pociąg, kiwając się, wjeżdża w podziemny świat tuneli. Nagle zdarza się coś zupełnie niespodziewanego. Poważny mały chłopiec zsuwa się z siedzenia i kładzie dłoń na moim kolanie. Przez chwilę myślę, że chce wrócić do ojca, więc robię mu przejście. Jednak malec pochyla się do przodu i wyciąga głowę w moim kierunku. Następna myśl: Pewnie chce mi coś powiedzieć na ucho. Ach, te dzieci... Pochylam się, aby go wysłuchać. I znów pomyłka! Zamiast tajemniczej wiadomości otrzymuję głośnego buziaka w policzek. Chłopiec jak gdyby nigdy nic siada z powrotem na swoim miejscu i dalej patrzy w okno. Ja zaś jestem kompletnie oszołomiony ze zdumienia. O co tu chodzi? Małe dziecko w czasie podróży metrem obdarza pocałunkiem zupełnie nieznaną dorosłą osobę. Komu przyszłoby do głowy całować takie nieprzystępne typy jak my - poranni pasażerowie. Jednak wkrótce wszyscy siedzący obok mnie podróżni również dostają po buziaku. Zdezorientowani, uśmiechamy się nerwowo do ojca dziecka, który sposobiąc się do wyjścia dostrzega nasze pytające spojrzenia i spieszy z wyjaśnieniem. - On się tak bardzo cieszy, że żyje - mówi. - Bardzo ciężko chorował. Po chwili tata z synem znikają w tłumie ludzi wysiadających z wagonu. Na policzku wciąż czuję ciepło pocałunku sześciolatka - pocałunku, który poruszył moją uśpioną duszę. Czy dorośli potrafiliby obcałowywać się ze zwykłej radości, że chodzą po tym świecie? Ilu w ogóle zastanawia się, jakim darem jest życie? Całe zdarzenie przywodzi na myśl scenę z powieści Svena Delblanca - Rzeka pamięci, w której pewien mężczyzna, jadąc pociągiem, składa gazetę, pochyla głowę i zaczyna płakać. Co by się stało, gdybyśmy wszyscy odważyli się być sobą, bez żadnych zahamowań? Na pewno zapanowałby totalny chaos. Ten mały chłopiec rozdający buziaki dał nam słodkie, choć całkiem poważne ostrzeżenie: Uważajcie, abyście nie umarli, zanim przestanie bić wasze serce! I nagle powód, dla którego dzieciom łatwiej dostąpić Królestwa Niebieskiego, wydał mi się zupełnie oczywisty. Dag Retso 🖐️🌻👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️ MOJE KOCHANE DRZEWKA___________witam WAS bardzo serdecznie w ten zimowy poranek!🖐️ Jak zapowiadali,tak i stalo sie.Po wczorajszym iscie wiosennym dniu________mamy ponownie zime.Wciaz pada.Przewiduje sie ,ze pojawia sie obfite opady!!!! O rany!!! No coz,,,nie tylko u nas sa takie anomalie pogodowe :D:D JARZEBINKO____________przytulam CIEBIE!! Dziekuje👄 GRABKU___________no to daj BUZIAKA :D To było do przewidzenia,,,,,,, Lepiej wybierać proste ścieżki, czy raczej łapać okazję, bo następna może się nie zdarzyć? Córka Przeczuwałam, że tak będzie. Michał miał rację. Trzeba było załatwić wszystko stamtąd, z Londynu. Ostatecznie, urlop dziekański, to nie żadne dziwo. Mogłam zadzwonić do sekretariatu, powiedzieć co i jak, i przysłać podanie pocztą. To nie. Taka chciałam być porządna, odpowiedzialna... To teraz mam za swoje. Już kiedy zadzwoniłam, że przyjeżdżam, miesiąc wcześniej niż planowałam, mama zareagowała dziwnie. Pierwsze, co jej przyszło do głowy, to że wyrzucili mnie z pracy. A na dodatek wyglądało, że się z tego cieszy. Przyleciałam w sobotę rano, zdążyłam na autobus i po południu już byłam w domu. Cały wieczór w sobotę i przez pół niedzieli zbierałam się, żeby powiedzieć rodzicom, co miałam do powiedzenia. – Zamierzam tam wrócić. Przyjechałam tylko po to, żeby wziąć dziekankę – zaczęłam zaraz po obiedzie. Tak jak się spodziewałam, przy stole zapadła cisza. – Absolutnie się nie zgadzam – mama wyprostowała się na krześle i tak gwałtownie położyła dłonie na stole, że aż klasnęło. – Mamo... chociaż posłuchaj – jęknęłam, bo nagle opuściła mnie cała wcześniejsza determinacja. – Niczego nie będę słuchać. Nie zgadzam się. Wiesz, ile wyrzeczeń kosztowały nas twoje studia? Nie pozwolę ci tego zmarnować. – No właśnie o te wyrzeczenia, między innymi, mi chodzi – próbowałam wyjaśnić, ale mama nie dała mi dojść do słowa. Mówiła i mówiła. Póki krzyczała, mogłam się opierać, ale potem nagle się rozpłakała, zerwała z krzesła i pobiegła do sypialni. Zostaliśmy z ojcem sami. – Tato, posłuchaj – powiedziałam prosząco. – Zgoda, mówiłam, że chcę jechać tylko na wakacje, ale wiesz jak jest... cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przez 3 tygodnie siedziałam Michałowi na karku. Całymi dniami latałam z tym CV. Chyba ze 200 rozniosłam i jedyne, gdzie się zaczepiłam to libańska knajpa. Na 2 dni, bo powiedzieli, że nie mają czasu przyuczać świeżaka i potrzebują wykwalifikowanej kelnerki. Potem, zaczepiłam się w pralni, ale zarabiałam grosze. No i w lipcu trafiłam do pizzerii. Na początku ja też myślałam, że popracuję do końca września i wrócę, ale okazało się, że chcą mnie tam na stałe. I do tego legalnie, a nie na czarno.. . – Myszko, ale przecież studia... – tata wyraźnie nie wiedział, co powiedzieć. – Tak... Tylko widzisz, ile mogłabym odłożyć przez te półtora miesiąca? Pomyślałam, że wezmę urlop dziekański, popracuję cały rok. Zarobię tyle, że nie będę musiała brać od was pieniędzy... – O to się nie martw. Sama wiesz, jak jest. Nie dostaniesz od nas ani mieszkania, ani żadnych pieniędzy na urządzenie się, ale wykształcenie ci zapewnimy, choćby... – tata nagle zamilkł. – Tak, wiem. Choćbyście mieli ręce sobie po łokcie urobić – dokończyłam zdanie, które od najmłodszych lat słyszałam zawsze, kiedy mowa była o szkole. – Tylko, że ja nie chcę, żebyście sobie te ręce urabiali. Kiedy ostatnio byliście na wczasach? Kiedy mama kupiła sobie nowy ciuch? I jeszcze jedno. Sam wiesz, że teraz bez języka obcego ani rusz. A ten mój angielski jest bardzo bardzo szkolny. Już teraz, po trzech miesiącach widzę, że idzie mi coraz lepiej. Myślałam nawet, żeby zapisać się do szkoły językowej. Tato... porozmawiaj z mamą. Przecież ja z niczego nie chcę rezygnować. Naprawdę myślisz, ze moją największą ambicją jest sprzedawanie pizzy do końca życia? Trafia mi się szansa zobaczenia większego kawałka świata. To takie dziwne, że chcę z niej skorzystać? Tato... cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matka Kiedy zadzwoniła, że przyjeżdża, od razu domyśliłam się wszystkiego. Bałam się tego od samego początku, gdy zaczęła przebąkiwać o wyjeździe. Najpierw tłumaczyłam: daj spokój, Michał to co innego. Chłopak i ma już zawód – to nawet dobrze, że pojechał. Zarobi, wróci, pobierzecie się i będziecie mieli jakieś pieniądze na początek. Ale znam moją córkę. Wiedziałam, że jeśli wpadła na taki pomysł, nie odpuści. W końcu machnęłam ręką. Niech jedzie, przecież nie będzie tam sama. Znam Michała tyle lat, wiem, że ma dobrze poukładane w głowie. A może rzeczywiście i ona znajdzie jakąś pracę, języka się poduczy, to też jakaś korzyść. Ale od razu kazałam jej przysiąc, że żadne głupie pomysły nie wchodzą w grę. – Pamiętaj – tłumaczyłam – jak coś będzie nie tak w tym Londynie, wsiadaj w pierwszy autobus i wracaj. – Oj, mamuś, co znowu ma być nie tak? – śmiała się już zaaferowana wyjazdem. Co miałam jej powiedzieć? Życie bywa różne i mogło się okazać, że po roku rozłąki ten jej Michał już wcale nie jest taki do końca jej. No pewnie, nie wygląda, żeby coś się między nimi popsuło. Inaczej pewnie by nie dzwonił i nie nalegał, żeby przyjechała. Ale jak tam jest naprawdę, to miało się dopiero okazać. Bo i on się pewnie przez ten rok zmienił, i ona. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pojechała. Przez pierwszy tydzień prawie nie mogłam spać ze zdenerwowania, choć codziennie przysyłała sms-y, że wszystko w porządku. Tylko... O Boże, to tak daleko. I sama, wśród obcych. Na domiar złego zaraz potem wybuchła ta afera z jakąś dziewczyną od nas, z Polski, którą tam porwali, czy zamordowali... Jak usłyszałam o tym w telewizji, to ledwie się powstrzymałam, żeby nie zadzwonić i nie kazać jej natychmiast wracać. Ten Londyn jest podobno strasznie wielki. Mówią, że parę razy taki jak Warszawa. A ona chodzi po obcych ludziach, nosi te CV, szuka pracy po knajpach... A wiadomo to, na kogo trafi? To tego się bałam, choć gdzieś z tyłu głowy tłukła mi się i ta myśl, żeby nie chciała tam zostać na stałe. Syn pani Marysi z zieleniaka, jak pojechał 4 lata temu na wakacje, tak dotąd nie wrócił. Ale z moją Jola tak nie będzie. Co to, to nie! Ma wrócić, skończyć studia, a potem... To już będzie jak Bóg da – myślałam. No i wykrakałam. – Przyjechałam, żeby wziąć dziekankę – powiedziała. – Po moim trupie – od razu postawiłam sprawę jasno. Nie chciałam słuchać żadnych wyjaśnień. Bo i co tu wyjaśniać? Pewnie, że tam inne życie, ale... Ona jest zdolna, chciała studiować. Jak się dostała, to przysięgłam sobie, że choćbym miała sobie ręce po łokcie urobić, to Jola te studia skończy. Prawda, że i ona pracuje. Już na pierwszym roku dawała korepetycje, ale i tak... Mieszkanie, jedzenie, książki... To kosztuje. Nie pozwolę jej zmarnować trzech lat naszych i jej wyrzeczeń. Wiadomo przecież, jak takie eskapady się kończą. Najpierw jedzie się tylko na wakacje, potem zostaje się na rok, potem na drugi... A potem nie ma już do czego wracać i zostaje się na całe życie w tej jakiejś pizzerii. Nie pozwolę! Anna/matka/ i Jola/corka/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wielki Piątek gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie, są pewne nadzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jeżeli W Wielki Piątek mróz, to proso na górę włóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
❤️❤️❤️ Wielka Sobota To ostatni dzień przed Wielkanocą, siódmy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa i jego zmartwychwstanie. Jednocześnie, jest to trzeci, ostatni dzień Triduum Paschalnego. Tło historyczne - Wydarzenia Biblijne Sobota to czas czuwania i straży nad grobem Jezusa. W Niedzielę rano Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Salome odkrywają, że grób jest otwarty a Jezusa w nim nie ma . Zwyczaje, tradycje, obrzędy, liturgia Wielkiej Soboty Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. Od samego rana w Wielką Sobotę odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu złożonego do Grobu. Wierni oddają pokłon krzyżowi oraz odbywa się święcenie pokarmów. Wielka Sobota jest, obok Wielkiego Piątku, jednym z dwóch dni w roku kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Kochane moje Drzewka JODELKO! GRABKU!👄 nie wiem czy jutro bede miala czas wiec zloze Wam dzis zyczenia! 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 Baranku śnieżno-biały - Dokąd bieżysz kudłaczu? I Ty zajączku miły - Gdzie się śpieszysz uszaty? Niesiemy upominki, okruch chleba i szynki Oraz garść uśmiechu do kurczęcej chaty Wkrótce wspólnie z aniołkiem Co już zleciał na ląd: Zaśpiewam Wam Kochane DRZEWKA R A D O S N Y CH 🌻 I 🌻 M I L Y C H S W I A T ! 👄 ❤️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻Witam i pozdrawiam biesiade🌻 🌻Jodelko i Jarzebinko❤️👄 🌻Dzisiaj w Wielka Sobote- swiecenie potraw.🌻 Obecnie w wielu miastach powstal nowy zwyczaj swiecenia: nie wewnatrz,a przed kosciolem,gdzie na wystawionych stolach na czas obrzedu wierni pozostawiaja koszyki. W obecnych czasach pokarmy moga swiecic kaplani,diakon,akolici oraz lektorzy(za zgoda biskupa ordynariusza) W koszykach wielkanocnych nie moze zabraknac jajek(symboli nowego zycia),w postaci kolorowych pisanek,kraszanek,baranka(dawniej formowanego z masla lub ciasta w specjalnych formach,pozniej cukrowego i z choragiewka z napisem Alleluja,obecnie czesto z czekolady,a symbolizujacego umeczonego Chrystusa;soli(ktora miala chronic przed zepsuciem). Poswiecic nalezy rowniez chleb,wedline,chrzan,pieprz,ciasta swiateczne. Koszyczek najczesciej przystraja sie listkami barwnika. 🌻Swieconka(swiecone)--nazwa pokarmow swieconych w Kosciele katolickim i prawoslawnym w Wielka Sobote. Swiecone oznacza rowniez uroczyste sniadanie wielkanocne. 🌻Na stole wielkanocnym obok mies i ciast stawia sie koszyk ze swieconka. 🌻Sniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia sie poswieconym jajkiem,podobny w swej formie i symbolice do bozonarodzeniowego lamania sie oplatkiem. Zwyczaj ten jest wyrazem przyjazni. 🌻JAJ PRZEPIEKNIE MALOWANYCH, SWIAT WESOLYCH,ROZESMIANYCH. W PONIEDZIALEK KUBEL WODY. SZCZESCIA,ZDROWIA ORAZ ZGODY. W E S O L E G O ...A L L E L U J A !!!!! 🖐️🌻👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA_____________JARZEBINKO i GRABKU____witajcie! Kochana JARZEBINKO___________-tak pieknie pisalas o WIELKIM TYGODNIU! Dziekujemy!!Jestem pewna,ze Twoje piekne posty pomogly nam zrozumiec WIELKI TYDZIEN!! Juz jutro WIELKANOC,najwazniejsze swieta w calym roku liturgicznym Kosciola. Celebracje liturgiczne WIELKIEGO TYGODNIA,o czym pisala nasza JARZEBINKA,maja swoja gleboka wymowe i logike. Niestety,czesto umyka to naszej uwadze i z koniecznosci koncentrujemy sie na estetycznym lub tylko uczuciowo___poboznosciowym uczestnictwie w nabozenstwach,bez glebszego zaangazowania plynacego ze swiadomej wiary i zrozumienia liturgii. Dlatego warto przesledzic glowne watki Triduum Sacrum_______WIELKIEGO TYGODNIA. WIELKA SOBOTA jest dniem pustki i milczenia. Nie ma zadnej liturgii.Wierni nawiedzaja jedynie grob Panski i trwaja na milczacej adoracji oraz zgodnie ze stara tradycja,przynosza do poswiecenia potrawy na stol wiekanocny. Masz racje GRABKU!!! Swieconka przypomina nam,ze wszystkie srodki do zycia ___i cielesnego,i duchowego,zawdzieczamy Zmartwychwstalemu. KOCHANE DRZEWKA!! ❤️❤️❤️ Zycze WAM: Zdrowych,pogodnych SWIAT WIELKANOCNYCH________pelnych wiary,nadziei i milosci. Radosnego,wiosennego nastroju, serdecznych spotkan w GRONIE RODZINY I WSROD PRZYJACIOL oraz Wesolego Alleluja!!!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam WAS bardzo serdecznie🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOCHANA BIESIADO_____________Upieczone,wysprzatane,,,,czekam juz naprawde na SWIETA! Jestem juz wolna,,,,w zwiazku z tym popisze troszeczke o Swietach. WIGILIA PASCHALNA I NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA,,, W/g starozytnego zwyczaju,swietowanie uroczystosci zaczynano poprzedniego dnia po zachodzie slonca,tzw.wigilia. I choc obrzedy liturgiczne sprawuje sie w sobote wieczorem,to jednak czas ten \"nie nalezy\" juz do WIELKIEJ SOBOTY,lecz do NIEDZIELI WIELKANOCNEJ. Po dwoch dniach powsciagliwosci,obrzedy liturgiczne rozbudowane sa,uroczyste i niezwykle bogate w symbole i tresci. Jest to pamiatka Paschy Nowego Przymierza,czyli przejscia ze smierci do zycia przez Zmartwychwstanie Chrystusa. Tej nocy przybliza nam te zbawcza tajemnice cztery symbole: swiatlo,slowo Boze,woda chrztu i uczta zycia oraz uobecnia ja realnie dwa sakramenty:chrzest i Eucharystia. Znaczenie swiatla widzi sie pelniej w zestawieniu z ciemnoscia. Dlatego liturgia powinna sie rozpoczac noca,gdy w kosciele i na zewnatrz zapanuje ciemnosc. Od poswieconego ognia z ogniska zapala sie paschal,od ktorego pozniej zapalamy swoje swiece,stopniowo rozswietlajac ciemnosci swiatlem Chrystusa. Symbolike swiatla,swiecy paschalnej i Wielkiej Nocy wyjasnia spiew starozytnego Oredzia Paschalnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liturgia chrzcielna od pierwszych wiekow Kosciola byla najuroczysciej sprawowana wlasnie w czasie Swiat Wielkanocnych. Chrzest to symboliczne zanurzenie w smierci Chrystusa i zmartwychwstanie czlowieka do nowego zycia w Chrystusie. Uroczyste poswiecenie wody chrzcielnej,Litania do Wszystkich Swietych,ewentualne udzielenie sakramentu chrztu i i uroczyste odnowienie przyrzeczen chrzcielnych,powinny nas zblizyc jeszcze bardziej do Chrystusa__________zrodla Zycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liturgia Eucharystii nawiazuje bezposrednio do starotestamentalnej uczty pachalnej w noc poprzedzajaca wyzwolenie z niewoli egipskiej. Krew baranka paschalnego uchronila Izraelitow przed smiercia pierworodnych,a spozywana w pospiechu uczta,miala byc wieczna pamiatka wyzwolenia z niewoli i przymierza z Bogiem. Baranek Nowego Przymierza,Chrystus,ktory przechodzi ze smierci do zycia,wyzwala nas wszystkich z niewoli grzechu i smierci. Eucharystia jest wieczna pamiatka i uobecnienieniem Jego ofiary. Uczestniczac w niej,przystepujac do Komunii sw. i posilajac sie Jego Cialem,otrzymujemy dar zycia i wolnosci dzieci Bozych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Procesja rezurekcyjna z zapalonymi swiecami,paschalem,z figura Zmartwychwstalego,sztandarami i radosnym spiewem wielkanocnych piesni,przy biciu wszystkich dzwonow,jest uroczystym i publicznym obwieszczeniem swiatu,ze Chrystus zmartwychwstal,ze pieczec,ze straz i skala oraz klamstwa faryzeuszow,propaganda ateistow,wrogosc swiata przesladujacego swiadkow Zmartwychwstania na nic sie nie zdaly.Chrystus zyje! A my swiadczymy o tym swoja radoscia,modlitwa,spiewem i calym zyciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiedys procesje te odprawiano o swicie,po calonocnej adoracji przy grobie.Byla to duza niekonsekwencja_________przeciez w czasie nocnej,wigilijnej Mszy sw. obchodzilismy juz pamiatke Zmartwychwstania i nie ma sensu cofac sie znow do grobu i Wielkiego Piatku. Procesja rezurekcyjan jest kulminacyjnym momentem liturgii paschalnej,odprawianej noca. Wtedy wychodzimy z kosciola,aby obwiescic swiatu Zmartwychwstanie. Procesje eucharystyczna mozna jeszcze powtorzyc w dzien,a juz nie jako Rezurekcje__________ta bowiem dokonala sie noca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poniedzialek Wielkanocny to przedluzenie i kontynuacja Niedzieli Zmartwychwstania. Kiedys swietowano cala oktawe Wielkanocy,zwana bialym tygodniem. Nowo ochrzczeni czlonkowie Kosciola przez tydzien chodzili w bialych szatach___alibach,na znak odrodzenia do nowego zycia,oczyszczonego z brudu i nedzy grzechu. dzis o chrzcie przypomina jedynie zwyczaj tzw.smigusa_dyngusa,czyli polewania woda. Niekiedy popoludniem odprawia sie tzw.Emaus,czyli spacer___nieraz polaczony z odpustem___do jakiegos oddalonego kosciola,na pamiatke wedrowki dwoch uczniow,podczas ktorej spotkali i rozpoznali Zmartwychwstalego pana. Ostatecznie bowiem o to chodzi w liturgii wielkanocnej,by rozpoznac i wyrazic swoim zaangazowanym uczestnictwem,ze Jezus zyje. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ ZDROWYCH I WESOLYCH SWIAT WIELKANOCNYCH!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drogie biesiadniczki! *******@--@--@ ******@------------@ ****@-----------------@ ***@--------------------@ **@-----------------------@­ **@-(\\(\\-----------/)/)-@­ **@-(=\':\')-------(\':\'=)-@ **@(..(\")(\")..(\")(\")..)@ ***@---------------------@ *****@----------------@ ********@--@--@ Wesołego jajka, Kurczaków, baranka, Ciasta z rodzynkami, Ostrego chrzanu, Tęczowych mazurków, Mokrego Dyngusa I ode mnie całusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pozdrawiam biesiadniczki. Zycze Wesolych Swiat i mokrego Dyngusa ! W podniosłych nastrojach. Jesienią, wiosną, czy latem ubóstwiam kwiaty te na gazonie i te, które właśnie kwitną na balkonie i stojące w wodzie, w wazonie szklanym, a także w ogrodzie, pośród zwykłych jarzyn To jest mój azyl w nastrojach podniosłych, gdyż wszędzie barwy pachnące wyrosły. Tylko popatrz - tu orliki różowe obok irys duży, tam dalie pąsowe i krzak polnej róży, zaś w barwnej krainie - oby trwała wieczność, zakwitła także miłość i serdeczność, w której giną swary i człowiek z człowiekiem się brata, gdyż szlachetniejemy w barwach jesieni, wiosny, czy lata, I również w barwach zimy kolorowe ciepło w mieszkaniach tworzymy. A więc niezależnie od miesiąca żyj zawsze bezpiecznie i patrz na ludzi wyłącznie serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UWAGA...... UWAGA ...... JUTRO..... Lany poniedziałek! Hanna Łochocka Śmigus-dyngus, dyngus- śmigus, nie kryjże się , nie wymiguj, bo dziś każdy , stary, młody, nie uniknie wiadra wody ! Prysznic, prysznic koło studni, już od rana pompa dudni. Kto choć z okna nos wysunie, wnet na niego strumień lunie! Strach wystroił się w sukmanę, całe plecy ma oblane. Na sołtysa psotne dziewki też chlupnęły pół konewki. A Maryśka? Jeszcze sucha. Wykręciła się dziewucha! Sucha także i Dorota... Zaczajmy się: chlust! – Zza płota! Dyngus – śmigus, śmigus – dyngus, śmiej się, córko, śmiej się, synku; tak się śmieje wieki całe Wielkanocny Poniedziałek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dary wiosny. Jestem wiosna, zielona wiosna. Kiedy nadchodzę, to świąteczne dary w koszyku przynoszę. To jest zając, tu palemka, tu kurczaczek z barankiem mieszka. A na końcu pisaneczki: białe, żółte, malowane na talerzu układane, te dary świąteczne dziś tu przynoszę. I bajeczkę o nich dziś Wam opowiem. Oto zając, smutny zając.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nasz szaraczek zając Nasz szaraczek zając przykicał w Wielkanoc. Długie uszka, uszka miał koszyczek pełen jaj. Spytał: gdzie jest kurka co ma złote piórka? I poprosił: - Kurko ma, daj mi jajka, jajka dwa. Kurka pomyślała i tak powiedziała: „ Nie dam jajek, nie dam ci, bo kurczaków braknie mi."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wielkanocne życzenia
Wielkanocną radość ślę dla Was dziś, którą śpiewa każdy ptak i kwiat, i liść którą wiosna niesie dla każdego z nas z cudem Zmartwychwstania w ten niezwykły czas. Wielkanocne szczęście ślę w piosence ci, niechaj rozpromieni Twe troski i łzy, niechaj w twe serce wielkanocna pieśń wniesie wielką radość i nadziei treść. Wielkanocne święta niechaj w domu waszym rozgoszczą się Zmartwychwstania blaskiem i spokojem, niech się wszystkie serca miłością podzielą, Wielkanocną pieśnią, cudem i nadzieją. Zofia Ewa Szczęsna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻Witam i pozdrawiam biesiade🌻 🌻Jodelko-za Wigilie Paschalna i Niedziele Zmartwychwstania👄 🌻Jarzebinko-za Wielki Tydzien👄 🌻Drzewko Oliwne-za sliczne jajeczko z zyczeniami👄 🌻Orzeszku-za cudne wiersze👄 🌻Jestem juz na nogach z racji Dyngusa. Aby tradycji stalo sie zadosc,pokropilismy sie kropelkami wody. 🌻To,co wyprawia sie pod blokiem przechodzi ludzkie pojecie. Wszyscy biegaja z wiadrami i czyhaja na ofiare.Szczegolnie biedni sa ci,co wyprowadzaja psy na poranny spacer. To przydarzylo sie naszemu sasiadowi.Dopadli go,gdy wchodzil na klatke schodowa.Cala klatka schodowa jest zalana.Az strach wychodzic z domu. Ciekawa jestem,jak to dlugo potrwa? Byc moze nawet do poludnia. Brrrrrrrrrrrr..... 🌻Drogie drzewka,zycze dyngusowych wrazen! 🖐️🌻👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻WIELKANOC🌻 Przez miasto idzie Wielkanoc i zapach wiosny rozsiewa. Rozdzwonila sie sloncem wesolo az ptak na galezi zaspiewal. Do okien otwartych zaglada, usmiechy chowa w zonkilach, pisanki ubiera w zyczenia kladac je na swiatecznych stolach. Wpuscie Wielkanoc do domu, niech szczescie i radosc obudzi nadzieja na lepsze zycie, niech wszystkie serca wypelni. Ala Pisarska 🖐️🌻👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×