Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

malowanalala

Termin-KWIECIEŃ 2010******

Polecane posty

Gość malutka 874
oby wszystko dobrze się skończyło..... i nasze dzieciaczki były zdrowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka 874
a poród był lekki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć jestem nie było mnie bo od rana latanie badania,bank potem jazda do ojca wracaliśmy 3,5 godziny a zawsze 1,5 taka śnieżyca masakra byłam w domu po 18 wiec zajęłam się logowaniem do konta internetowego i obiad i podawanie nr konta ludziom z allegro co wygrali aukcje och mówię wam laski brak mi sił jutro mamy wyniki ja i mąż i on jutro na ekg i zaraz potem na wizytę wiec dam znać dostała na alaty i aspaty bo mnie swedzi ciagla ciałąo-nogi i moze to byc chelioza?/jakos tak a mnie dziś nic nie swędzi wiec może wyniki będą ok mój sobie ubzdurał guza mózgu-brak mi słów na niego masakra jakaś bo wkoło ludzie maja raki i może on tez jest chory ach niech mu lekarz lepiej da skierowanie do psychiatry mu powiedziałam a mój tata źle niema siły mówić chudy jak patyczek ok 50 kg wazy nie chce jesc kazał sobie kupić sok jabłkowy bo miał apetyt i lekarz pozwolił wiec jak odjechaliśmy to już kilka godzin rzyga jak kot ja już niemam sił proszę boga żeby nabrał ojciec sił i wyszedł juz do domu może mama załatwi przetransportowanie do poznania i będzie nam lepiej (i ojcu myślę tez bo codziennie ktoś pojedzie a tak co 2 dzień jeździmy na zmianę ja siora i brat z mama za każdym razem bo mama nie jest mobilna,) bo na miejscu a tak jazda ok 100km nie chodzi o paliwo ale o czas i drogi w taką pogodę same wiecie dobra odezwę się jutro całuje was kochane i pozdrawiam papa mała zdrowa ma ok 1,5 kg i główka w dół leży :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goba oby to nie byla chelioza bo w polaczeniu z twoim stresem o zdrowie ojca to nie brzmi ciekawie.. Trzymaj sie i nie martw za duzo ja bylam na zakupach na allegro i kupilam u jednego sprzedawcy kilka rzeczy jak: termomert na podczerwien, wklady i majtki poporodowe, gaziki, sudocrem, nozyczki i cążki dla dziecka podklady jednorazowe no i pas poporodowy. Ponizej link do sprzedawcy: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=2610279 no ale nie reklamuję, poki nie dostanę paczki:) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny a zalozycielka naszego topiku czyli "malowanalala" to ktoras z was czy niestety jedna z tych ktorym sie nie udało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Globa szybkiego powrotu do zdrowia dla taty. Ja od 6 nie śpie coś mnie w nocy wzieło mam pełen nos, w gardle drapanie na maxa a głowa jak z ołowiu. Jeszcze dziś o 11 przyjezdza pan z drzwiami mam nadzieje ze tym razem już wszystkie beda idealnie pasować. Wczoraj zawiozłam auto do naprawy juz za czesci zapłaciłam 980zł a jeszcze może coś wyjsć w trakcie no i robocoizna, ale za to wiem ze bede mieć sprawne i bezpieczne autko jak Leoś sie pojawi, a jeszcze z rok pasuje nim pojeżdzić. Wczoraj patrzyliśmy za łóżeczkiem na allegro postanowiliśmy jednak kupić bo to od siostry sie u nas w sypialni nie zmieści bo jest strasznie duże. I dobrze ze nie kupiłam wypełnienia (kołderka+podusia) w Ikei bo teraz kupimy cały zestaw z łóżeczkiem, a poszewki z Ikei albo komuś sprezentuje (jeśli bedzie miał Ikeowskie wypełnienie) albo poprostu sprzedam na allegro bo jest nierozpakowana. Tylko teraz mam dylemat które łóżeczko czy z szuglada (zakryta od góry) czy bez - jakie Wy wybrałyście??? no i drugi dylemat to wypełnienie z baldachimem czy bez osobiście baldachimy nie sa w moim guscie ale można ze stelaża moskitiere zrobić, tylko chyba wole moskitiery w konach zrobic i wtedy tez my bedziemy mieli swiety spokój. a to linki do łózeczka z szuflada i bez http://www.allegro.pl/item914228683_lozeczko_sosnowe_z_szuf_posciel_3_el_gratis.html http://www.allegro.pl/item914228683_lozeczko_sosnowe_z_szuf_posciel_3_el_gratis.html kolor łóżeczka na bank ciemny brąz a wypełnienie seledynowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Betatka - moim zdaniem szuflada w łóżeczku przyda się jak najbardziej. Zawsze to dodatkowy schowek. Co do baldachimu to ja jestem na nie, sama nie miałam i z innych opini wiem że to tylko siedlisko kurzu, potem jak dziecko starsze to może szarpać za baldachim, i ponoć przeszkadza w wyjmowaniu dziecka z łóżeczka. Ale jesli można przerobić na coś pożytecznego to czemu nie:) A to wypełnienie bardzo ładne:) Goba - ta dolegliwość to cholestaza ciążowa spowodowana zastojem żóci, barwniki przedostają się do skóry i to swędzi. A wskaźnikami są faktycznie podwyższone wartości enzymów wątrobowych, bilirubiny. Nasila się w III trymestrze ale szczęśliwie nasilenie dolegliwości spada przed porodem, a po ustępuje. Dużo stresów masz w ciąży, na pewno ciężko Ci z chorobą Taty. Oby udało się go przenieść bliżej Was to i Wam byłoby wygodniej i Tata czułby się bezpiecznej. Dużo zdrówka zwłaszcza dla niego🌼 Z przydatnych przy Maluszku rzeczy to mogę polecić torbę na akcesoria dla dziecka przy różnego rodzaju wyjściach. Ja przy Kubusiu takiej nie miałam, i zawsze wszystko kotłowało mi się w głównej kieszeni. Trudno mi było znaleźć cokolwiek zwłaszcza jak się spieszyłam. Teraz zażyczyłam sobie taką od siostry bo pytała co bym chciała na prezent jak się Piotruś urodzi. Wiem że już kupiła ale jeszcze nie wiem jaką. Jestem o tyle spokojna bo gust mamy bardzo zbliżony więc pewnie mi się spodoba:) Zamówiłam ostatnio też na allegro koszulkę do karmienia po porodzie: http://www.allegro.pl/item907228762_muzzy_urocza_koszulka_w_ciazy_i_do_karmienia_m.html Jak przyślą napiszę czy fajna. Piszecie że juz powoli będziecie pakować torby do szpitala - ja jeszcze o tym nie myślałam. Ciągle przymierzam się dokupić rzeczy których mi brakuje i wyprać ubranka i cały czas odkładam to na poźniej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no własnie ja raczej obstaje przy opcji bez baldachimu tak jak pisze to nie w moim guscie może dlatego tez ze bedzie chłopczyk, a co do wypełnienia łózeczka to brakuje mi tylko ze nie ma w zestwie ani nigdzie nie widze na allegro z tej serii takiej kieszeni na bok łóżeczka na przybory, wiem ze w innych zestawach sa ale jakoś ten mi przypadł do gusty, łózeczko z tym wypełnieniem to sa kolory sypialni i bardzo ładnie powinno sie to skomponować. Jeszcze mam dylemat nad kolorem przewijaka czy błekitny czy beżowy ale tym zajme sie pózniej bo i tak myśle nad pokrowcami frote na przewijak wiec jak cos to w ten sposób kolor dobiore. Teraz tak myśle ze łatwiej by było kompletowac małemu oddzielny pokój bo nie trzymał by nas wystrój sypialni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Betatka podałaś dwa linki takie same tzn z szuflada. Ale jak dla mnie to warto z szufladą łóżeczko mieć, bo zawsze tam można coś upchnąć, ja trzymam tam pampersy, jakies kocyki, zawsze cos włozyc można i jest dodatkowe miejsce. Goba troche stresu masz, oby z tata było lepiej no i żeby u ciebie sie nie okazło że to rzeczywiscie ta choroba, bo jednak zawsze jakies dodatkowe zmartwienie. mama i ja torba jak najbardziej przydatna, ja miałam w zestawie z wózkiem od razu i na poczatku jak trzeba sie ciągle przemieszczac z pieluchami, herbatkmi itp to sie bardzo przydaje:) A ja wczoraj chyba przesadziłam bo pochłonęłam jedynie 7 pączków. Narazie robie to bezkarnie ale po porodzie to dopiero zobacze co ze sobą zrobiłam jak jeszcze mi dużo kg zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej.... ja sie boje troche porodu a najbardziej boje się połogu... ale wszystko jest do przeżycia :) Pościeli teraz nie kupuje - dopiero gdzieś tak na jesień. Będzie miało śpiworek + kocyk i styknie. i dziecie moje będzie spało bez poduszki. jakiś czas temu spec od dzieci wypowiadał się w tvn , że nawet do 1 roku życia dzieci nie powinny spać na poduszce. Mam jeszcze mase rzeczy do kupienia ! o torbie do szpitala nawet nie myśle ! nie pamietam na czym skończyłam wklejać te lekcje więc wkleje jeszcze o porodzie //////////////////////////////////////////////////////// O symptomach nadchodzącego porodu !!!!!! Co może zwiastować poród: - Dla Ciebie i lekarza orientacyjny termin porodu jest zapisany w karcie ciąży, a został wyliczony na podstawie daty ostatniej miesiączki. Należy pamiętać, że poród może rozpocząć się przed terminem, w terminie i po terminie (rozbieżności dotyczą wahań terminowych w granicach 2 tygodni) Objawy rozpoczynającego się porodu: - Skurcze występują, co 10 minut i trwają 30 sekund lub dłużej i są regularne. Czyli co 10 minut odczuwasz skurcz. Przy zmianach pozycji ciała skurcze są bez zmian albo wręcz nasilają się; - Skurcze są coraz częstsze, niż co 10 minut i wydłuża się ich czas trwania to świadczy, że poród postępuje. - W jaki sposób będziesz odczuwać skurcze? Każda kobieta jest inna, z tego względu może inaczej, na swój indywidualny sposób odczuwać. Przedstawię Ci kilka scenariuszy: Jeżeli miałaś bolesne miesiączki, to ból będzie przede wszystkim odczuwany w dole brzucha. Może Ciebie również boleć okolice dolnej części kręgosłupa w czasie skurczu (tzw. skurcze z kręgosłupa). Inną ewentualnością jest uczucie "napinania brzucha" - brzuch staje się przez chwilę twardy. W kolejnej z lekcji przedstawię Ci jak możesz łagodzić ból i w jaki sposób może Ci pomóc osoba towarzysząca. - Plamienie różowe z czerwonymi pasemkami świadczy o tym, że rozwiera się szyjka macicy. WAŻNE! Jeżeli zauważysz, że plamienie jest ze zwiększoną ilością krwi od razu zgłoś się do szpitala. Może świadczyć to o odklejaniu się łożyska. Dlatego nie możesz tego zbagatelizować! - Nagle chlusnęła woda. Towarzyszy Ci dziwne uczucie i pytanie czy popuściłam mocz a może to pękły błony płodowe i odpływa płyn owodniowy? Ważne żebyś zwróciła uwagę na kolor płynu i godzinę jego odpłynięcia płynu owodniowego (najlepiej zanotuj!). Jeżeli jest o zabarwieniu zielonym koniecznie jedź do szpitala, jeżeli czysty, czyli biały/mleczny to jest prawidłowy. Jeżeli wody odejdą musisz jechać do szpitala. Dlatego warto, żebyś miała wcześniej spakowaną torbę na tę okazję. We wcześniejszej lekcji przedstawiłam Ci listę rzeczy, które powinnaś zabrać do szpitala. Jeżeli coś Cię niepokoi warto, żebyś zadzwoniła do swojej położnej, albo lekarza. ///////////////////////////////////////////////////////// Jedziemy do szpitala !!!!!!!!!!! eraz musisz tylko wziąć dokumenty: - Dowód, (jeżeli jest nie zgodność Twojego nazwiska z dowodem musisz poinformować personel) - Akt małżeństwa, (jeżeli wzięłaś ślub, ale nie zmieniłaś jeszcze nazwiska w dowodzie) - Grupę krwi, - Kartę ciąży, - Wyniki USG, (niektórzy mówią, że liczy się tylko ostatnie, ale nie zaszkodzi mieć wszystkich) - Wyniki dodatkowych badań. Zgłaszasz się na izbę przyjęć Pani poprosi od Ciebie dokumenty (dowód). Później lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta Cię: - "Z czym się zgłaszasz" - Która to ciąża. Jeżeli już rodziłaś zapyta Cię jak przebiegał poród, czy były komplikacje. - Ile miałaś lat jak dostałaś pierwszej miesiączki - O czas trwania miesiączki i nasilenie krwawienia oraz termin ostatniej miesiączki. - Zbada wewnętrznie. To oczywiście przedstawiłam ogólnikowo. Jeżeli przyjedziesz w drugiej fazie porodu możliwe, że urodzisz na izbie przyjęć. Jeżeli lekarz stwierdzi, że rozpoczął się poród. Zostaniesz zaprowadzona na salę porodową. Tam poznasz położną/ położne, które będą się Tobą opiekować. Zmiana personelu medycznego następuje zwykle w każdym szpitalu o 7 rano i 19 wieczorem. Chyba, że rodzisz ze swoją położną. To zadzwonisz do niej zdać relacje, co Ci powiedział lekarz i ona do Ciebie przyjedzie. Jeżeli chcesz znieczulenie zewnatrzoponowe zazwyczaj dobrze jak to zakomunikujesz. Będąc na sali porodowej dobrze jak się zadomowisz. Poznasz, co gdzie jest i co możesz w czasie porodu. Jak będzie wyglądać Twój poród w dużym stopniu zależy od Ciebie i personelu medycznego. Będąc na sali porodowej nie będziesz mogła wyjść na zewnątrz. /////////////////////////////////////////////////////////// Jak może pomóc Ci osoba towarzysząca w trakcie porodu? ?? Dzisiaj opowiem o zadaniach osoby towarzyszącej. Do takich zadań należy: - Wspieranie Ciebie jest to bardzo istotne, żeby osoba będąca z Tobą motywowała Cię i dodawała otuchy. - Może zostać poproszona, żeby przy zapisach KTG patrzeć na mały wyświetlacz. Na, którym są wyświetlone wartości bicia serca Twojego dziecka. Liczby zmieniają się w granicach 120-160. To pokazuje, z jaką częstotliwością bije serce waszego dzidziusia. Gdy będzie prowadzony zapis KTG, to będzie słyszeć przyspieszone stukanie to jest bicie serca Twojego dziecka. Istotne jest jak usłyszycie bardzo wolne "puk, puk" a na wyświetlaczu pokażą się niskie wartości poniżej 100. Od razu osoba towarzysząca powinna zawołać położną. Położna przyjdzie i oceni czy należy się niepokoić czy też nie. Natomiast Wy zawsze musicie poinformować personel medyczny, że coś takiego ma miejsce. Bo czasami spada do wartości poniżej 100 i pochwali wraca do normy 120-160. To o takich rzeczach też informujecie. - Jeżeli rodzisz ze swoim partnerem powinien wiedzieć, że wtedy wypowiedziane np.: "kocham Cię", "jesteś wspaniała", "dzielna ma magiczną moc". - W niektórych szpitalach w trakcie porodu można pić wodę niegazowaną. Będziesz mogła prosić osobę towarzyszącą, żeby Ci podała wodę. Wiem, że teraz, to brzmi śmiesznie, ale kiedy będziesz rodzić proste czynności mogą być zbawienne. - W czasie parcia osoba towarzysząca będzie pomagać Tobie: trzymając Cię za rękę, a także przyginając głowę do klatki piersiowej w trakcie parcia i puszczać po skurczu partym. Przypominać Ci, że masz nabrać dużo powietrza i przygiąć głowę do klatki piersiowej i z całej siły wypychać dziecko. - Ojciec dziecka będzie mógł przeciąć pępowinę. Jeżeli zdecydujesz się na poród z partnerem. Powinnaś porozmawiać o tym z nim. Jeżeli nie czuje się na siłach iść z Tobą, możesz wybrać inną osobę, która będzie Ci towarzyszyć w trakcie porodu np. siostrę, mamę. Są takie opowieści, że mężczyźni mdleją w czasie porodu. Szczerze nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale na pewno mężczyźni rozklejają się w momencie narodzin dziecka. Wygląda to pięknie jak z postury wydaje się silny mężczyzna nagle zaczyna płakać. Czasami i personel się rozczula w trakcie narodzin dziecka. ////////////////////////////////////////////////////////// Jak przebiega poród????????????????? Jak wiadomo nie każdy poród przebiega fizjologicznie (naturalnie) czasami trzeba wykonać cięcie cesarskie? Dlatego warto, żebyś również wiedziała, z jakiego powodu tak się dzieje. Jakie są przyczyny i wskazania do cięcia cesarskiego? Co decyduje czy dana kobieta ma wskazania do cięcia cesarskiego? Pod uwagę bierze się: - Ogólny stan zdrowia kobiety oraz choroby towarzyszące ciąży - Stan zdrowia dziecka - Ułożenie dziecka - Wielkość i kształt miednicy do wielkości dziecka (tzw. współmierność porodowa) Wskazania do cięcia cesarskiego Są tak naprawdę trzy rodzaje wskazań do cięcia cesarskiego: 1. Wskazania prewencyjne 2. Wskazania względne 3. Wskazania bezwzględne W pierwszym przypadku zapobiegamy ewentualnym powikłaniom, jakie mogłyby wystąpić w trakcie porodu. Jako przykład podam poprzednio przebyty poród zabiegowy. Choroby współistniejące z ciążą jak np. choroby serca. Mówi się, że przebyte cięcie cesarskie może być wskazaniem do kolejnego. Kilkuletnie leczenie niepłodności. Pomimo istniejących przyczyn jeszcze nie doszło do zagrożenia życia dziecka. Wskazania względne to takie, kiedy widoczne są problemy z dzieckiem. Zapis KTG jest podejrzany. Nie widać postępu porodu w trakcie rozwierania się szyjki macicy lub jest pełne rozwarcie, ale główka nie schodzi do kanału rodnego. Czynność skurczowa zaczyna słabnąć. Wskazania bezwzględne to takie, kiedy walczymy o życie dziecka lub wiemy, że poród fizjologiczny nie ma szans na odbycie się. Tak, jest w przypadku wypadnięcia pępowiny, nieprawidłowe ułożenie dziecka w macicy, poród przedwczesny. Kiedy zagraża pęknięcie macicy lub jest dokonane (najczęściej u kobiet, które miały wcześniej wykonywane cięcie cesarskie- rozejście się blizny po poprzedniej operacji. Łożysko przodujące lub, kiedy zaczyna się przedwcześnie odklejać. Stan po dwóch lub więcej cięciach cesarskich. Nieodpowiednie położenie dziecka. Cięcie cesarskie wykonuje się również, jeżeli od odpłynięcia płynu owodniowego minęło 12 godzin. Jeżeli rodzisz dziecko po raz pierwszy - poród może trwać nawet do 15 godzin, jeśli jest to Twoje kolejne dziecko to poród będzie trwał 6-9 godzin. Oczywiście podane przeze mnie dane to uśredniony czas trwania porodu. W Twoim przypadku poród może trwać np. krócej. Czy wiesz, że poród składa się z okresów? Być może zaskoczę Cię pewnie pisząc, że jest ich aż 4. Spotkałam się w sali porodowej z pytaniami pacjentek i ich bliskich, ?kiedy będzie wreszcie ten poród??. Niektórzy myślą błędnie, że poród jest wtedy, kiedy dziecko przychodzi na świat. Jest to mylny osąd. Poród zaczyna się, kiedy są regularne skurcze trwające, co najmniej 30 sekund i powtarzające się co 10 minut. Oprócz tego musi jeszcze postępować rozwarcie się szyjki macicy Szyjka macicy jest to ujście zamykające macicę, rozwiera się w czasie porodu do 10 cm. Na sali porodowej możesz usłyszeć po badaniu wewnętrznym, że jest np. szyjka macicy przepuszcza 2 palce, albo są 2 centymetry Ustaliliśmy, jak zaczyna się poród. Teraz przedstawię Ci, co się dzieje w czasie tych 4 okresów: W pierwszym okresie dokuczać będą Tobie skurcze, dzięki, którym rozwiera się szyjka macicy. Niestety nie ma takiej sytuacji, że poród jest bezbolesny. Możesz skorzystać ze środków farmakologicznych zmniejszających ból. Będziesz mogła sobie chodzić po sali, a co jakiś czas będą robione zapisy KTG. Po to, żeby zobaczyć jak serduszko Twojego dziecko reaguje na skurcze i czy jest wszystko w porządku. Dlatego warto, żebyś się nie sprzeciwiała poleceniom obsługi medycznej i wykonywała to, czego od ciebie oczekują. W tej części porodu pojawią się twoje najważniejsze zadanie ? współpraca z położną. Jeżeli będziesz z osobą towarzyszącą to powinnaś również współpracować z nią. Powinnaś przejść poród jak najaktywniej. O możliwościach Twojej aktywności napiszę w kolejnej lekcji. Drugi okres zaczyna się w momencie, kiedy jest pełne rozwarcie czyli 10 centymetrów. To jak szybko dziecko przyjdzie na świat głównie zależy od efektywności Twojego parcia. Dlatego ważne, żebyś poprosiła w trakcie porodu położną, żeby wytłumaczyła Ci jak to zrobić. W skrócie parcie polega na tym, że czując najsilniejszy moment skurczu zaczynasz przeć. Skurcz kobiety odczuwają, że narasta jego siła i jak jest coraz silniejszy, aż najsilniejsza wtedy następuje parcie, a potem siła skurczu maleje i jest czas na krótki odpoczynek. Parcie Wówczas, kiedy skurcz jest najsilniejszy, musisz nabrać powietrza, przygiąć głowę do klatki piersiowej i z zamkniętymi oczami z całej siły przeć. Możesz usłyszeć określenia: ?poprzyj?, , ?stęknij? i inne tego typu. Tak naprawdę możesz odczuwać coś takiego jakbyś robiła kupę, ponieważ główka dziecka uciska Twój odbyt. Czasami pacjentki boją się poprzeć, bo boją się, że niestety oddadzą stolec. Nie powinnaś się martwić, to nic, zdarza się. Jednak ten fakt może Cię bardzo przytłoczyć i zawstydzić, dlatego niektóre kobiety decydują się na lewatywę w pierwszym okresie porodu. Jeżeli chcesz skorzystać z lewatywy, poproś o nią położną w pierwszym okresie porodu. Kiedy już uda Ci się urodzić, dziecko to ?wyląduje? na Twoim brzuszku. Będziesz zaskoczona, nie będzie ono takie różowe jak na amerykańskich filmach, tylko umazane krwią, wodami płodowymi i czasami jeszcze w mazi płodowej (taki biały nalot). Jednak w tym momencie będziesz najszczęśliwszą kobietą na świecie, a Twoje dziecko będzie najcudowniejsze. W niektórych szpitalach dziecko jest od razu przystawiane do piersi. Jest to bardzo ważne dla przyszłej więzi matki z dzieckiem, a także przyszłego karmienia piersią. W tym okresie porodu możesz mieć nacięte krocze, jeżeli zajdzie taka potrzeba. (O nacięciu krocza w kolejnej lekcji) Trzeci okres porodu to urodzenie łożyska. To właśnie dzięki łożysku w czasie ciąży zachodzi wymiana między Twoja krwią a krwią dziecka. Od łożyska odchodzi pępowina, która łączy się z ?pępkiem Twojego? dziecka. Po urodzeniu dziecka, pępowina zostaje zabezpieczona narzędziami i przecięta. Łożysko po urodzeniu dziecka jest zbędne. W tej części urodzisz je - raz poprzesz. Potem personel medyczny ocenia łożysko. Jeżeli miałaś nacinane krocze, to zostanie ono zszyte. Podczas szycia nie powinnaś nic czuć, ponieważ zostaniesz wcześniej znieczulona miejscowo. Dobrze żebyś była w tym momencie cierpliwa i nie ruszała się. A teraz zadajesz sobie pytanie - skoro już po wszystkim to, co mnie jeszcze czeka? Czwarty okres to opieka nad Tobą i dzieckiem. Jeżeli nie było żadnej komplikacji zostaniesz na okres 2 godzin na sali porodowej w celu obserwacji. Natomiast, jeżeli wystąpiły komplikacje w czasie porodu to 4 godziny. Oczywiście jest to też czas Twojej radości, ponieważ oto dokonałaś wielkiego wysiłku i należą Ci się gratulacje oraz możliwość nacieszenia się nowym członkiem rodziny. Tak, więc poród jest do przebrnięcia, a na końcu czeka niezwykła nagroda. Podejdź do tego, jak do wyzwania i daj z siebie wszystko. :) ////////////////////////////////////////////////////////// Jak złagodzić ból w czasie porodu??? Wyszczególnię dwa sposoby: 1) Nie farmakologiczne 2) Farmakologiczne Do nie farmakologicznych sposobów uśmierzania bólu zaliczamy: - Masaż okolicy krzyżowej. Twój partner za pomocą kostek pięści lub nadgarstka może wywierać nacisk na tę okolicę. Ruchy jego powinny być okrężne. Druga ręka powinna zwiększać nacisk pierwszej. A Ty ułóż się wygodnie np. możesz siedzieć lub leżeć na boku. - Nie wiem czy słyszałaś o metodzie akupresury zaczerpnięta jest ze starożytnej medycyny chińskiej. Polega na tym, że jeżeli czujesz silny ból okolicy krzyżowej to mocno naciskasz palcem odpowiednie miejsce na powierzchni stopy, czyli śródstopie u nasady dużego palca. - Woda również ma działanie kojące, a w szpitalu mówimy na to imersja wodna. Możesz poprosić położną o zgodę na pójście pod prysznic lub do wanny (zależy od wyposażenia szpitala). Dziwisz się pewnie, co ja takiego pisze? Otóż woda relaksuje tylko nie możesz potraktować tego jak prysznic taki, żeby się obmyć, czyli trwający góra 5 minut i już wychodzisz. Bo wtedy, rzeczywiście nie odczujesz pożądanego efektu. Prysznic relaksujący powinien trwać około 15 minut - 30 minut. Ustawiasz wodę na letnią lub ciepłą wodę, NIE na gorącą. Polewasz wodę okrężnymi ruchami po brzuszku, również u dołu brzucha, możesz po okolicy krzyżowej polewać sobie wodę, albo będzie to robić osoba towarzysząca. Pod prysznicem możesz usiąść w rozkroku na krzesełku lub uklęknąć. Rób wszystko tak, żeby Cię nie bolało. -Niektóre pacjentki krzyczą, ale nie wiem czy to dobry sposób na łagodzenie bólu. Wydaje mi się bardziej męczący. Poradzę Ci, żebyś w czasie skurczu starała się skupiać uwagę na oddechu w czasie skurczu. Wdech powinien być energiczny natomiast wydech spokojny, czyli powoli wydmuchuj powietrze jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę. Miej więcej długość wdechu do wydechu ma się 1:2. Ważne żebyś po skurczu oddychała "do brzuszka". Czyli bierzesz 2- 3 wdechy tak, żeby brzuszek się uniósł. W celu sprawdzenia czy robisz dobrze możesz sobie położyć rękę na brzuszku. Znieczulenie farmakologiczne - Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) - do tego znieczulenia musisz mieć 4 cm rozwarcia. W jaki sposób działa? Otóż najpierw lekarz anestezjolog przeprowadza z Tobą krótki wywiad. Jeżeli uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań poprosi Cię, żebyś albo ułożyła się na łóżku na boku i ułożyła w pozycje "embrionalną", czyli musisz się zgiąć. Nie możesz się poruszyć. Gdyż lekarz musi nakłuć kręgosłup. Potem zakłada cewnik i mocuje Ci za pomocą plastrów do kręgosłupa, aż cewnik będzie znajdować się na górze na twoim jednym z ramion. Za pomocą niego będziesz miała podawane leki. One będą działać tylko na dolną partię ciała. Możesz odczuwać mrowienie w nogach. Skurcze będą miały charakter napinania się, ale nie będziesz odczuwać bólu. To niestety może wydłużyć trochę poród w pierwszym okresie i drugim okresie porodu. Nie mniej Ty będziesz mniej zmęczona w czasie porodu z takim znieczuleniem. Należy pamiętać, że w większości szpitali to znieczulenie jest odpłatne dodatkowo, a oprócz tego nie w każdym szpitalu jest codziennie anestezjolog, który wykonuje ZZO. Dlatego jeżeli jest to dla Ciebie istotny element komfortu w czasie porodu warto, żebyś zadzwoniła po szpitalach się zapytała jak u nich to wygląda. Czasami usłyszysz odpowiedź tak jest, ale przyjeżdżając do porodu okazuje się, że lekarz jest np. tylko we czwartki, albo wtorki i środy. Warto, więc się wypytać czy jest lekarz codziennie. Usługa na ironie, choć płatna nie zawsze jest dostępna. Jednak jak sobie zakodujesz, że musisz mieć to znieczulenie a okaże się, że nie możesz go mieć. Zaczniesz się denerwować jak przeżyjesz poród. Dlatego apeluje, żebyś uwierzyła w swoje siły i mówiła sobie dam radę, będę silna itp. - Dolargan jest lekiem dożylnym. Są różne wersje tego czy pomaga na ból czy nie. A jego stosowanie tak naprawdę wzbudza kontrowersje. Jest to lek z grupy narkotycznych. Po nim może zrobić się Tobie nie dobrze, kręcić w głowie. Jedne pacjentki są radosne, a inne takie otumanione po tym leku. - No-spa działa rozkurczowo, dlatego przez chwilę możesz poczuć się lepiej. Będzie ona podana domięśniowo, czyli w pośladek. NIE BIERZ ze sobą tabletek do szpitala. ///////////////////////////////////////////////////////// Co możesz robić w trakcie porodu? W ramach ciekawostki: Fundacja Rodzić po Ludzku wywalczyła, że dzisiaj możesz rodzić w wodzie, możesz w czasie porodu przybierać dowolne pozycje a nie jak wcześniej leżeć na łóżku w pozycji horyzontalnej. Jak tą wolność wykorzystać? Korzystając z metod i pozycji jakie opiszę w lekcji :) Jeżeli chodzi o mniej aktywne uczestnictwo w trakcie porodu, to owszem możesz leżeć na łóżku? Natomiast nie jest to najlepsza metoda, ponieważ nie ułatwiasz swojemu dziecku porodu. Nie ma też pomocnego działania siły grawitacyjnej, jaka występuje, kiedy chodzisz czy siedzisz na piłce. Podsumowując leżąc na łóżku w trakcie porodu jego czas trwania się wydłuża. W gruncie rzeczy można powiedzieć, że sama sobie utrudniasz. Jak złagodzić ból i przyspieszyć poród? Pisałam w poprzedniej lekcji o działaniu wody na macice i łagodzeniu bólu. Tak, więc możesz skorzystać z prysznica, albo wanny wedle moich wcześniejszych wskazówek. Pozycja porodowe: Najlepsza pozycja to jest taka, w której Ty będziesz czuła się najlepiej. Pozwolę sobie jednak przedstawić Ci, jakie możesz przybierać w czasie porodu. Może wśród nich znajduje się ta idealna dla Ciebie. Pozycja stojąca- możesz sobie spacerować w czasie porodu, albo opierać się o ścianę. Powinnaś stanąć przed ścianą i oprzeć się rękami tak, żeby powstał kąt nachylenia. Jeżeli rodzisz z partnerem możesz położyć ręce na jego szyi i oprzeć się o niego. Klęk wsparty, (czyli pozycja na czworaka na podłodze) zmniejsza bóle krzyżowe. W trakcie porodu możesz korzystać m.in. z worka sako albo kołysać się na piłce. Nie bój się, że spadniesz. Poproś położną, żeby Ci pomogła bezpiecznie usiąść na niej. W czasie skurczu kołysz się na piłce, możesz też podskakiwać. W jaki sposób to łagodzi ból? - Kiedy kołyszesz się na piłce mięśnie krocza rozluźniają się, jesteś w rozkroku, tym samym robisz więcej miejsca dla dziecka. To przyspiesza poród. - Możesz uklęknąć i podeprzeć się na łokciach to też pomaga. - Możesz usiąść w rozkroku i oprzeć się o partnera, który siedzi tak samo. - W pozycji stojącej, siedzącej działają dodatkowe siły natury, czyli siła grawitacji. Nie rodzisz "pod górkę" jak to jest w przypadku pozycji stojącej. W czasie skurczu kołysz biodrami. Jeżeli chodzisz w czasie porodu to, gdy przyjdzie skurcz staraj się o coś oprzeć, szafkę albo łóżko. Dobrze jest wybrać jedno miejsce, w którym w czasie skurczu będziesz się opierać. Jeżeli jesteś osobą, która pomimo wszystko chce rodzić w pozycji leżącej warto, żebyś pamiętała, aby: - leżeć na lewym boku dla lepszego krążenia - od czasu do czasu staraj się kołysać biodrami Jednak nie zapominaj pozycja leżąca wydłuża poród i nie jest najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka? A musisz mieć dużo siły na drugi okres, czyli rodzenie dziecka. ////////////////////////////////////////////////////////// Jak wygląda dziecko po urodzeniu? Osoby, które spodziewają się, że dziecko urodzi się różowiutkie czyściutkie mogą być bardzo zaskoczeni widokiem swojego dziecka. Noworodek w życiu płodowym przebywał w płynie owodniowym, w trakcie porodu pokonuje "kanał rodny" i dodatkowo co jakiś czas odczuwa ścisk spowodowany skurczami macicy. Te wszystkie okoliczności wpływają na wygląd noworodka po urodzeniu. Inaczej jest w przypadku dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie. Zacznijmy od głowy: Główka w czasie porodu jest uciskana przez co musi dostosowywać swoją wielkość do kanału rodnego. Dlatego jej wygląd zaczyna się modyfikować. Między innymi dlatego malutkie dziecko ma niezrośnięte ciemiączka. To m.in. daje możliwość minimalnego dopasowania się główki. Może powstać również obrzęk na czubku głowy, który nazywamy przedgłowiem. Po kilku dniach od porodu powinien zniknąć. Natomiast, jeżeli główka przybrała kształt stożka to wróci do normalnego kształtu w ciągu 2 tygodni. Włosy dziecka: Są rzadkie włosy i tak raczej wypadną czy ulegną wytarciu. Kolor włosów po narodzinach może odbiegać od późniejszego. Obrzęk narządów zewnętrznych może występować u noworodków płci żeńskiej i męskiej. Obrzęknięte mogą być brodawki sutkowe a z nich wypływać wydzielina biała lub różowa zwana ?mlekiem czarownicy? jest wynikiem działania Twoich hormonów płciowych. U dziewczynek przez te hormony może występować wydzielina mlecznobiała lub krwisto podbarwiona wydzielina pochwowa. Objawy te są normalne i znikają w ciągu 7- 10 dni. Ciało dziecka: Na ciele możesz zobaczyć małe włoski, które są na ramionach, plecach, czole i skroniach noworodków urodzonych w albo po 38 tygodniach ciąży. Wypadają po około 7 dniach. Na skórze: mogą wystąpić krostki, zaczerwienienia, które są efektem działania hormonów mamy. Znikną z czasem. Włosy U noworodków urodzonych przed 38 tygodniem zwykle włoski są obfitsze i utrzymują się dłużej. Może wystąpić obrzęk oczu, ale jest to normalne i znika w przeciągu kilku dni. /////////////////////////////////////////////////////////// Po porodzie czyli o połogu Mówi się, że połóg trwa 6 tygodni. Co podczas tych tygodni się zmienia? Urodziłaś dzidziusia i zobaczysz, że brzuszek się zmniejszył, ale nie jest zupełnie płaski. Dlaczego? Ponieważ Twoja macica w czasie ciąży rozrosła się, przybrała na masie. Teraz musi się skurczyć i wydalić na zewnątrz zbędną treść zwaną odchodami. A teraz zacznę omówię po kolei zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Objawy fizyczne: - Wydzielina pochwy w pierwszych dniach będzie krwista, a swoim wyglądem będzie przypominała miesiączkę. - Możesz jeszcze odczuwać skurcze macicy (tak powinno być), ponieważ się obkurcza. Nasilenie skurczy będziesz odczuwać w czasie karmienia piersią. Także w tym czasie może silniej wypływać wydzielina z pochwy. - Jeżeli będziesz miała nacięcie krocza, będziesz odczuwać dyskomfort w czasie chodzenia i siedzenia. Zaleca się, żeby kupić koło ratunkowe i na nie siadać. To zmniejsza ból w czasie siedzenia. - Ważne, żebyś zrobiła siusiu w ciągu 2 godzin od porodu, aczkolwiek uprzedzam czasami wydawałoby się prosta czynność może sprawić trudności po porodzie. Jeżeli będziesz miała trudność z oddaniem moczu zgłoś, to położnej, lekarzowi. - Przez kilka dni możesz odczuwać, że przewód pokarmowy nie pracuje normalnie, mogą temu towarzyszyć zaparcia - Możesz mieć przekrwione oczy, sińce pod oczami to efekt silnego parcia w czasie porodu - Wzmożona potliwość może utrzymać się przez 2- 3 dni od porodu - Brodawki sutkowe mogą być obolałe, szczególnie jak to jest Twoje pierwsze dziecko i dopiero uczysz się karmienia piersią. Wtedy może wystąpić: popękanie brodawek sutkowych (na to jest maść, a jeszcze lepszy sposób to wietrzenie piersi). Niektórzy mówią, że brodawki muszą się zahartować i to trwa ok. 2 tygodni. Ważne jest, żeby prawidłowo przystawić malca do piersi. W następnej lekcji opowiem o tym króciutko. Objawy psychiczne: - Odczuwać będziesz wyczerpanie. - Ból i dyskomfort odczuwać będziesz w okolicach krocza, szczególnie gdy było nacinane krocze. Również nie przyjemne uczucia będą towarzyszyć po cięciu cesarskim w okolicy brzucha. Ból będzie nasilać się przy kaszlu i kichaniu. - Może ogarnąć Cię przygnębienie tym, że jesteś np. dłużej w szpitalu niż było planowane - Co możesz odczuwać po wspaniałych, długo wyczekiwanych narodzinach dziecka? Radość, ale również smutek. Wynika to ze spadku hormonów. Będziesz raz szczęśliwa, a raz smutna. Taki stan trwa kilka dni i mówi się o nim przygnębienie po porodowe. TO JEST NORMALNE. To nie znaczy, że jesteś złą matką. W tym czasie bardzo powinna wspierać Ciebie rodzina. Jeżeli wrócisz do domu i stan przygnębienia będzie narastać ważne, żebyś zgłosiła się do psychologa. Wtedy otrzymasz potrzebną pomoc, która w takich wypadkach jest bardzo ważna. Niestety kobiety czasami o tym zapominają, bo od razu myślą o sobie, że są złymi mami i co pomyślą o nich inni. A tak najbardziej to cierpi dziecko na tym? Dlatego apeluje, żeby uwrażliwić na ten problem rodzinę. Żeby wiedzieli później jak się zachować. - Może towarzyszyć Ci uczucie niepewności szczególnie przy pierwszym dziecku czy sobie poradzisz z macierzyństwem, z odpowiedzialnością nad swoim dzieckiem - Nowe wyzwania takie jak zmiana pieluszki, ubranie noworodka, kąpiel mogą wzbudzać w Tobie strach i lęk. Poproś położną, żeby spędziła trochę czasu z Tobą po kolei pokazała Ci, co i jak robić. Później poproś, że Ty chcesz wykonywać czynności, a położna niech tylko udziela Ci rad i czasami podpowiada. Wtedy możesz dużo się nauczyć. Uwagi dotyczące higieny: - WAŻNE! Zmieniaj podpaski poporodowe, co 4- 6 godzin, powinny być tak przymocowane do majtek, żeby się nie przesuwały do przodu i do tyłu. - Gdy wycierasz się po oddaniu moczu rób to w kierunku od przodu do tyłu. Wtedy unika się przenoszenia drobnoustrojów do pochwy. Zapobiega to powstawaniu chorób. - Po oddaniu moczu przemyj krocze środkiem antyseptycznym, albo szarym mydłem to pozwoli utrzymać krocze w czystości. Później wycieraj krocze od przodu ku tyłowi. - Jeżeli miałaś nacięte krocze staraj się go nie dotykać dopóki się nie zagoi. - Jeżeli z okolic krocza będzie uwalniać się nieprzyjemny zapach, okolica krocza będzie zaczerwieniona, powinnaś natychmiast zgłosić to do lekarza. Mając nacięte krocze możesz odczuwać: - Swędzenie i ból w miejscu szycia, a żeby złagodzić te dolegliwości możesz zastosować: - Dzięki przyłożeniu lodu do krocza, możesz o to poprosić położną. Lód będzie owinięty w podkład i przyłożony do krocza. - Możesz poprosić o lek przeciwbólowy, wtedy prawdopodobnie dostaniesz lek w czopku do odbytniczym - Jeżeli masz miałaś nacięte kocze i nosisz ciasną bieliznę może być ona przyczyną podrażniania tego miejsca i nasilać ból. - Ćwiczenia Kegla, które powinnaś wykonywać najczęściej po porodzie i w połogu. To ćwiczenie ma na celu pobudzenia krążenia w okolicy krocza. Również potrzebne jest, żeby przywrócić napięcie mięśniowe w tej okolicy. Polega na tym jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu w trakcie jego oddawania, a potem jak rozluźnisz mięśnie to znów poleci mocz. Tak zresztą na początku można ćwiczyć. Potem należy sobie wyobrazić zwieranie cewki moczowej i zwieracza odbytu. /////////////////////////////////////////////////////////// O karmieniu piersią Wyobraź sobie, że już jest na świecie Twoje dziecko. Maluszek zostaje położony przez położną na Twoim brzuszku. Masz teraz możliwość przystawić swoje dziecko do piersi. Po raz pierwszy je nakarmić. To jest bardzo ważna chwila dla Ciebie i Twojego maleństwa. Masz dwie możliwości karmienia: - karmienie piersią - karmienie mlekiem zmodyfikowanym W dzisiejszych czasach masz prawo decydować. Nie możesz jednak zapominać, że pomimo rozwoju technologii mleko zmodyfikowane nie dorówna Twojemu pokarmowi. Początki karmienia piersią bywają trudne. Dlatego ważne jest, żebyś nie krępowała się i prosiła o pomoc położne. Przedstawię Ci poniżej kilka rad wartych zapamiętania: - Jeżeli jest to możliwe spróbuj przystawić dziecko do piersi od razu po jego narodzinach. Czasami zdarza się, że do pierwszego karmienia na sali porodowej nie dochodzi. Ze względu na stan matki po porodzie, albo dziecko. Nie mniej taka sytuacja nie przekreśla powodzenia w karmieniu piersią. - Jeżeli nie możesz poradzić sobie z przystawianiem dziecka poproś o pomoc położną. - Nie powinno się dopajać dzieci glukozą. Dlaczego jest to takie ważne? Dziecko, któremu zostaje podana glukoza: staje się syte i nie jest głodne. Wtedy nie płacze i nie domaga się o jedzenie. A przystawienie dziecka jest ważne - powoduje, że produkcja mleka idzie "na przód". Przez pierwsze 3 dni będziesz miała mało pokarmu. Będzie Ci się wydawać, że w ogóle nie masz pokarmu. A to jest NIEPRAWDA. Mleko w pierwszych 3 dniach nazywa się siara inna nazwa to młodziwo. Jest koloru żółtawego. Nie jest go za dużo. Ma dużo białka, trochę węglowodanów i tłuszczów. A co najważniejsze zawiera duże ilości immunoglobulin, a także enzymów i soli mineralnych. Dzięki właśnie immunoglobulinom, czyli przeciwciałom Twoje dziecko nabiera odporności. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią. Jeżeli chodzi o ilość mleka nie martw się. Matka natura wie, co robi. Twój maluszek musi stopniowo przestawiać się na pokarm, który sam musi zdobyć poprzez ssanie. Potem go strawić, co jest nie lada wyczynem. Między 3- 5 dniem ilość pokarmu się zwiększa, jest też rzadsze i zawiera dużo białka i przeciwciał. To mleko nazywa się mlekiem przejściowym. Kolejna zmiana następuje po około 2 tygodniach od porodu. Następuje wydzielanie mleka dojrzałego. Ma zabarwienie niebieskie. Pamiętaj kolor i konsystencja mleka o niczym nie świadczą. Jest to najbardziej wartościowy pokarm dla Twojego dziecka. Zresztą skład mleka również zmienia się w zależności od pory dnia i pory roku. Natura wie najlepiej, co potrzebuje Twoje dziecko. Teraz pewnie zastanawiasz się: "Skąd będę wiedziała, że dobrze przystawiłam dziecko?" Oto kilka punktów, które muszą być spełnione przy prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi: - Czubek nosa i brodawka dotykają piersi (Mamy często boją się, że dziecko nie może oddychać, bo ma nosek w piersi. Otóż w takiej pozycji skrzydełka noska się rozchylają i dziecko oddycha. NIE NALEŻY uciskać palcem piersi w miejscu gdzie nosek stykał się z piersią. Czasami robią tak mamy, żeby dziecko miało jak oddychać to jest błędne postępowanie.) - Buzia dziecka jest szeroko otwarta, wargi są wywinięte - Brodawka i duża część otoczki jest w buzi dziecka / jest to około 1, 5 do 2 cm/ Słychać jak dziecko połyka pokarm (postękiwanie). Twój maluch po ssie kilka razy, potem jest chwila przerwy, odpoczywa, znów ssie. Jeżeli by przysnęło na dłuższą chwilę, bo np. przyśnie należy je obudzić. Jak należy przystawić dziecko do piersi: 1. Chwyć pierś dłonią ułożoną w literkę C, czyli czterema palcami będziesz trzymać pierś pod spodem, a kciuk ułóż na piersi. 2. Brodawkę włóż do buzi dziecka (powinien maluch sam otworzyć buzię "odruchowo"). W taki sposób jakbyś dziecko sobie nakładała na pierś i oceń czy prawidłowo cię chwyciło. Wtedy powinnaś poczuć mrowienie i słyszeć jak połyka pokarm. 3. Jeżeli dziecko źle chwyciło brodawkę, włóż do jego ust mały palec i przerwij karmienie. Po czym spróbuj raz jeszcze. Jak poznać, że dziecko nie prawidłowo chwyciło pierś: - Wąski kąt ust; - Wargi są wciągnięte; - Słabe chwycenie brodawki; Jeżeli dziecko nieprawidłowo ssie to możemy to poznać poprzez: - Zapadające się policzki dziecka - Słychać cmokanie - Brodawki w trakcie ssania bolą - Nie słychać połykania /////////////////////////////////////////////////////////// Dieta mamy karmiącej piersią Jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią? Tak naprawdę kobieta nie musi stosować specjalnej, wyszukanej diety. Spożywane produkty powinny być: - Lekkostrawne, czyli gotowane albo pieczone z małą ilością tłuszczu; - Różnorodna, czyli powinnaś spożywać produkty: • Zbożowe, • Warzywa i owoce, • Białko zwierzęce i roślinne, • Tłuszcze zwierzęce i roślinne. To zapewni właściwą podaż witamin, soli mineralnych czy też wartości odżywczych. - W ciągu dnia należy spożywać 3 główne posiłki, nie należy się przejadać. W czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne o około 600 kcal dziennie. To zapotrzebowanie zaspokaja jeden niewielki posiłek. - Nie powinnaś jadać w „fast- foodach”; - Produkty, z których przygotowany jest posiłek powinny być świeże, bez konserwantów; - Nie powinnaś jeść słodyczy; - Powinnaś wypić w ciągu dnia około 3 litrów wody mineralnej. To są oczywiście zalecenia, jednak mogą się przyczynić do zniechęcenia Ciebie do karmienia piersią. Dlatego od czasu do czasu nie zaszkodzi mała kawka, ciastko itp. Wprowadzone nowe produkty do Twojej diety mogą być nietolerowane dla malucha. Może to się objawiać u dziecka: niepokojem, kolką, wysypką. Dlatego musisz obserwować swoje dziecko. Jeżeli zauważysz coś takiego i będziesz wiedziała, że np. dziś zjadłaś dużo fasoli. To niestety nie możesz tego produktu jeść. Teraz wymienię Ci produkty, na które Twoje dziecko może źle zareagować: - Wzdymające, czyli: kapusta, fasola, groch, cebula, rzodkiewka, drożdże, śliwki; - O silnym smaku i zapachu: ostre przyprawy, czosnek, kalafior; - Potrawy ciężkostrawne: smażone dania, tłuste wędliny, mięsa, sery żółte i pleśniowe; - Białko roślinne (gluten). Są również produkty, które są silnymi alergenami do nich zalicza się: truskawki, owoce cytrusowe, czekolada, kakao, owoce morza, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. ////////////////////////////////////////////////////////// Przygnębienie poporodowe Pewnie tytuł wiadomości Cię zaskoczył. Zastanawiasz się jak to możliwe, żeby po porodzie wystąpiło przygnębienie (tzw. "baby blues") albo depresja (bardzo rzadko). Otóż u około 60 % kobiet po porodzie można stwierdzić przygnębienie poporodowe. Oczywiście to jest najwspanialsza chwila w życiu kobiety i jej rodziny. Może właśnie w tym tkwi paradoks i często jest pomijane przygnębienie, albo bagatelizowane. Życie kobiety ulega zmianie po porodzie o 180 stopni i nigdy już nie wróci do stanu z przed ciąży. W grę wchodzą też hormony, których spadek po porodzie wywołuje obniżenie nastroju. Do objawów przygnębienia po porodzie należy między innymi: - płacz, - smutek, - rozdrażnienie, - niepokój. Przypominam raz jeszcze to nie jest związane z tym, że kobieta nie cieszy się że została mamą. Jest to wynik spadku dwóch hormonów estrogenu i progesteronu. Nie jest regułą, że każdą kobietę dotknie przygnębienie poporodowe. Niemniej ważne, żeby o takiej możliwości wiedział Twój partner oraz rodzina. Ważne jest wtedy wsparcie i pomoc ze strony bliskich. Jeżeli będziesz czuła potrzebę porozmawiania z psychologiem, to zapytaj położną czy jest taka możliwość. (Nie w każdym szpitalu jest psycholog.) Wiele mam odczuwa przygnębienie poporodowe, jest to zupełnie normalne. Jakie są to odczucia? - Rozczarowanie przebiegiem porodu. Bywa tak, że mają pretensję do samych siebie np. że nie urodziły drogami i siłami natury tylko cięciem cesarskim. - Dziecko nie wygląda tak jak sobie wyobrażała mama. Nie jest różowiutkie, czyściutkie i uśmiechnięte jak to bywa na filmach. - Kobieta, która urodziła nie jest już w centrum uwagi tylko dziecko. Wszyscy wypytują i zachwycają się właśnie nim. Natomiast o niej jakby zapomnieli. - Pobyt w szpitalu też może wzmagać frustracje, bo już chciałaby być w domu. A musi zostać jeszcze kilka dni. W szpitalu jest pewien rytm dnia, do którego musi przywyknąć. - Powrót do domu jeżeli zostanie odwleczony z powodu np. żółtaczki dziecka. Może wywołać przygnębienie. Ponieważ już planowała opuszczenie szpitala tymczasem musisz jeszcze zostać kilka dni. - Chciałaby odpocząć tymczasem niespodziewanie jej lub inne dziecko ją wybudza ze snu. - Poczucie, że brakuje jej odpowiedniej wiedzy do pielęgnowania malucha. - Trudności z karmieniem piersią, a także obolałe brodawki. To wszystko i wiele innych przyczyn może skutkować gromadzeniem się nie przyjemnych uczuć. Może niestety doprowadzić od przygnębienia poporodowego do depresji. Dodam, że przygnębienie trwa krótko bo z 2 dni. Potem wszystko wraca do normy. Jednak może przerodzić się w depresję po porodową (bardzo rzadko), która może trwać nawet kilka tygodni. Jak możesz radzić sobie z przygnębieniem poporodowym: - Pamiętaj nie ma doskonałych rodziców. Powoli wszystkiego się nauczysz. Nie obwiniaj się jeżeli Ci coś nie wychodzi. Pamiętaj ćwiczenia czynią mistrza. - Jeżeli wizyty bliskich nie sprawiają Ci radości, a wręcz irytują. Ponieważ nie czujesz się komfortowo, że widzą Cię w szpitalu, wyczerpaną i zmęczoną. Przeproś ich i powiedz, że zaprosisz ich jak będziesz w domu. Na pewno to zrozumieją. - Korzystaj jak najwięcej z momentu kiedy Twoje dziecko śpi. Ty też w tym czasie odpoczywaj i zbieraj siły. - Będąc w domu oglądaj komedie lub kabarety. Śmiej się jak najwięcej :) - Spróbuj medytować lub relaksuj się, żeby odzyskać spokój ducha. - Czasami zostaw dziecko pod czyjąś opieką i udaj się na spotkanie z koleżankami lub ?randkę? z partnerem. - Pozwalaj partnerowi też zajmować się dzieckiem. Żeby w sytuacji awaryjnej kiedy zostanie sam z Waszym dzieckiem wiedział jak należy postępować. Na pewno wymyślisz jeszcze wiele sposobów na radzenie sobie z przygnębieniem poporodowym. Pamiętaj - jeżeli będziesz czuła, że nic Ci nie pomaga. Poproś o pomoc specjalistę. KONIEC :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokonczenie Szyjka macicy jest to ujście zamykające macicę, rozwiera się w czasie porodu do 10 cm. Na sali porodowej możesz usłyszeć po badaniu wewnętrznym, że jest np. szyjka macicy przepuszcza 2 palce, albo są 2 centymetry Ustaliliśmy, jak zaczyna się poród. Teraz przedstawię Ci, co się dzieje w czasie tych 4 okresów: W pierwszym okresie dokuczać będą Tobie skurcze, dzięki, którym rozwiera się szyjka macicy. Niestety nie ma takiej sytuacji, że poród jest bezbolesny. Możesz skorzystać ze środków farmakologicznych zmniejszających ból. Będziesz mogła sobie chodzić po sali, a co jakiś czas będą robione zapisy KTG. Po to, żeby zobaczyć jak serduszko Twojego dziecko reaguje na skurcze i czy jest wszystko w porządku. Dlatego warto, żebyś się nie sprzeciwiała poleceniom obsługi medycznej i wykonywała to, czego od ciebie oczekują. W tej części porodu pojawią się twoje najważniejsze zadanie ? współpraca z położną. Jeżeli będziesz z osobą towarzyszącą to powinnaś również współpracować z nią. Powinnaś przejść poród jak najaktywniej. O możliwościach Twojej aktywności napiszę w kolejnej lekcji. Drugi okres zaczyna się w momencie, kiedy jest pełne rozwarcie czyli 10 centymetrów. To jak szybko dziecko przyjdzie na świat głównie zależy od efektywności Twojego parcia. Dlatego ważne, żebyś poprosiła w trakcie porodu położną, żeby wytłumaczyła Ci jak to zrobić. W skrócie parcie polega na tym, że czując najsilniejszy moment skurczu zaczynasz przeć. Skurcz kobiety odczuwają, że narasta jego siła i jak jest coraz silniejszy, aż najsilniejsza wtedy następuje parcie, a potem siła skurczu maleje i jest czas na krótki odpoczynek. Parcie Wówczas, kiedy skurcz jest najsilniejszy, musisz nabrać powietrza, przygiąć głowę do klatki piersiowej i z zamkniętymi oczami z całej siły przeć. Możesz usłyszeć określenia: ?poprzyj?, , ?stęknij? i inne tego typu. Tak naprawdę możesz odczuwać coś takiego jakbyś robiła kupę, ponieważ główka dziecka uciska Twój odbyt. Czasami pacjentki boją się poprzeć, bo boją się, że niestety oddadzą stolec. Nie powinnaś się martwić, to nic, zdarza się. Jednak ten fakt może Cię bardzo przytłoczyć i zawstydzić, dlatego niektóre kobiety decydują się na lewatywę w pierwszym okresie porodu. Jeżeli chcesz skorzystać z lewatywy, poproś o nią położną w pierwszym okresie porodu. Kiedy już uda Ci się urodzić, dziecko to ?wyląduje? na Twoim brzuszku. Będziesz zaskoczona, nie będzie ono takie różowe jak na amerykańskich filmach, tylko umazane krwią, wodami płodowymi i czasami jeszcze w mazi płodowej (taki biały nalot). Jednak w tym momencie będziesz najszczęśliwszą kobietą na świecie, a Twoje dziecko będzie najcudowniejsze. W niektórych szpitalach dziecko jest od razu przystawiane do piersi. Jest to bardzo ważne dla przyszłej więzi matki z dzieckiem, a także przyszłego karmienia piersią. W tym okresie porodu możesz mieć nacięte krocze, jeżeli zajdzie taka potrzeba. (O nacięciu krocza w kolejnej lekcji) Trzeci okres porodu to urodzenie łożyska. To właśnie dzięki łożysku w czasie ciąży zachodzi wymiana między Twoja krwią a krwią dziecka. Od łożyska odchodzi pępowina, która łączy się z ?pępkiem Twojego? dziecka. Po urodzeniu dziecka, pępowina zostaje zabezpieczona narzędziami i przecięta. Łożysko po urodzeniu dziecka jest zbędne. W tej części urodzisz je - raz poprzesz. Potem personel medyczny ocenia łożysko. Jeżeli miałaś nacinane krocze, to zostanie ono zszyte. Podczas szycia nie powinnaś nic czuć, ponieważ zostaniesz wcześniej znieczulona miejscowo. Dobrze żebyś była w tym momencie cierpliwa i nie ruszała się. A teraz zadajesz sobie pytanie - skoro już po wszystkim to, co mnie jeszcze czeka? Czwarty okres to opieka nad Tobą i dzieckiem. Jeżeli nie było żadnej komplikacji zostaniesz na okres 2 godzin na sali porodowej w celu obserwacji. Natomiast, jeżeli wystąpiły komplikacje w czasie porodu to 4 godziny. Oczywiście jest to też czas Twojej radości, ponieważ oto dokonałaś wielkiego wysiłku i należą Ci się gratulacje oraz możliwość nacieszenia się nowym członkiem rodziny. Tak, więc poród jest do przebrnięcia, a na końcu czeka niezwykła nagroda. Podejdź do tego, jak do wyzwania i daj z siebie wszystko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak złagodzić ból w czasie porodu? Wyszczególnię dwa sposoby: 1) Nie farmakologiczne 2) Farmakologiczne Do nie farmakologicznych sposobów uśmierzania bólu zaliczamy: - Masaż okolicy krzyżowej. Twój partner za pomocą kostek pięści lub nadgarstka może wywierać nacisk na tę okolicę. Ruchy jego powinny być okrężne. Druga ręka powinna zwiększać nacisk pierwszej. A Ty ułóż się wygodnie np. możesz siedzieć lub leżeć na boku. - Nie wiem czy słyszałaś o metodzie akupresury zaczerpnięta jest ze starożytnej medycyny chińskiej. Polega na tym, że jeżeli czujesz silny ból okolicy krzyżowej to mocno naciskasz palcem odpowiednie miejsce na powierzchni stopy, czyli śródstopie u nasady dużego palca. - Woda również ma działanie kojące, a w szpitalu mówimy na to imersja wodna. Możesz poprosić położną o zgodę na pójście pod prysznic lub do wanny (zależy od wyposażenia szpitala). Dziwisz się pewnie, co ja takiego pisze? Otóż woda relaksuje tylko nie możesz potraktować tego jak prysznic taki, żeby się obmyć, czyli trwający góra 5 minut i już wychodzisz. Bo wtedy, rzeczywiście nie odczujesz pożądanego efektu. Prysznic relaksujący powinien trwać około 15 minut - 30 minut. Ustawiasz wodę na letnią lub ciepłą wodę, NIE na gorącą. Polewasz wodę okrężnymi ruchami po brzuszku, również u dołu brzucha, możesz po okolicy krzyżowej polewać sobie wodę, albo będzie to robić osoba towarzysząca. Pod prysznicem możesz usiąść w rozkroku na krzesełku lub uklęknąć. Rób wszystko tak, żeby Cię nie bolało. -Niektóre pacjentki krzyczą, ale nie wiem czy to dobry sposób na łagodzenie bólu. Wydaje mi się bardziej męczący. Poradzę Ci, żebyś w czasie skurczu starała się skupiać uwagę na oddechu w czasie skurczu. Wdech powinien być energiczny natomiast wydech spokojny, czyli powoli wydmuchuj powietrze jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę. Miej więcej długość wdechu do wydechu ma się 1:2. Ważne żebyś po skurczu oddychała "do brzuszka". Czyli bierzesz 2- 3 wdechy tak, żeby brzuszek się uniósł. W celu sprawdzenia czy robisz dobrze możesz sobie położyć rękę na brzuszku. Znieczulenie farmakologiczne - Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) - do tego znieczulenia musisz mieć 4 cm rozwarcia. W jaki sposób działa? Otóż najpierw lekarz anestezjolog przeprowadza z Tobą krótki wywiad. Jeżeli uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań poprosi Cię, żebyś albo ułożyła się na łóżku na boku i ułożyła w pozycje "embrionalną", czyli musisz się zgiąć. Nie możesz się poruszyć. Gdyż lekarz musi nakłuć kręgosłup. Potem zakłada cewnik i mocuje Ci za pomocą plastrów do kręgosłupa, aż cewnik będzie znajdować się na górze na twoim jednym z ramion. Za pomocą niego będziesz miała podawane leki. One będą działać tylko na dolną partię ciała. Możesz odczuwać mrowienie w nogach. Skurcze będą miały charakter napinania się, ale nie będziesz odczuwać bólu. To niestety może wydłużyć trochę poród w pierwszym okresie i drugim okresie porodu. Nie mniej Ty będziesz mniej zmęczona w czasie porodu z takim znieczuleniem. Należy pamiętać, że w większości szpitali to znieczulenie jest odpłatne dodatkowo, a oprócz tego nie w każdym szpitalu jest codziennie anestezjolog, który wykonuje ZZO. Dlatego jeżeli jest to dla Ciebie istotny element komfortu w czasie porodu warto, żebyś zadzwoniła po szpitalach się zapytała jak u nich to wygląda. Czasami usłyszysz odpowiedź tak jest, ale przyjeżdżając do porodu okazuje się, że lekarz jest np. tylko we czwartki, albo wtorki i środy. Warto, więc się wypytać czy jest lekarz codziennie. Usługa na ironie, choć płatna nie zawsze jest dostępna. Jednak jak sobie zakodujesz, że musisz mieć to znieczulenie a okaże się, że nie możesz go mieć. Zaczniesz się denerwować jak przeżyjesz poród. Dlatego apeluje, żebyś uwierzyła w swoje siły i mówiła sobie dam radę, będę silna itp. - Dolargan jest lekiem dożylnym. Są różne wersje tego czy pomaga na ból czy nie. A jego stosowanie tak naprawdę wzbudza kontrowersje. Jest to lek z grupy narkotycznych. Po nim może zrobić się Tobie nie dobrze, kręcić w głowie. Jedne pacjentki są radosne, a inne takie otumanione po tym leku. - No-spa działa rozkurczowo, dlatego przez chwilę możesz poczuć się lepiej. Będzie ona podana domięśniowo, czyli w pośladek. NIE BIERZ ze sobą tabletek do szpitala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co możesz robić w trakcie porodu? W ramach ciekawostki: Fundacja Rodzić po Ludzku wywalczyła, że dzisiaj możesz rodzić w wodzie, możesz w czasie porodu przybierać dowolne pozycje a nie jak wcześniej leżeć na łóżku w pozycji horyzontalnej. Jak tą wolność wykorzystać? Korzystając z metod i pozycji jakie opiszę w lekcji :) Jeżeli chodzi o mniej aktywne uczestnictwo w trakcie porodu, to owszem możesz leżeć na łóżku? Natomiast nie jest to najlepsza metoda, ponieważ nie ułatwiasz swojemu dziecku porodu. Nie ma też pomocnego działania siły grawitacyjnej, jaka występuje, kiedy chodzisz czy siedzisz na piłce. Podsumowując leżąc na łóżku w trakcie porodu jego czas trwania się wydłuża. W gruncie rzeczy można powiedzieć, że sama sobie utrudniasz. Jak złagodzić ból i przyspieszyć poród? Pisałam w poprzedniej lekcji o działaniu wody na macice i łagodzeniu bólu. Tak, więc możesz skorzystać z prysznica, albo wanny wedle moich wcześniejszych wskazówek. Pozycja porodowe: Najlepsza pozycja to jest taka, w której Ty będziesz czuła się najlepiej. Pozwolę sobie jednak przedstawić Ci, jakie możesz przybierać w czasie porodu. Może wśród nich znajduje się ta idealna dla Ciebie. Pozycja stojąca- możesz sobie spacerować w czasie porodu, albo opierać się o ścianę. Powinnaś stanąć przed ścianą i oprzeć się rękami tak, żeby powstał kąt nachylenia. Jeżeli rodzisz z partnerem możesz położyć ręce na jego szyi i oprzeć się o niego. Klęk wsparty, (czyli pozycja na czworaka na podłodze) zmniejsza bóle krzyżowe. W trakcie porodu możesz korzystać m.in. z worka sako albo kołysać się na piłce. Nie bój się, że spadniesz. Poproś położną, żeby Ci pomogła bezpiecznie usiąść na niej. W czasie skurczu kołysz się na piłce, możesz też podskakiwać. W jaki sposób to łagodzi ból? - Kiedy kołyszesz się na piłce mięśnie krocza rozluźniają się, jesteś w rozkroku, tym samym robisz więcej miejsca dla dziecka. To przyspiesza poród. - Możesz uklęknąć i podeprzeć się na łokciach to też pomaga. - Możesz usiąść w rozkroku i oprzeć się o partnera, który siedzi tak samo. - W pozycji stojącej, siedzącej działają dodatkowe siły natury, czyli siła grawitacji. Nie rodzisz "pod górkę" jak to jest w przypadku pozycji stojącej. W czasie skurczu kołysz biodrami. Jeżeli chodzisz w czasie porodu to, gdy przyjdzie skurcz staraj się o coś oprzeć, szafkę albo łóżko. Dobrze jest wybrać jedno miejsce, w którym w czasie skurczu będziesz się opierać. Jeżeli jesteś osobą, która pomimo wszystko chce rodzić w pozycji leżącej warto, żebyś pamiętała, aby: - leżeć na lewym boku dla lepszego krążenia - od czasu do czasu staraj się kołysać biodrami Jednak nie zapominaj pozycja leżąca wydłuża poród i nie jest najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka? A musisz mieć dużo siły na drugi okres, czyli rodzenie dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak wygląda dziecko po urodzeniu? Osoby, które spodziewają się, że dziecko urodzi się różowiutkie czyściutkie mogą być bardzo zaskoczeni widokiem swojego dziecka. Noworodek w życiu płodowym przebywał w płynie owodniowym, w trakcie porodu pokonuje "kanał rodny" i dodatkowo co jakiś czas odczuwa ścisk spowodowany skurczami macicy. Te wszystkie okoliczności wpływają na wygląd noworodka po urodzeniu. Inaczej jest w przypadku dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie. Zacznijmy od głowy: Główka w czasie porodu jest uciskana przez co musi dostosowywać swoją wielkość do kanału rodnego. Dlatego jej wygląd zaczyna się modyfikować. Między innymi dlatego malutkie dziecko ma niezrośnięte ciemiączka. To m.in. daje możliwość minimalnego dopasowania się główki. Może powstać również obrzęk na czubku głowy, który nazywamy przedgłowiem. Po kilku dniach od porodu powinien zniknąć. Natomiast, jeżeli główka przybrała kształt stożka to wróci do normalnego kształtu w ciągu 2 tygodni. Włosy dziecka: Są rzadkie włosy i tak raczej wypadną czy ulegną wytarciu. Kolor włosów po narodzinach może odbiegać od późniejszego. Obrzęk narządów zewnętrznych może występować u noworodków płci żeńskiej i męskiej. Obrzęknięte mogą być brodawki sutkowe a z nich wypływać wydzielina biała lub różowa zwana ?mlekiem czarownicy? jest wynikiem działania Twoich hormonów płciowych. U dziewczynek przez te hormony może występować wydzielina mlecznobiała lub krwisto podbarwiona wydzielina pochwowa. Objawy te są normalne i znikają w ciągu 7- 10 dni. Ciało dziecka: Na ciele możesz zobaczyć małe włoski, które są na ramionach, plecach, czole i skroniach noworodków urodzonych w albo po 38 tygodniach ciąży. Wypadają po około 7 dniach. Na skórze: mogą wystąpić krostki, zaczerwienienia, które są efektem działania hormonów mamy. Znikną z czasem. Włosy U noworodków urodzonych przed 38 tygodniem zwykle włoski są obfitsze i utrzymują się dłużej. Może wystąpić obrzęk oczu, ale jest to normalne i znika w przeciągu kilku dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po porodzie czyli o połogu Czego możesz się spodziewać, co możesz robić w czasie porodu i jak może wyglądać Twoje dziecko? Teraz opowiem Ci o czasie po porodzie, czyli połogu. Mówi się, że połóg trwa 6 tygodni. Co podczas tych tygodni się zmienia? Urodziłaś dzidziusia i zobaczysz, że brzuszek się zmniejszył, ale nie jest zupełnie płaski. Dlaczego? Ponieważ Twoja macica w czasie ciąży rozrosła się, przybrała na masie. Teraz musi się skurczyć i wydalić na zewnątrz zbędną treść zwaną odchodami. A teraz zacznę omówię po kolei zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Objawy fizyczne: - Wydzielina pochwy w pierwszych dniach będzie krwista, a swoim wyglądem będzie przypominała miesiączkę. - Możesz jeszcze odczuwać skurcze macicy (tak powinno być), ponieważ się obkurcza. Nasilenie skurczy będziesz odczuwać w czasie karmienia piersią. Także w tym czasie może silniej wypływać wydzielina z pochwy. - Jeżeli będziesz miała nacięcie krocza, będziesz odczuwać dyskomfort w czasie chodzenia i siedzenia. Zaleca się, żeby kupić koło ratunkowe i na nie siadać. To zmniejsza ból w czasie siedzenia. - Ważne, żebyś zrobiła siusiu w ciągu 2 godzin od porodu, aczkolwiek uprzedzam czasami wydawałoby się prosta czynność może sprawić trudności po porodzie. Jeżeli będziesz miała trudność z oddaniem moczu zgłoś, to położnej, lekarzowi. - Przez kilka dni możesz odczuwać, że przewód pokarmowy nie pracuje normalnie, mogą temu towarzyszyć zaparcia - Możesz mieć przekrwione oczy, sińce pod oczami to efekt silnego parcia w czasie porodu - Wzmożona potliwość może utrzymać się przez 2- 3 dni od porodu - Brodawki sutkowe mogą być obolałe, szczególnie jak to jest Twoje pierwsze dziecko i dopiero uczysz się karmienia piersią. Wtedy może wystąpić: popękanie brodawek sutkowych (na to jest maść, a jeszcze lepszy sposób to wietrzenie piersi). Niektórzy mówią, że brodawki muszą się zahartować i to trwa ok. 2 tygodni. Ważne jest, żeby prawidłowo przystawić malca do piersi. W następnej lekcji opowiem o tym króciutko. Objawy psychiczne: - Odczuwać będziesz wyczerpanie. - Ból i dyskomfort odczuwać będziesz w okolicach krocza, szczególnie gdy było nacinane krocze. Również nie przyjemne uczucia będą towarzyszyć po cięciu cesarskim w okolicy brzucha. Ból będzie nasilać się przy kaszlu i kichaniu. - Może ogarnąć Cię przygnębienie tym, że jesteś np. dłużej w szpitalu niż było planowane - Co możesz odczuwać po wspaniałych, długo wyczekiwanych narodzinach dziecka? Radość, ale również smutek. Wynika to ze spadku hormonów. Będziesz raz szczęśliwa, a raz smutna. Taki stan trwa kilka dni i mówi się o nim przygnębienie po porodowe. TO JEST NORMALNE. To nie znaczy, że jesteś złą matką. W tym czasie bardzo powinna wspierać Ciebie rodzina. Jeżeli wrócisz do domu i stan przygnębienia będzie narastać ważne, żebyś zgłosiła się do psychologa. Wtedy otrzymasz potrzebną pomoc, która w takich wypadkach jest bardzo ważna. Niestety kobiety czasami o tym zapominają, bo od razu myślą o sobie, że są złymi mami i co pomyślą o nich inni. A tak najbardziej to cierpi dziecko na tym? Dlatego apeluje, żeby uwrażliwić na ten problem rodzinę. Żeby wiedzieli później jak się zachować. - Może towarzyszyć Ci uczucie niepewności szczególnie przy pierwszym dziecku czy sobie poradzisz z macierzyństwem, z odpowiedzialnością nad swoim dzieckiem - Nowe wyzwania takie jak zmiana pieluszki, ubranie noworodka, kąpiel mogą wzbudzać w Tobie strach i lęk. Poproś położną, żeby spędziła trochę czasu z Tobą po kolei pokazała Ci, co i jak robić. Później poproś, że Ty chcesz wykonywać czynności, a położna niech tylko udziela Ci rad i czasami podpowiada. Wtedy możesz dużo się nauczyć. Uwagi dotyczące higieny: - WAŻNE! Zmieniaj podpaski poporodowe, co 4- 6 godzin, powinny być tak przymocowane do majtek, żeby się nie przesuwały do przodu i do tyłu. - Gdy wycierasz się po oddaniu moczu rób to w kierunku od przodu do tyłu. Wtedy unika się przenoszenia drobnoustrojów do pochwy. Zapobiega to powstawaniu chorób. - Po oddaniu moczu przemyj krocze środkiem antyseptycznym, albo szarym mydłem to pozwoli utrzymać krocze w czystości. Później wycieraj krocze od przodu ku tyłowi. - Jeżeli miałaś nacięte krocze staraj się go nie dotykać dopóki się nie zagoi. - Jeżeli z okolic krocza będzie uwalniać się nieprzyjemny zapach, okolica krocza będzie zaczerwieniona, powinnaś natychmiast zgłosić to do lekarza. Mając nacięte krocze możesz odczuwać: - Swędzenie i ból w miejscu szycia, a żeby złagodzić te dolegliwości możesz zastosować: - Dzięki przyłożeniu lodu do krocza, możesz o to poprosić położną. Lód będzie owinięty w podkład i przyłożony do krocza. - Możesz poprosić o lek przeciwbólowy, wtedy prawdopodobnie dostaniesz lek w czopku do odbytniczym - Jeżeli masz miałaś nacięte kocze i nosisz ciasną bieliznę może być ona przyczyną podrażniania tego miejsca i nasilać ból. - Ćwiczenia Kegla, które powinnaś wykonywać najczęściej po porodzie i w połogu. To ćwiczenie ma na celu pobudzenia krążenia w okolicy krocza. Również potrzebne jest, żeby przywrócić napięcie mięśniowe w tej okolicy. Polega na tym jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu w trakcie jego oddawania, a potem jak rozluźnisz mięśnie to znów poleci mocz. Tak zresztą na początku można ćwiczyć. Potem należy sobie wyobrazić zwieranie cewki moczowej i zwieracza odbytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O karmieniu piersią Wyobraź sobie, że już jest na świecie Twoje dziecko. Maluszek zostaje położony przez położną na Twoim brzuszku. Masz teraz możliwość przystawić swoje dziecko do piersi. Po raz pierwszy je nakarmić. To jest bardzo ważna chwila dla Ciebie i Twojego maleństwa. Masz dwie możliwości karmienia: - karmienie piersią - karmienie mlekiem zmodyfikowanym W dzisiejszych czasach masz prawo decydować. Nie możesz jednak zapominać, że pomimo rozwoju technologii mleko zmodyfikowane nie dorówna Twojemu pokarmowi. Początki karmienia piersią bywają trudne. Dlatego ważne jest, żebyś nie krępowała się i prosiła o pomoc położne. Przedstawię Ci poniżej kilka rad wartych zapamiętania: - Jeżeli jest to możliwe spróbuj przystawić dziecko do piersi od razu po jego narodzinach. Czasami zdarza się, że do pierwszego karmienia na sali porodowej nie dochodzi. Ze względu na stan matki po porodzie, albo dziecko. Nie mniej taka sytuacja nie przekreśla powodzenia w karmieniu piersią. - Jeżeli nie możesz poradzić sobie z przystawianiem dziecka poproś o pomoc położną. - Nie powinno się dopajać dzieci glukozą. Dlaczego jest to takie ważne? Dziecko, któremu zostaje podana glukoza: staje się syte i nie jest głodne. Wtedy nie płacze i nie domaga się o jedzenie. A przystawienie dziecka jest ważne - powoduje, że produkcja mleka idzie "na przód". Przez pierwsze 3 dni będziesz miała mało pokarmu. Będzie Ci się wydawać, że w ogóle nie masz pokarmu. A to jest NIEPRAWDA. Mleko w pierwszych 3 dniach nazywa się siara inna nazwa to młodziwo. Jest koloru żółtawego. Nie jest go za dużo. Ma dużo białka, trochę węglowodanów i tłuszczów. A co najważniejsze zawiera duże ilości immunoglobulin, a także enzymów i soli mineralnych. Dzięki właśnie immunoglobulinom, czyli przeciwciałom Twoje dziecko nabiera odporności. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią. Jeżeli chodzi o ilość mleka nie martw się. Matka natura wie, co robi. Twój maluszek musi stopniowo przestawiać się na pokarm, który sam musi zdobyć poprzez ssanie. Potem go strawić, co jest nie lada wyczynem. Między 3- 5 dniem ilość pokarmu się zwiększa, jest też rzadsze i zawiera dużo białka i przeciwciał. To mleko nazywa się mlekiem przejściowym. Kolejna zmiana następuje po około 2 tygodniach od porodu. Następuje wydzielanie mleka dojrzałego. Ma zabarwienie niebieskie. Pamiętaj kolor i konsystencja mleka o niczym nie świadczą. Jest to najbardziej wartościowy pokarm dla Twojego dziecka. Zresztą skład mleka również zmienia się w zależności od pory dnia i pory roku. Natura wie najlepiej, co potrzebuje Twoje dziecko. Teraz pewnie zastanawiasz się: "Skąd będę wiedziała, że dobrze przystawiłam dziecko?" Oto kilka punktów, które muszą być spełnione przy prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi: - Czubek nosa i brodawka dotykają piersi (Mamy często boją się, że dziecko nie może oddychać, bo ma nosek w piersi. Otóż w takiej pozycji skrzydełka noska się rozchylają i dziecko oddycha. NIE NALEŻY uciskać palcem piersi w miejscu gdzie nosek stykał się z piersią. Czasami robią tak mamy, żeby dziecko miało jak oddychać to jest błędne postępowanie.) - Buzia dziecka jest szeroko otwarta, wargi są wywinięte - Brodawka i duża część otoczki jest w buzi dziecka / jest to około 1, 5 do 2 cm/ Słychać jak dziecko połyka pokarm (postękiwanie). Twój maluch po ssie kilka razy, potem jest chwila przerwy, odpoczywa, znów ssie. Jeżeli by przysnęło na dłuższą chwilę, bo np. przyśnie należy je obudzić. Jak należy przystawić dziecko do piersi: 1. Chwyć pierś dłonią ułożoną w literkę C, czyli czterema palcami będziesz trzymać pierś pod spodem, a kciuk ułóż na piersi. 2. Brodawkę włóż do buzi dziecka (powinien maluch sam otworzyć buzię "odruchowo"). W taki sposób jakbyś dziecko sobie nakładała na pierś i oceń czy prawidłowo cię chwyciło. Wtedy powinnaś poczuć mrowienie i słyszeć jak połyka pokarm. 3. Jeżeli dziecko źle chwyciło brodawkę, włóż do jego ust mały palec i przerwij karmienie. Po czym spróbuj raz jeszcze. Jak poznać, że dziecko nie prawidłowo chwyciło pierś: - Wąski kąt ust; - Wargi są wciągnięte; - Słabe chwycenie brodawki; Jeżeli dziecko nieprawidłowo ssie to możemy to poznać poprzez: - Zapadające się policzki dziecka - Słychać cmokanie - Brodawki w trakcie ssania bolą - Nie słychać połykania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dieta mamy karmiącej piersią Jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią? Tak naprawdę kobieta nie musi stosować specjalnej, wyszukanej diety. Spożywane produkty powinny być: - Lekkostrawne, czyli gotowane albo pieczone z małą ilością tłuszczu; - Różnorodna, czyli powinnaś spożywać produkty: • Zbożowe, • Warzywa i owoce, • Białko zwierzęce i roślinne, • Tłuszcze zwierzęce i roślinne. To zapewni właściwą podaż witamin, soli mineralnych czy też wartości odżywczych. - W ciągu dnia należy spożywać 3 główne posiłki, nie należy się przejadać. W czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne o około 600 kcal dziennie. To zapotrzebowanie zaspokaja jeden niewielki posiłek. - Nie powinnaś jadać w „fast- foodach”; - Produkty, z których przygotowany jest posiłek powinny być świeże, bez konserwantów; - Nie powinnaś jeść słodyczy; - Powinnaś wypić w ciągu dnia około 3 litrów wody mineralnej. To są oczywiście zalecenia, jednak mogą się przyczynić do zniechęcenia Ciebie do karmienia piersią. Dlatego od czasu do czasu nie zaszkodzi mała kawka, ciastko itp. Wprowadzone nowe produkty do Twojej diety mogą być nietolerowane dla malucha. Może to się objawiać u dziecka: niepokojem, kolką, wysypką. Dlatego musisz obserwować swoje dziecko. Jeżeli zauważysz coś takiego i będziesz wiedziała, że np. dziś zjadłaś dużo fasoli. To niestety nie możesz tego produktu jeść. Teraz wymienię Ci produkty, na które Twoje dziecko może źle zareagować: - Wzdymające, czyli: kapusta, fasola, groch, cebula, rzodkiewka, drożdże, śliwki; - O silnym smaku i zapachu: ostre przyprawy, czosnek, kalafior; - Potrawy ciężkostrawne: smażone dania, tłuste wędliny, mięsa, sery żółte i pleśniowe; - Białko roślinne (gluten). Są również produkty, które są silnymi alergenami do nich zalicza się: truskawki, owoce cytrusowe, czekolada, kakao, owoce morza, ryby, jaja, mleko i jego przetwory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębienie poporodowe u około 60 % kobiet po porodzie można stwierdzić przygnębienie poporodowe. Oczywiście to jest najwspanialsza chwila w życiu kobiety i jej rodziny. Może właśnie w tym tkwi paradoks i często jest pomijane przygnębienie, albo bagatelizowane. Życie kobiety ulega zmianie po porodzie o 180 stopni i nigdy już nie wróci do stanu z przed ciąży. W grę wchodzą też hormony, których spadek po porodzie wywołuje obniżenie nastroju. Do objawów przygnębienia po porodzie należy między innymi: - płacz, - smutek, - rozdrażnienie, - niepokój. Przypominam raz jeszcze to nie jest związane z tym, że kobieta nie cieszy się że została mamą. Jest to wynik spadku dwóch hormonów estrogenu i progesteronu. Nie jest regułą, że każdą kobietę dotknie przygnębienie poporodowe. Niemniej ważne, żeby o takiej możliwości wiedział Twój partner oraz rodzina. Ważne jest wtedy wsparcie i pomoc ze strony bliskich. Jeżeli będziesz czuła potrzebę porozmawiania z psychologiem, to zapytaj położną czy jest taka możliwość. (Nie w każdym szpitalu jest psycholog.) Wiele mam odczuwa przygnębienie poporodowe, jest to zupełnie normalne. Jakie są to odczucia? - Rozczarowanie przebiegiem porodu. Bywa tak, że mają pretensję do samych siebie np. że nie urodziły drogami i siłami natury tylko cięciem cesarskim. - Dziecko nie wygląda tak jak sobie wyobrażała mama. Nie jest różowiutkie, czyściutkie i uśmiechnięte jak to bywa na filmach. - Kobieta, która urodziła nie jest już w centrum uwagi tylko dziecko. Wszyscy wypytują i zachwycają się właśnie nim. Natomiast o niej jakby zapomnieli. - Pobyt w szpitalu też może wzmagać frustracje, bo już chciałaby być w domu. A musi zostać jeszcze kilka dni. W szpitalu jest pewien rytm dnia, do którego musi przywyknąć. - Powrót do domu jeżeli zostanie odwleczony z powodu np. żółtaczki dziecka. Może wywołać przygnębienie. Ponieważ już planowała opuszczenie szpitala tymczasem musisz jeszcze zostać kilka dni. - Chciałaby odpocząć tymczasem niespodziewanie jej lub inne dziecko ją wybudza ze snu. - Poczucie, że brakuje jej odpowiedniej wiedzy do pielęgnowania malucha. - Trudności z karmieniem piersią, a także obolałe brodawki. To wszystko i wiele innych przyczyn może skutkować gromadzeniem się nie przyjemnych uczuć. Może niestety doprowadzić od przygnębienia poporodowego do depresji. Dodam, że przygnębienie trwa krótko bo z 2 dni. Potem wszystko wraca do normy. Jednak może przerodzić się w depresję po porodową (bardzo rzadko), która może trwać nawet kilka tygodni. Jak możesz radzić sobie z przygnębieniem poporodowym: - Pamiętaj nie ma doskonałych rodziców. Powoli wszystkiego się nauczysz. Nie obwiniaj się jeżeli Ci coś nie wychodzi. Pamiętaj ćwiczenia czynią mistrza. - Jeżeli wizyty bliskich nie sprawiają Ci radości, a wręcz irytują. Ponieważ nie czujesz się komfortowo, że widzą Cię w szpitalu, wyczerpaną i zmęczoną. Przeproś ich i powiedz, że zaprosisz ich jak będziesz w domu. Na pewno to zrozumieją. - Korzystaj jak najwięcej z momentu kiedy Twoje dziecko śpi. Ty też w tym czasie odpoczywaj i zbieraj siły. - Będąc w domu oglądaj komedie lub kabarety. Śmiej się jak najwięcej :) - Spróbuj medytować lub relaksuj się, żeby odzyskać spokój ducha. - Czasami zostaw dziecko pod czyjąś opieką i udaj się na spotkanie z koleżankami lub ?randkę? z partnerem. - Pozwalaj partnerowi też zajmować się dzieckiem. Żeby w sytuacji awaryjnej kiedy zostanie sam z Waszym dzieckiem wiedział jak należy postępować. Na pewno wymyślisz jeszcze wiele sposobów na radzenie sobie z przygnębieniem poporodowym. Pamiętaj - jeżeli będziesz czuła, że nic Ci nie pomaga. Poproś o pomoc specjalistę. KONIEC :) ja sobie wszystko wydrukowałam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczynki ,u mnie zmiany niestety na niekorzyśc lekarz przepisał mi fenoterol i juz do końca mam go brać ;/ skurcze czasami występuja ,ale bardziej je odczuwam jako napiecie brzucha niz to co miałam jak trafiłam do szpitala . Na szpitalnym wypisie pisze ze z dzidzia wszsytko ok ,ciekawostka jest to ,ze lekarze badali mi lozysko i stwirdzili dojrzałośc łozyska I stopiń ,naczytałam sie teraz o tym w internecie i wychodzi ze jest ok ale mój gin nigdy nie robił mi badań na dojrzałośc łożyska a jak to jest u Was? Na wypisie rozpoznaniem był zagrażający poród przedwczesny troche sie przestraszyłam i bardziej się już oszczędzam ,z tego też powodu nie kupiłam jeszcze łożeczka i poscieli w sumie to mi tylko zostało .Tak jak piszecie też mam na myśli z szuflada i widziałam fajne na allegro radek VII teak z szuflada ,ma od razu w komplecie materac .a co do laktatorów to tez mysle ze kupie po porodzie sprawdzałam w szpitalach maja w sklepach madele od ręcznych za 79 po elektryczne za 350 wiec mysle ze sie wsstrzymam z zakupem .Mam pytanie bo piszecie o torbach do szpitala kiedy najlepiej zacząc je pakowac mi zostało jeszcze 2,5 mc mysle ze tak z 5 tyg wczesniej starczy prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka 874
ja juz powoli sie pakuje...\troche na raty. termin mam na 5 kwietnia... wole byc spakowana niż poźniej sie denerwować właśnie wypralam rożek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka 874
włąśnie wygotowałam smoczek i butelke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka 874
kurcze i teraz nie wiem czy czasem nie jest smoczek od butelki pekniety... albo ja poprostu sie nie znam albo tak musi być.... bo zauwazylam dziurke...albo to jest odpowietrzacz... smoczek lateksowy do butelki canpol.... ma 1 dziurke z ktorej bedzie pic i ma jedna dziurke w tej wypustce u gory... tak powinno byc czy cos jest nie tak????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hellou 🖐️ mnie do porodu zostało 1.5 miesiąca i nie mam wszystkiego....ani toreb spakowanych, ani wszytskich zakupów poczynionych.... tak wcześniej to planowałam, żeby na miesiąc przed wyznaczonym terminie to być już spakowaną do porodu, bo wiadomo, że czasem trzeba być gotowym wcześniej. Nie mam jeszcze buteleczek, smoczków itp. Poprałam za to pierwszą cześć ciuszków, jeszcze jedno lub nawet dwa prania i trzeba wszystko poprasować ech....wcale mi się nie chce. W ogóle leń jakiś jestem. Wciąż mi się wydaje że mam jeszcze czas. w poniedziałek mam wizytę u gina...oj doczekać się nie mogę!!! chcę zobaczyć co tam u mojego maleństwa słychać ;) ciekawe jak ułożone, mam wrażenie, że jednak wciąż główką do góry :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka 874
bo przyszłA PRABABCIA SIE UPARŁA.. ZROBILAM TO DLA SW SPOKOJU ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a słyszałyscie o kosmetykach emolium lub oilatum ? Kupilam mydelko za któłre dałam 25 zl i zastanawiam sie czy warto ,napewno dziecku nie będe żalowała tylko zastanawiam się czy te kosmetyki faktycznie są takie dobre ,mialyscie z nimi jakies doświadczenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
natusia - to są preparaty do pielęgnacji bardzo suchej, atopowej skóry, zwłaszcza emolium. Ja na początku stosowałam oilatum do kąpieli Kubusia chociaz problemów ze skórą nie miał. Później przeszłam na nivea baby ale jak Kubuś miał 8 miesięcy okazało się że jednak ma alergię na mleko, zsypało go bo rozszerzyłam dietę jeszcze karmiąc go piersią i dostałam zalecenie od dermatologa żeby do pielęgnacji skóry stosować emolium. Stosowałam Emolium jeszcze ok rok czasu. Potem jak wszystko się uspokoiło i alergia ustąpiła znowu przeszłam na Nivea baby. Co do ceny to i Oilatum i Emolium są faktycznie bardzo drogie, ale w naszym przypadku to był jedyny sposób, oprócz diety oczywiście, żeby skórka Kubusia była gładka i żeby go nie swędziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oilatum ma w skladzie parafine i jak uzywasz tego do kąpieli to zostaje warstewka na skorze i nie trzeba używac zadnej oliwki, jedynie jakis kremik na pupe. Moj siostrzeniec kapie sie w tym od urodzenia do dzis a ma poltora roku i nic innego nie potrzebuje, zadnego szamponu i oliwki. Kolezanka urodizla w grudniu i na początku użyła do kąpieli mydełka bambino i malej skora sie tak wysuszyła ze az płatami zaczela schodzic. Zeszło dopiero jak wykąpała kjilka razy w Oilatum. Oilatum jest niemieckiej firmy a Oilan polksiego producenta i niby mają ten sam sklad a Oilan jest tanszy, ale ponoc jesli ktoś uzywał jednego i drugiego to widać róznicę ze Oilatum jest lepsze. Moze roznia się jakimś skladnikiem pomocniczym. Ja kupilam juz dla maleństwa emulsję Oilatum i krem Oilatum , do twarzy na wiatr, bo cieplo to w tym roku jeszcze w kwietniu nie będzie:) Ogólnie kosmetyki Oilatum sa do kupienia tylko w aptece jako dla skory atopowej, alergicznej i niektorzy uwazaja ze na zdrową skóre nie trzeba az takich drogich, ale ja raz wolę dmuchac na zimne a dwa to to jest wygodne, bo po kapieli wycierasz tylko dziecko i ubierasz i nie stosujesz innej chemii, no i nie meczysz malca dodatkowym smarowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki dziewczyny za odpowiedzi ,tak jak pisałam kupiłam wczesniej to mydełko bo babka w aptece upierała się ze płyny i oliwki do kąpieli są od 1 mc zycia a mydelko od pierwszych dni ,no ale jeżeli Wy macie doswiadczenie to faktycznie od samego początku kupię Oilatum i nie będe sie bawiła w żadne oliwki i inne pierdoły bo macie racje wygodnie jest dzidzie od razu po kapieli wytrzeć :) Mam zamiar również kupic wodę morską do nosa Marimer używała któraś z Was ? dobra jest ,warto ? dodam ze kupiłam już aspirator Frida więc nie wiem czy kupować tą wode morska ,chyba ze tylko dla siebie do szpitala bo leżac teraz widzialam jak inne dziewczyny jej uzywaja ze względu na suche powietrze na salach ,ale poczekam na Wasze opinie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×