Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

M_O

KADRY, PŁACE, ZASIŁKI - CHĘTNIE POMOGĘ

Polecane posty

Gość balbiina
co do l4 ja jestem od pocztku ciazy po 182 dniach wystepuje o zasilek rehabilitacyjny (oczywiscie 3 tygodnie przed koncem 182 czyli w jakims 161 dniu l4) dostaje kartke z pracy wypelniona i od lekarza opis i skladam do zusu ! macierzynski trwa 18 tygodni i jest 100% platny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pracuje w 2 firmach
jak wygląda sprawa zasiłku chorobowego w ciąży, jesli pracuję w dwóch różnych firmach? w jednej mam cały etat, od ponad 2 lat, ale od maja do konca sierpnia jestem na urlopie bezpłatnym ( sprawy osobiste). w drugiej firmie jestem zatrudniona na 1/2 etetu, od maja br. nie jestem jeszcze w ciązy, ale planuję, i wiem ze od pierwszych dni bede na zwolnieniu lekarskim. załóżmy ze zachodzę we wrzesniu w ciążę- nie przebywam juz na urlopie bezpłatnym, ale normalnie pracuję. czy zasiłek dostaję z 2 firm? i czy lekarz wystawiający zwolnienie musi mi dać 2 papierki, na każdą firmę po jednym? dodam ze firmy nie są zarejestrowane w tej samej miejscowości, więc oddziały zusu też są różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomocy bo nie nadarzam! Z dniem 1wrzesnia podpisuje umowe o prace w szkole na czas okreslony- 5m-cy bo to na zastepstwo. Gdybym poszła na L4 wczesniej to dyrekcja nie może mi wypowiedziećtej umowy tak jak ona sie konczy?- powiedzmy ze umowa do stycznia a ja w marcu mam termin. Czy to oznacza ze po urodzeniu dziecka trace prace i nie zostanie mi wypłacane macierzyńskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) mam umowe na czas okreslony, ktora konczy sie 10 wrzesnia. zostalam zatrudniona 20 czerwca. 2 tygodnie temu dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy i od razu poszlam na zwolnienie lekarskie z powodu ciezkich warunkow pracy, pracowalam po 12 godzin bez przerw na posilek i bez mozliwosci odpoczynku chwili wytchnienia na krzesle, bo pracodawca zabranial siedziec w ciagu pracy. praca na stacji paliw. wiem, ze nie musza mi przedluzac umowy ale czy moze umowa sie skonczyc gdy ja jestem na zwolnieniu lekarskim??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mysia_82
Hej Dziewczyny Słuchajcie...Mam problem odnośnie zasiłku WYCHOWAWCZEGO. Otóż jak wiadomo przysługuje on jako dodatek do zasiłku rodzinnego. Aby otrzymać zasiłek rodzinny kwota dochodów netto nie może przekroczyć 504zł na osobę, czyli w moim przypadku JA+DZIECKO...Problem w tym, że jeżeli brać pod uwagę w rozliczeniu rok 2008 to zdecydowanie przekroczę tę kwotę...Ale czytałam że jeżeli termin jest na POCZĄTEK 2009 roku to przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego, bo od niego zależy prawo do dodatku wychowawczego, bierze się pod uwagę dochody z roku 2007, gdyż dochód z 2008 jest traktowany jako DOCHÓD UTRACONY... Jak to jest Dziewczyny wiecie coś na ten temat?? Troszkę mnie to martwi, bo jeżeli mam siedzieć na wychowawczym beż grosza to po prostu zrezygnuję z niego, ale bardzo chciałabym być z dzieckiem w tych pierwszych miesiącach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość balbiina
DZIEWCZYNY MUSZA MUSZA I JESZCZE RAZ MUSZA WAM PRZEDLUZYC UMOWE DO ROZWIAZANIA CIAZY CZYLI DO PORODU A JAK TO JEST TRZECIA UMOWE U TEGO SAMEGO PRACODAWCY TO JEST TO JUZ UMOWA NA CZAS NIEOKRESLONY TAK JEST W KODEKSIE PRACY ZE TRZECIA UMOWA JUZ JEST UMOWA NA CZAS NIEOKRESLONY CHCIAL CZY NIE CHCIAL NIE MOZE PRZEDLUZAC NON STOP . kODEKS PRACY TYLKO NAM O TYM NIE MOWIA I WTEDY MOZE CIE POCALOWAC W ................ DOWIEDZIALAM SIE O TYM DOPIERO JAK ZASZLAM W CIAZE I OD POCZATKU L4 PO TAKTO TO CISZA NIKT NIC NIE MOWIL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość studencina
Mam pytanie: dot. pomocy finansowej dla studenta : -ja studiuje, mąz studiuje, ja mam dochod (raz w roku przez wakacje udokumentowany) to czy mezowi przysluguje stypendium jako ze jest na utrzymaniu zony? jest cos takiego w ogole jak pomoc finansowa bo maz albo zona jest nautrzymaniu drugiej polowki?? jezeli tak gdzie sie o to ubiegac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do mamy Mikołaja
Masz umowę na czas określony, czy na zastępstwo?To ważne. umowa na czas określony przedłuża sie do dnia porodu+ zasiłek macierzyński, za umowa na zastępstwo rozwiązuje się z dniem jej zakończenia (brak zasiłku macierzyńskiego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barbelka
Mam nurtujące pytanie.Termin porodu mam na 11 wrzesnia. Od 22.08 do 11. 09.2008 jestem na zwolnieniu po raz pierwszy.To są 3 tyg zwolnienia.CZy to , że jak jest sie 2 tyg przed porodem znaczy że potem odejma mi to z macierzyńskiego (skróci mi się urlop???) Czy już tak nie ma.Dzwoniłam zo zusu a tam powiedzieli że o takim czymś nie słyszeli juz sama nie wiem co myślec.Czy są jakies przepisu ktore to reguluja??Nie chce tracic 2 tyg przed porodem wole wykorzystac potem to z maluszkiem i posiedziec o 2 tyg dłużej w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aga19878
Mam pytanie. Do 5 września mam przyznany zasilek rehabilitacyjny z ZUS. Lekarz jednak wyrokuje, że do tego czasu nie urodzę. Czy muszę zacząć po tym terminie macierzynski? Jeśli nie to co zrobić, żeby ten okres zasiłku wydlużyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adella6
Witam mam pytanie skończył mi sie urlop macierzyński teraz jestem na urlopie wypoczynkowym czy dostane wypłate od firmy?po urlopi ewypoczynkowym ide na urlop wychowawczy pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!!! mam zapytanie i bardzo prosiłabym o pomoc, pod koniec października 2007 przeszłam operacje i przebywałam na zwolnieniu do konca kwietnia 2008, po czym wróciłam do pracy,przez ten czas przebywałam na zasilku chorobowym, wróciłam do pracy i w kadrach poinformowali mnie zebym uwazala bo jezeli przekroczę 20 dni kolejnych na zwolnieniu to firma moze rozwiązać umowę ze mną, obecnie mamy prawie wrzesień a ja chodzę do pracy z zapaleniem oskrzeli bo nie wiem jak to wygląda,,,, czy moje przeziebienie i zwolnienie sie sumują chodzi mi o to 182 dni, jak ta sprawa wygląda bardzo proszę o pomoc, czy faktycznie mogą rozwiązac ze mna umowę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Też mama
Mam pytanie czy matce też przysługuje urlop okolicznosciowy z okazji urodenia dziecka? Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do też mama
nie, bowiem przebywasz od urodzenia dziecka na urlopie macierzyńskim, urlopy nie dublują się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pracuje w 2 firmach - jezeli jestes zgloszona do ubezp chorobowego (czyli skonczysz bezplatny) to z obu firm bedzie przyslugiwalo Ci chorobowe w ciazy i macierzynski. Oczywiscie musisz miec 2 zwolnienia - na kazda z firm z osobna. Oddzialy ZUS nie maja tu zadnego znaczenia mama Mikolaja - Pracownica w okresie ciąży, z którą zawarto umowę w celu zastępstwa nie korzysta z ochrony takiej, jak przewidziano dla osób zatrudnianych na podstawie umów na czas określony. Oznacza to, że umowa rozwiązuje się z datą wskazaną w umowie bez względu na datę porodu. Umowa z zastępcą nie przedłuża się do dnia porodu. Jest to jedyne odstępstwo od ochrony pracownicy w ciąży w przypadku umów na zastępstwo. Umowy o pracę zawartej w celu zastępstwa nie można wypowiedzieć kobiecie w ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (Art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Jednak pracownicy w ciąży można wypowiedzieć umowę w przypadku, gdy zostanie ogłoszona upadłość bądź likwidacja pracodawcy. REASUMUJAC - niestety nie przedluza ci umowy i nie bedzie ci przyslugiwal macierzynski. Wesolutka - tak moze sie skonczyc. Ale jezeli jestes na L4 to wyplate zasilku chorobowego i macierzynskiego przejmie ZUS po zwolnieniu Cie z pracy, barbelka- pojscie na macierzynski 2 tyg przed porodem to Twoj wybor i przywilej z ktorego mozesz ale nie musisz skorzystac!! Lepiej skorzystaj z L4 a macierzysnki zostaw na bycie z dzieckiem. Pamietak - NIKT CIE NIE MOZE ZMUSIC!!! Aga19878 nie nie musisz. Zwracasz sie do zus o wydluzenie zasilku do dnia porodu. alella6 jezeli jestes na urlopie wypoczynkowym to oczywiscie, ze firma musi ci wyplacic wynagrodzwnie za ten okres. Alina*** 60 dni pomiedzy L4 moga byc brane przez ZUS jako jeden okres zasilkowy. Ale ty bylas do konca kwietnia na L4. Wiec 60 dni minelo na koniec czerwca. Ja nie widze podstawy do zwolnienia. A od kiedy tam pracujesz??? Tez mama niestety nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej, mam pytanie, jestem na dzialalnosci gospodarczej od 1.04, termin mam na 6.11, od poczatku mam placony pelny zus, ile powinnam dostac macierzynskiego i czy bedzie on wiekszy badz mniejszy w zaleznosci czy urodze w listopadzie czy w pazdzierniku? bardzo dziekuje za pomoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Green_Gable Dostaniesz rowniez 100 proc. W zaleznosci od kwoty od jakiej bylas wykazana za poszczegolne miesiace. Musisz pamietac, ze bedac na macierzynskim bedziesz musiala oplacac skladke zdrowotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izabela1
proszę mi powiedzieć, jak oni to liczą, tzn zasiłek rodzinny . zaświadczenie z urzędu skarbowego o zarobkach męża to dochód 24 910 00 podatek należny 2 961 00 składki na ubezpieczenia zdrowotne 783 84 składki na ubezpieczenia społ 1 885 20 moje; dochód 4 135 40 podatek 0 00 składki na ubezpieczenia zdrowotne i społ. 0 00 alimenty 6,600 w poprzednim roku zaświadczenie o zarobkach moich z ostatniego miesiąca(dopiero zaczęłam prace) wynagrodzenie brutto 1 641 53 podatek doch. 89 00 składka zus 225 05 składka zdrow. 127 48 wynagrodzenie netto 1 200 00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izabela1
zapomniałam dodać że jest nas cztery osoby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! jestem na l4 powyżej 30 dni. z tego co wiem, że wracając teraz do pracy a musze doniesc badania kontrolne. co to oznacza? czy to ze musze isc do lekarza chyba profilaktyka i miec zdolnosc do pracy czy takie zaswiadczenie moze wystawic i lekarz ginekolog prowadzący moją ciąze?? jak powinno to wyglądac? dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izabela 1 niestety w tym ci nie pomoge bo nie zajmowalam sie przyznawaniem zaislkow rodzinnych. Wazny jest dochod na osobe na miesiac. janka3579 zaswiadczenie o zakonczeniu leczenia wystawia Ci lekarz prowadzacy. Z tym zaswiadczeniem udajesz sie do lekarza medycyny pracy i z wnioskiem od pracodawcy. Lekarz medycyny pracy wystawia zaswiadczenie o zdolnosci do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alycja
Mam problem i bardzo prosze o pomoc jesli jest taka mozliwość. Od 01.06.2007 r. prowadze dzialalnosc gospodarcza jednoosobwa (sklep odziezowy) od 11. 08 jestem na zwolnieniu lekarskim i tak bedzie do konca ciazy - termin mam na 14.01.2009 r. teraz do 10.10. mam stażystkę która prowadzi sklep w czasie mojej nieobecności jednak nie oplaca mi sie zatrudnic pracownika po zakonczeniu jej stazu. I tu moje pytanie, co mam zrobic z dzialanoscia, nie bede handlowala od 11.10. bo bede na zwolnieniu, bede oplacala skladke zdrowotna ale czy musze wynajmowac w tym czasie lokal (dzierzawa) w ktorym nie bede handlowala, czy moge do 10.10. wyprzedac towar i zrobic remamament na koniec i tj. prowadzic dzialalnosc (placic skladki) a nie miec lokalu, i po urodzeniu dziecka isc na macierzynski ? jak zalatwic to w urzedzie skarbowym. Moze to skaplikowane ale w internecie nie moge znalezc niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
ile można być na L4 bo słyszałam że jesli dłużej niż pół roku to skracają macierzyński i drugie pytanie o wychowawczy czy każdy ma płatny a jesli nie to od czego to zależy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam, czy mam prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie piersią jeśli będę pracować na pół etatu ale w systemie równoważnym, 2-3 razy w tygodniu po 7 godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomocy prosze mi pomaz
pracuje na czarno jako niania ,,, powiedz mi czy nianie mozna ubezpieczyć chce żeby mi się już lata pracy wliczały jak to zrobić żeby jak naj mniej płacic ,,,, rozmawiałam juz z pracodawcami oni mi powiedzieli że nie ma problemu ale sami nie wiedza jak to zrobic ,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomocy prosze mi pomaz
dodam że jestem młoda osoba ,,, ubezpieczenie ze szkoły skończyło mi się 31 sierpnia,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alycja to pytanie lepiej zadac specjaliscie od podatkow :) a najlepiej moze w Urzedzie Skarbowym. Ja niestety w tym temacie CI nie doradze :( aaaaaaaaaaa na L4 mozesz byc 182 dni. Jezeli przekroczysz ten czas wtedy ZUS przyznaje ci swiadczenie rehabilitacyjne. Jest tak samo platne jak L4. To co slyszalas jest jakas bujda. NIkt nie ma prawa skrocic Ci macierzynskiego! na 2 tyg przed porodem mozesz zamiast na L4 byc na macierzynskim juz. Ale to tylko Twoj wybor. Urlop wychowawczy nie jest płatny. Korzystając z niego, pomoc finansową otrzymasz tylko wtedy, gdy masz prawo do zasiłku rodzinnego, tzn. gdy twój dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł (netto) lub 583 zł (gdy wychowujesz dziecko niepełnosprawne). W takiej sytuacji będzie ci przysługiwał dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem (pod warunkiem, że przed urlopem wychowawczym przepracowałaś pół roku na umowie o pracę). Wynosi on 400 zł miesięcznie. Będziesz go otrzymywała przez: - 24 miesiące, jeśli wychowujesz jedno dziecko, - 36 miesięcy, jeżeli opiekujesz się bliźniakami (trojaczkami), - 72 miesiące, gdy masz dziecko niepełnosprawne. O dodatek należy wystąpić do urzędu gminy. Pamiętaj, że otrzymując ten dodatek, nie wolno ci podjąć żadnej pracy. sophidion pracownicy nie przysługuje przerwa na karmienie, jeżeli jest zatrudniona w wymiarze czasu krótszym niż cztery godziny dziennie. Jeśli natomiast czas pracy wynosi do sześciu godzin, przysługuje tylko jedna przerwa. pomocy prosze mi pomaz dla mnie ubezpieczyc mozna pracownika. Czyli jezeli pracodawca ma dzialalnosc moze to zrobic. I wtedy oplacac normalnie wszystkie skladki z tyt umowy albo o prace albo zlecenie. Nie mam pojecia jaka moze byc inna opcja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M_O dzieki za odpowiedz, powiedz mi jak moge sobie naliczyc samodzielnie ile mniej wiecej bede dostawac? i jak wczesniej, przed zalozeniem dzialalnosci gospodarczej bylam na umowie zleceniu i mialam placona skladke chorobowa to tez sie wlicza?jak to jest trzeba podac skladki z calego roku poprzedzajacego dzien porodu?czy tylko te z dzialalnosci gospodarczej? i gdzies w internecie mozna zlalezc podstawy jakies? chyba,ze to sie inaczej nazywa:) jestem zupelnie zielona jesli chodzi o te sprawy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Green_Gable wiec po kolei :) 1. Podstawa Twojego macierzynskiego bedzie liczona z 12 ostatnich miesiecy wstecz. Musisz policzyc sobie te podstawy i wyciagnac srednia (sa ruchome co kwartal). Od tej podstawy co ci wyjdzie odejmujesz 13,71% i podatek dochodowy. I to jest kwota ktora +- otrzymasz na konto. 2. Umowa zlecenie nie wlicza sie w Twoja podstawę, gdyż to był inny pracodawca i inny tytuł ubezpieczenia. Bierzesz tylko pod uwage te miesiece z dzialalnosci 3. Podstawy znjdziesz albo na strnie www.zus.pl albo np. na www.pit.pl 4. Macierzynski ustala sie na podstawie stawek dziennych wiec znaczenie tez ma dlugosc miesiac. Mam nadzieje, ze jasno wytlumaczylam :) jak nie to pytaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×