Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
AlicjaAlicja

czy da sie niezbyt duzo przytyc w ciąży

Polecane posty

Jestem w trzeciej ciąży, 7 tydzien, bedzie to moje trzecie dziecko. Niestety moja waga nie kwalifikuje mnie do zostania Miss Bałtyku ;), bo mam 154 cm wzrostu i waze 65 kg. Na razie nie przytyłam nic, ale zastanawiam sie jak lekarz zareaguje na moja wage i co zrobic , zeby nie przytyc zbyt duzo.... W poprzednich ciazach przybrałam 16 kg i 13 k, wiec nie tak tragicznie, ale tym razem wolałabym przybrać mniej niz 10 kg.... jak myslicie? Jest to realne? Da się? Jak to osiągnąć ?

Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przechodz w ciąży na żadne posty Dąbrowskiej ani inne diety tukana, kopenhaskie. Wykonczysz sie i jeszcze dziecku zaszkodzisz! Jedz zdrowo, dużo warzyw, owoców, mało pieczywa, ziemniaków, ale nie odchudzaj sie w ciąży. MMożeuda Ci sie utrzymac obecna wage, ale nie zmuszaj sie do siedzenia glodna

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Urbanlegend
Przed chwilą, Eralda napisał:

Nie przechodz w ciąży na żadne posty Dąbrowskiej ani inne diety tukana, kopenhaskie. Wykonczysz sie i jeszcze dziecku zaszkodzisz! Jedz zdrowo, dużo warzyw, owoców, mało pieczywa, ziemniaków, ale nie odchudzaj sie w ciąży. MMożeuda Ci sie utrzymac obecna wage, ale nie zmuszaj sie do siedzenia glodna

Dokładnie, nie kombinuj w ciąży z nagła zmiana diety. Jedz mniejsze porcje ale częściej (co 2-3 godziny) i dodawaj do posiłków dużo surowych warzyw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciąża to nie czas na odchudzanie się. Jak chciałaś zrzucić kilogramy to był czas na to wcześniej. Słoniem nie jesteś więc nie przesadzaj. Dziecko ściąga w ciąży z Ciebie wszystko czego potrzebuje obciążając Twój organizm, wyjalawiajac go. To nie jest Twoja pierwsza ciąża więc powinnaś o tym wiedzieć. Jedź zdrowo jeżeli możesz, często lecz mniejsze porcje i jeżeli Twój stan Ci pozwoli dużo spaceruj. Ćwicz jeśli ćwiczyłaś przed ciąża, nie zaczynaj treningów jeżeli wcześniej byłaś kanapowcem. W ten sposób przytyjesz tylko tyle ile musisz. Nie przejmuj się waga, przecież wiesz już z doświadczenia, że sama spada po urodzeniu dziecka. A przy trójce dzieci do ogarnięcia będziesz szybko przypominać patyk.

  • Haha 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przytyłam jakoś 7 czy 8 kg jadłam normalnie tak jak zawsze nie miałam żadnych zachcianek ani sobie nie folgowałam. Nie byłam szczególnie aktywna bo szybko poszłam na zwolnienie potem musiałam uważać na siebie bo ciąża podwyższonego ryzyka ale ja urodziłam w 8 msc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, marinero napisał:

Poczytaj sobie o diecie warzywno -owocowej  dr Dąbrowskiej.Inaczej nazywaja ja dieta Daniela ( od proroka Daniela)

Poszukaj na YTB jej wykladow to zrozumiesz ze mozesz dac dziecku to co mu potrzeba i nie przytycnadmiernie(!) Troche kg jednak ci jest potrzebne , dla zdrowia.

Wszelkie diety eliminacyjne są niezdrowe. Powinno się jeść wszystko, w odpowiednich proporcjach. Kobiety w ciąży natomiast nie powinny się odchudzać. Chyba, że marzą o tym by w przyszłości zachorować na osteoporozę, stracić zęby lub nabawić się wielu innych problemów zdrowotnych. Mówiąc brzydko, płód to pasozyt który wyciąga z matki wszystko co może, by utrzymać się przy życiu. Kobieta musi się odżywiać racjonalnie i nie ograniczać kalorii by utrzymać dobry stan zdrowia diety w tym czasie są niewskazane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, marinero napisał:

Wez ty jednak zajrzyj na ten YTB i posluchaj tematu na ktory sie tak "madrze " wypowiadasz ale bez sensu jesli chodzi o zawartosc.

NIkt tu autorki nie zmusza do stosowania diet redukujacych wage .Zapewne jak to zaslepiona emocjami kobieta nie doczytalas mego pierwszego postu i skoczylas do gardla 🙂

Dr Dabrowska popularyzuje  nie tyle diete czy raczej rozne diety co pewna filozofie zycia i uwazam ze warto aby autorka postu sie z nia zapoznala, a co zrobi to jej sprawa.Ma swoj rozum i jest dorosla a na dodatek to juz 3cie jej  dziecko ! Na pewno codzienna kielbasa i schabowe dziecku nie pomoga 🙂 

Tak, koniecznie trzeba oglądać filmiki geniuszy z YT. Te o szkodliwości szczepionek, i o tym, że ziemia jest plaska też. Jak już chcesz koniecznie zachęcić Autorke do przejścia na jakąś dietę to poślij ja do dietetyka który nie będzie uprawiał szarlatanerii. Zbilansowana dieta to podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marinero napisał:

Wez ty jednak zajrzyj na ten YTB i posluchaj tematu na ktory sie tak "madrze " wypowiadasz ale bez sensu jesli chodzi o zawartosc.

NIkt tu autorki nie zmusza do stosowania diet redukujacych wage .Zapewne jak to zaslepiona emocjami kobieta nie doczytalas mego pierwszego postu i skoczylas do gardla 🙂

Dr Dabrowska popularyzuje  nie tyle diete czy raczej rozne diety co pewna filozofie zycia i uwazam ze warto aby autorka postu sie z nia zapoznala, a co zrobi to jej sprawa.Ma swoj rozum i jest dorosla a na dodatek to juz 3cie jej  dziecko ! Na pewno codzienna kielbasa i schabowe dziecku nie pomoga 🙂 

z tego co piszesz to ta Dabrowska opisala podstawowe zasady zdrowego odzywiania i nazwala to swoja dieta. No, spoko niech jej bedzie.

O ile dobrze pamietam to przytycie pomiedzy 10kg i 14 klasyfikowane jest jako normalne i zdrowe. Tzn przybranie na wadze bo z tych kilogramow to tluszczu jest tylko pewien procent.

Tak jak dziewczyny pisaly, ciaza to nie jest czas na odchudzanie, odzywial sie zdrowo, owoce , warzywa, chude mieso , utnij slodycze, ogranicz potrawy maczne ( tzn przepraszam, stosuj diete Dabrowskiej!) i bedzie dobrze. Jezeli jest to dla ciebie bezpieczne to moze poszukaj jakis fitnesow dla ciezarowek, ja chodzilam na joge i aquafitness do 7 miesiaca. Duzo spacerow. Nie panikuj, przeciez to zrzucisz

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, AlicjaAlicja napisał:

Jestem w trzeciej ciąży, 7 tydzien, bedzie to moje trzecie dziecko. Niestety moja waga nie kwalifikuje mnie do zostania Miss Bałtyku ;), bo mam 154 cm wzrostu i waze 65 kg. Na razie nie przytyłam nic, ale zastanawiam sie jak lekarz zareaguje na moja wage i co zrobic , zeby nie przytyc zbyt duzo.... W poprzednich ciazach przybrałam 16 kg i 13 k, wiec nie tak tragicznie, ale tym razem wolałabym przybrać mniej niz 10 kg.... jak myslicie? Jest to realne? Da się? Jak to osiągnąć ?

Pozdrawiam serdecznie!

Pewnie, że tak. Moja znajoma przytyła tylko tyle co dziecko. Jedz normalnie. Nic ponad normę.

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy. Nie da się "zrobić tak" aby "za dużo" nie przytyć. Wszystko zależy od tego ile samo dziecko w sobie waży, same wody płodowe (może być ich dużo albo mało), piersi też rosną i to też do różnych rozmiarów, ilość twojej krwi też wzrasta ale tak naprawdę nie wiadomo ile tego wszystkiego będzie. 

Żadnych diet w ciąży nie powinno się stosować to po pierwsze, po drugie nie słuchaj tych co mówią DA SIĘ. To że one przytyły 5/10 kg to nie znaczy że ty też tak możesz. 

Ciąża to raczej nie czas kiedy powinnaś myśleć o swojej wadze bo to nie ona jest tu problemem tylko twój tryb odrzywiania przed nią i to czy się ruszasz czy nie. Poczekaj do po ciąży i wtedy zacznij myśleć nad zbędnymi kilogramami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2021 o 23:11, florentynka napisał:

Pewnie, że tak. Moja znajoma przytyła tylko tyle co dziecko. Jedz normalnie. Nic ponad normę.

Zrobiłaś mi dzień. Zero wiedzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nigdy nie rozumiem dlaczego kobiety tak bardzo przejmują  się wagą  podczas  ciąży.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, NaugthyBitch napisał:

Zrobiłaś mi dzień. Zero wiedzy. 

wiedzy na jaki temat ? widziałam jej wagę przed ciążą i zaraz po więc chyba wiem co mówię. Przytyła niecałe 4 kg. To jest dziewczyna która całe życie była bardzo szczupła i bardzo uważała co je. Zresztą jest młodziutka. Wtedy 2 dni po porodzie wygląda się jakby nie było się w ciąży. Myślę, że zero wiedzy możesz mieć ty i oceniasz wszystkich na przykładzie swoim i swojego otoczenia a świat jest nieco większy.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, AnnaMaria1982 napisał:

Chyba nigdy nie rozumiem dlaczego kobiety tak bardzo przejmują  się wagą  podczas  ciąży.  

Bo później ciężko schudnąć szczególnie jak ktoś ma z tym problem. Lepiej więc nie jeść ponad normę w ciąży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MalinaJagoda

Ożywiaj się normalnie czyli nie jedz za dwóch. Najważniejsze żeby dziecko było zdrowe. I tak czasem nie ma się wpływu na wagę w ciąży.  Z czego część kilogramów to może być przecież  woda.  Dam taką radę, że weźmiesz się za siebie po porodzie. Dietetyk pomoże, pod opieką dietetyka obecnie ja 169 wzrostu, 58 kilo wagi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Urbanlegend
8 godzin temu, florentynka napisał:

wiedzy na jaki temat ? widziałam jej wagę przed ciążą i zaraz po więc chyba wiem co mówię. Przytyła niecałe 4 kg. To jest dziewczyna która całe życie była bardzo szczupła i bardzo uważała co je. Zresztą jest młodziutka. Wtedy 2 dni po porodzie wygląda się jakby nie było się w ciąży. Myślę, że zero wiedzy możesz mieć ty i oceniasz wszystkich na przykładzie swoim i swojego otoczenia a świat jest nieco większy.

To chyba nie jest dobry przykład, trzeba mieć coś nierówno z głową żeby bardzo "uważać na to co się je" w ciąży i doprowadzić się do takiego stanu, że przytyje się 4 kg. Ja w ciąży przytyłam bardzo mało, w 8 miesiącu tylko 2 kg na plusie, ale to była podstawa do wykonania dodatkowych badań i zmartwienia moje i lekarza. Okazało się, że to jest spowodowane jednostka chorobowa, ale to co się stresu najadłam czy przez ta moja wage z dzieckiem będzie wszystko ok to moje.. to, że ktoś świadomie przytyje w ciąży 4 kg bo się pilnuje to głupota i może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Urbanlegend napisał:

To chyba nie jest dobry przykład, trzeba mieć coś nierówno z głową żeby bardzo "uważać na to co się je" w ciąży i doprowadzić się do takiego stanu, że przytyje się 4 kg. Ja w ciąży przytyłam bardzo mało, w 8 miesiącu tylko 2 kg na plusie, ale to była podstawa do wykonania dodatkowych badań i zmartwienia moje i lekarza. Okazało się, że to jest spowodowane jednostka chorobowa, ale to co się stresu najadłam czy przez ta moja wage z dzieckiem będzie wszystko ok to moje.. to, że ktoś świadomie przytyje w ciąży 4 kg bo się pilnuje to głupota i może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka.

W pierwszwj ciąży przytyłam 5,5kg. Spowodowane to było ciągłymi wymiotami. Przeszło mi pod koniec 7 miesiąca. Jak urodziłam i brzuch zniknął wyglądałam jak cień człowieka. Też się stresowałam czy z dzieckiem będzie ok wszystko. Na szczęście urodziło się zdrowe. Nie rozumiem tego przesadnego pilnowania wagi w ciąży. Oczywiście nie szaleć do 30kg ale jesc  zdrowo i różnorodnie, no i nie leżeć cały dzień na kanapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedz tyle samo ile jesz teraz. W I trymestrze nie potrzeba  znacząco zwiększać liczby kalorii. W II trymestrze trzeba jeść więcej o ok.350kcal, w III o ok.450 kcal(dane z podręcznika do położnictwa Breborowicza 2020). Wychodzi na to, że możesz zjeść ekstra  mniej więcej np 2 kanapki. I tyle. Nie wiem czemu te baby się tak obżerają i tyją w ciąży, dziecku naprawdę niewiele trzeba. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Wanna napisał:

Nie wiem czemu te baby się tak obżerają i tyją w ciąży, dziecku naprawdę niewiele trzeba. 

Bo chyba lubią a ciąża to dokonała wymówka, żeby jeść wszystko na co ma się ochotę. Wszelkie ciocie i mamy też zachęcają (co widać po wpisach tutaj :classic_laugh: ) - jedz dla dzidziusia, dziecko potrzebuje tego i tego tłustych żeberek i ciasta .. Efekt jest taki jak widać na ulicach. Idzie przystojniak a u jego boku dziewczyna 26 czy 28 lat wyglądająca na 45 latkę otyła ledwo ciągnie nogę za nogą. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo chyba lubią a ciąża to dokonała wymówka, żeby jeść wszystko na co ma się ochotę. Wszelkie ciocie i mamy też zachęcają (co widać po wpisach tutaj  ) - jedz dla dzidziusia, dziecko potrzebuje tego i tego tłustych żeberek i ciasta .. Efekt jest taki jak widać na ulicach. Idzie przystojniak a u jego boku dziewczyna 26 czy 28 lat wyglądająca na 45 latkę otyła ledwo ciągnie nogę za nogą. 

 

Chyba  odwrotnie idzie laska a obok facet jakby sam był w ciąży .Problem  otyłości w Polsce dotyczy głownie facetów  tylko dla takich jak Ty gruby facet z wielkim brzuchalem to misiu a kobieta otyła która  ledwie ciągnie nogę za noga . 

Ja do  polowy ciąży schudłam kilka kg bo wymiotowałam xx razy na dobę i szczerze wołałabym  jeść na co mam  ochotę i przytyć kilka kilo więcej niż nie mieć siły na nic . 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da się. Widać to po dziewczynach będących na diecie cukrzycowej. Ciemne pieczywo, dużo warzyw, nie ma podjadania , zwłaszcza wieczorem i w nocy. Tak wyglądała moja trzecią ciąża od 12 tyg dieta i przytylam 8kg.  A sądząc po wyglądzie, to wręcz schudłam, ale to przez ekstremalną końcówkę, pilną operację w 37tc i nikomu nie życzę takich przejść.  Prawda jest taka, ze nie bylo zmiłuj i trzeba bylo mierzyć cukier, trzymać dietę i tłumaczyć się co 2tyg ze skoków. Wszystkie dziewczyny, z którymi się regularnie widzialam U lekarza mało przybrały. W pierwszej ciąży miałam 13, w drugiej 16, ale na te kg sama zapracowalam. Wtedy nawet plecy miałam tłuste. Pozwalałam sobie na słodycze itp, a potem płacz przed lustrem kilka tyg po porodzie. Prawda jest taka, że majac inne dzieci w domu tez się nie polezy na kanapie. Miałam zdecydowanie więcej ruchu przy pierwszaki i 2latku w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2021 o 00:09, florentynka napisał:

wiedzy na jaki temat ? widziałam jej wagę przed ciążą i zaraz po więc chyba wiem co mówię. Przytyła niecałe 4 kg. To jest dziewczyna która całe życie była bardzo szczupła i bardzo uważała co je. Zresztą jest młodziutka. Wtedy 2 dni po porodzie wygląda się jakby nie było się w ciąży. Myślę, że zero wiedzy możesz mieć ty i oceniasz wszystkich na przykładzie swoim i swojego otoczenia a świat jest nieco większy.

Tak, nie masz wiedzy. W ciąży waga wzrasta też o wagę łożyska, wód płodowych, a nie tylko o wagę dziecka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, NaugthyBitch napisał:

Tak, nie masz wiedzy. W ciąży waga wzrasta też o wagę łożyska, wód płodowych, a nie tylko o wagę dziecka. 

Hahah ! Przecież to oczywiste, że chodziło mi o całość dziecko + ale niekoniecznie trzeba zaraz nabierać sadła 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem w 16 tc i szczerze mówiąc nie przytyłam absolutnie nic. Brzuch powoli zaczyna się zaokrąglać, ale waga stoi w miejscu. Lekarka powiedziała mi, że to nic nadzwyczajnego i że waga jeszcze mi skoczy w późniejszym czasie. Zobaczę, jak to będzie, bo jak wiadomo, stres lekki jest, czy wszystko w porządku. No i jestem drobną kobietą 148 cm wzrostu, 36 kg wagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, SaineK napisał:

Jestem w 16 tc i szczerze mówiąc nie przytyłam absolutnie nic. Brzuch powoli zaczyna się zaokrąglać, ale waga stoi w miejscu. Lekarka powiedziała mi, że to nic nadzwyczajnego i że waga jeszcze mi skoczy w późniejszym czasie. Zobaczę, jak to będzie, bo jak wiadomo, stres lekki jest, czy wszystko w porządku. No i jestem drobną kobietą 148 cm wzrostu, 36 kg wagi.

U mnie teraz 11tc i waga też na razie stoi w miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2:58, Eralda napisał:

Jedz zdrowo, dużo warzyw, owoców, mało pieczywa, ziemniaków, 

Dnia 23.07.2021 o 16:51, marinero napisał:

a co to jest jak nie wskazania diety dr Dabrowskiej? ! LOL 

Ignorancja kwitnie LOL

To nie są wskazania diety dr Dąbrowskiej i bardzo podobnej diety sw.Daniela! Kolejny temat, na który guzik wiesz, a się mądrzysz. Te dwie diety to oczyszczające półgłodówki, na których nie jada się wymienionych przez Eraldę zbóż, ziemniaków, a owoce są ograniczone do jabłek, grapefruitów i cytryn. 

Dnia 23.07.2021 o 16:49, marinero napisał:

Ignorancja az piszczy.To ze przeczyta   nie spowoduje ze dzie.cku stanie sie krzywda

Pisząc jej poczytaj na temat tej diety, sugerujesz jej zastosowanie tej diety. Ignorancja owszem piszczy, ale u ciebie w głowie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2021 o 22:18, Einefremde napisał:

z tego co piszesz to ta Dabrowska opisala podstawowe zasady zdrowego odzywiania i nazwala to swoja dieta. No, spoko niech jej bedzie.

Ta Dąbrowska nie opisała podstawowych zasad odżywiania, a opracowała faktycznie swoją dietę, która jest jak już napisałam wyżej oczyszczającą półgłodówką. Marinero nazwał tą dietę dietą św.Daniela, więc na pewno chodziło mu o tą oczyszczającą. W ciąży nie wolno oczyszczać organizmy, bo uwolnione toksyny przedostają się do krwi i mogą zaszkodzić dziecku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2021 o 23:11, florentynka napisał:

Pewnie, że tak. Moja znajoma przytyła tylko tyle co dziecko. Jedz normalnie. Nic ponad normę.

 

Dnia 26.07.2021 o 00:09, florentynka napisał:

wiedzy na jaki temat ? widziałam jej wagę przed ciążą i zaraz po więc chyba wiem co mówię. Przytyła niecałe 4 kg. To jest dziewczyna która całe życie była bardzo szczupła i bardzo uważała co je. Zresztą jest młodziutka. Wtedy 2 dni po porodzie wygląda się jakby nie było się w ciąży. Myślę, że zero wiedzy możesz mieć ty i oceniasz wszystkich na przykładzie swoim i swojego otoczenia a świat jest nieco większy.

Jeśli ta znajoma przybrała tylko 4 kg w ciąży, tzn, że jeszcze w tej ciąży schudła 3-4 kg. Przeciętnej wagi dziecko, wody płodowe, łożysko, powiększone piersi, to waży trochę więcej niż 4 kg. 

 

Dnia 26.07.2021 o 15:48, florentynka napisał:

Bo chyba lubią a ciąża to dokonała wymówka, żeby jeść wszystko na co ma się ochotę. Wszelkie ciocie i mamy też zachęcają (co widać po wpisach tutaj :classic_laugh: ) - jedz dla dzidziusia, dziecko potrzebuje tego i tego tłustych żeberek i ciasta .. Efekt jest taki jak widać na ulicach. Idzie przystojniak a u jego boku dziewczyna 26 czy 28 lat wyglądająca na 45 latkę otyła ledwo ciągnie nogę za nogą. 

Niektóre kobiety puchną w ciąży. Woda wiąże się w organizmie od serca, które się męczy, czy od obciążonych nerek. Może też być to wynik deficytu magnezu w organizmie. Wtedy można mieć związane 10 kg wody, a przybranego tłuszczu może byc zero. 

W pierwszej ciąży przybrałam 20 kg, a po porodzie miałam tylko 3 kg na plusie, pomimo tłustej diety. Reszta nadwagi to właśnie z powodu związanej wody. W drugiej ciąży przybrałam 11 i też po porodzie miałam 3 kg na plusie. Nie ciągnęło mnie już na tłuszcze, a wręcz odrzucało. Dzieci ta sama waga urodzeniowa. 

Tak, da się nie przybrać dużo w ciąży, ale zależy to od wielu czynników. Nie tylko od samego jedzenia. 

Edytowano przez Unlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×