Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

M_O

KADRY, PŁACE, ZASIŁKI - CHĘTNIE POMOGĘ

Polecane posty

Gość Gaździka z gór
Już pytałam na innym forum , ale przypadek dziwny ;))) Witam mam pytanie dotyczące zasiłku na urlopie wychowawczym Dochody roczne z mężem mamy bardzo niskie i na podstawie pit 37 spokojnie otrzymalibyśmy w/w zasiłek. Jednakże w roku 2007 mieliśmy przygodę z giełdą i rozliczyliśmy ją osobnym pit-em . Dochód oczywiście przekroczył kwotę zasiłkową i mamy problem. Tej kasy z zeszłego roku oczywiście już nie mamy ( remont przed porodem ) , a teraz z pensji męża mamy problem przeżyć od 1-go do 1-go. Czy jest jeszcze szansa żeby otrzymać ten zasiłek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na mnie nie ma szansy. Urzednikow nie inetersuje niestety obecna sytuacja tylko dochod ustalany na podstawie okreslonego okresu zasilkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M O, dzieki!! nie dodalam,ze dzalalnosc zalozylam jak juz bylam w ciazy, 1.04, a rozwiazanie mam 6.11, a wczesniej pracowalam na umowe zlecenie u tego samego pracodwacy przez rok do 31.03 wiec mam ciaglosc,czyli z teog okresu od listopada ubieglego roku do 31.03 mam wziac jaka skladke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Green_gable tego zlecenia w ogole nie bierzesz pod uwage! bedziesz brala te podstawy od kwietnia do pazdziernika. z nich srednia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariolla***
jeśli urodzę w terminie to urlop macierzyński skończy mi się w lutym przyszłego roku. mam do wykorzystania cały urlop tegoroczny i chcę go wykorzystać, póżniej chciałabym wykorzystać urlop z przyszłegp roku. Później zamierzam iść na wychowawczy. Ile mogę wykorzystać urlopu z przyszłego roku? Czy mogę wykorzystać cały, jeśli planuję wychowawczy do kończ 2009? dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość geppar
a niania na jaka umowe pracuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariolla*** Fakt złożenia wniosku o urlop wychowawczy nie wpływa na liczbę przysługujących ci dni urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym ten wniosek składasz. Oznacza to, że bedziesz miala do wykorzystania w 2009 r. pełny wymiar należnego urlopu i dni zaległego urlopu z lat poprzednich, jeśli się jeszcze nie przedawniły. Również rozpoczęcie urlopu wychowawczego w trakcie (w środku) miesiąca nie powoduje zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. mozesz wykorzystać urlop wypoczynkowy (na swój wniosek) bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, przy czym pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu w tym okresie (art. 163 § 3 Kodeks pracy, geppar jeżeli masz działalność gospodarczą to nie ma przeszkod abys swoja nianie miala legalnie zatrudniona. Umowa zalezy juz od ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj - moze i mi pomozesz:) urlop wychowawczy jak wiadomo mozna wykorzystac w 4 czesciach. wyczytalam, ze przedluzanie go caly czas traktuje sie jako 1 czesc. moje dziecko ma juz 2 lata ale ze wzgledu na specyficzna sytuacje chcemy byc z mezem przez przyslugujace nam 3 miesiace wspolnie na wychowawczym. Do tej pory maz wykorzystywal urlop w jednej czesci. Ja chce teraz do niego \"dolaczyc\". Czy to juz jest wykorzystanie drugiej czesci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariolla***
Dziękuję bardzo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Mam pytanie, na które nikt mi nie potrafi odpowiedziec. W marcu urodzilo mi sie dziecko. Do marca przebywalam na chorobowym z powodu ciazy, od marca do sierpnia przebywalam na macierzynskim. W czerwcu podpisalam aneks do umowy, ktory dotyczy podwyzszenia placy o kilka procent i obowiazuje od stycznia 2008, pozostale warunki bez zmian. Rowniez w aneksie jest klauzula, ze wyrownanie zostanie uregulowane w najblizszym czasie. Moi koledzy i kolezanki z pracy otrzymali juz wyrowanie, ja do tej pory nie. Czy ja dostane to wyrowanie od ZUS-u czy w ogole nie? Prosze o odpowiedz, bo nasze panie z kadr nie maja pojecia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Proszę o poradę
26 września zaczynam urlop wychowawczy, który będzie trwał do 26 września 2009 roku. Czy jeśli zajdę w druga ciążę w czasie wychowawczego, mogę zrobić tak jak opiszę poniżej? Jak zajdę w ciążę (a nie wiem, czy to nastąpi już czy za kilka m-cy) chciałabym złożyć podanie w pracy o przerwanie wychowawczego a ja wrócę do pracy (teoretycznie) ale od razu przyniosę zwolnienie lekarskie i zostane na nim już do końca ciąży ( pierwszą ciążę spędziłam tez na zwolnieniu - była zagrożona także przy drugiej, nie będę ryzykowac). Tylko nie wiem, czy tak moge zrobić. Chciałabym mieć drugą ciążę płatną bo jeśli będę w niej na wychowawczym to będzie mi bardzo ciężko. Jak tą sytuacje rozwiązać? Dodam, że pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. I jeszcze jedno pytanie. Jak to teraz jest, czy pracodawca może mnie zwolnić w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciaży, czy od pierwszego dnia jestem chroniona? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do levicatko
Pownni Ci od nowa przeliczyc podstawe z uwzglednieniem podwyzki i wyslac taka informacje do ZUSu (o ile to ZUS wyplaca ci swiadczenie a nie pracodawca)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam jeszcze jedno pytanie ;) czy jak tata dziecka jest na urlopie wychowawczym a kobieta zachodzi w 2 ciaze to co sie dzieje z wychowawczym na pierwsze dziecko po ur. drugiego (nadal przysluguje urlop na to dziecko). Czy tata moze dalej kontynuowac wychowawczy na pierwsze dziecko, mama byc na macierzynskim a dopiero po skonczonym macierzynskim zdecydowac ktore wraca do pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje za informacje. Swiadczenie mi wyplaca ZUS. Ciekawa jestem ile to potrwa :) Pozdrowienia i jeszcze raz dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotrowicz zastanawialam sie dosc dlugo nad Twoim problemem. Nie mialam jeszcze takiej sytuacji. Jednak jak dla mnie bedzie to wykorzystanie juz drugiej czesci urlopu - jezeli maz mial przerwe pomiedzy tym kiedy sam mial wychowawczy a kiedy bedziecie brali razem. Jednak lepiej upewnij sie jeszcze odnosnie tego. Bo niestety glowy uciac sobie nie dam :( levicatko ja z radzaca powyzej nie moge sie zgodzic... Jezeli mialas ustalona podstawe chorobowego w ciazy - byla ona pozniej podstawa do macierzynskiego to zmiana podstawy w trakcie macierzynskiego nie bedzie wywolywala skutkiem \"wyrownania\" macierzynskiego. Aneks o podwyzszeniu wynagrodzenia bedzie obowiazywal cie od momentu podjecia pracy przez Ciebie. A nie wyplywa na podstawe ktora byla obliczana z 12 poprzedzajacych miesiecy. Jak dla mnie - Tobie nie przysluguje wyrownanie. Koledzy otrzymalki bo na pewno nie byli na L4 dlugim ani na macierzynskim. Prosze o porade Oczywiscie mozesz tak zrobic ale... musisz skrocic wychowaczy.wrocic do pracy. I dopiero wtedy przysluguje Ci chorobowe i pozniej macierzynski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariolla***
mam jeszcze jedno pytanie- czy to co mi napisałaś, ze mogę wykorzystać cały urlop wypoczynkowy za 2009 r jest w kodeksie pracy? możesz mi napisać który to artykuł? mojej koleżance robiono z tym problem w pracy, z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Termin wykorzystania wypoczynku po urlopie macierzyńskim i wychowawczym wpływa na sposób jego rozliczenia. Dla pracownika najkorzystniejszy jest urlop wypoczynkowy udzielany tuż po zakończeniu macierzyńskiego Pracownikowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim po jego zakończeniu przysługuje urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 163 § 3 k.p. pracodawca związany jest wnioskiem zatrudnionego i nie wolno mu odmówić udzielenia urlopu. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może skorzystać z przysługującego mu wypoczynku dopiero po urlopie wychowawczym. W zależności jednak od tego, kiedy będzie chciał mieć labę, inaczej się ją rozlicza. Laba po macierzyńskim Zdecydowanie najkorzystniejsze dla pracownika jest, aby jego urlop wypoczynkowy przypadał tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Pobyt na tym urlopie nie wpływa bowiem na wymiar wypoczynku. Pracownik może ubiegać się zarówno o zaległy – jeśli taki ma – jak i o bieżący urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Przebywanie na urlopie macierzyńskim nie powoduje bowiem wygaśnięcia prawa do wypoczynku ani nie jest podstawą do jego proporcjonalnego rozliczenia według art. 1552 k.p. Laba w pełnym wymiarze należy się zatem pracownikowi nawet wtedy, gdy w roku kalendarzowym nie przepracował on ani jednego dnia, bo np. chorował lub przebywał na urlopie macierzyńskim. Prawo do wypoczynku pracownik ten nabywa, jak każdy inny zatrudniony, z pierwszym dniem nowego roku w pełnym wymiarze. Przykład 1 Pracownik z 11-letnim stażem pracy, którego urlop macierzyński skończył się w połowie stycznia 2007 r., wystąpił z wnioskiem do pracodawcy o 10 dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w 2006 r., 26 dni wypoczynku za 2007 r. i dwóch dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem. Wraz z wnioskiem o urlop wypoczynkowy złożył wniosek o urlop wychowawczy do końca 2008 r. W takim wypadku szef udziela urlopu wypoczynkowego we wskazanym we wniosku wymiarze, a po jego wykorzystaniu oraz dodatkowych dniach na opiekę nad dzieckiem – urlopu wychowawczego do końca 2008 r. Gdy pracownik chce wypoczywać dopiero po powrocie z trwającego co najmniej miesiąc urlopu wychowawczego, urlop wypoczynkowy ustala się zgodnie z zasadami proporcjonalności, określonymi w art. 1552 k.p. Istotna jest długość urlopu wychowawczego oraz to, czy pracownik wraca do pracy w tym samym roku kalendarzowym, w którym przebywał na wychowawczym, czy w kolejnych latach. W każdym jednak wypadku urlop wychowawczy trwający co najmniej miesiąc powoduje zmniejszenie wymiaru niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. Żaden przepis nie uprawnia natomiast pracodawcy do tego, aby obniżył wymiar wypoczynku przysługującego pracownikowi w następnym roku kalendarzowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to najlepiej obrazuje jak to jest z urlopami : ) dlateg o wkleilam zamista stukac raz jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariolla***
dziękuję i chyba muszę uświadomic koleżanke z pracy ze wprowadzono ją w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M O mam jeszcze jedno pytanie, dla przypomnienia, od 1.04 jestem na dzialalnosic gospodarczej. termin mam na 6.11. jesli poszlabym na jakiekolwiek zwolnienie w listopadzie, przed terminem- od ginekologa badz internisty, to wtedy moge otrzymac mniejsze macierzysnkie? bardzo dziekuje za pomoc!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Green_Gable. W przypadku prowadzenia działalności macierzynski jest bez okresu wyczekiwania. Czyli nie musi minac 180 dni ubezpieczenia w ZUS. Jezeli chodzi o L4 niestety musisz miec 180 dni zgloszenia do ubezpieczenia. Dlategow Twoim przypadku jesli pojdziesz na L4 wtedy i tak jest ono nieplatne i tak bedziesz musiala placic caly ZUS. Wiec nic Ci to L4 w sumie nie da :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam chciałam zapytać jak się jest na stażu-to jak się skończy umowa a jestem w ciąży na zwolnieniu l4to czy coś będzie mi się liczyć czy jak skończy mi się umowa to koniec z pensja proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozalka co to jest za staz? w jakiej instytucji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rudalbn
hej mam pytanie. zaczynam prace na umowe o prace a jestem w 22 tyg ciąży(wcześniej mialam 2mies umowy zlecenia) i pracodawca o tym nie wie czy ma prawo mnie zwolnić kiedy sie dowie ze jestem w ciąży??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozalka najlepiej skontaktuj sie z Urzedem Pracy i dopytaj konkretnie u nich. Ze stażami niestety roznie to jest a nie chce wprowadzic cie w blad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MO bo ja planuje zwolnienie w listopadzie od 3.11 do porodu, jesli nie urodze 6.11 i przenosze. to chyba wtedy dostaje juz jakies pieniadze. ale czy to zmiejsza wtedy wymiar mojego macierzynskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MO i jak moglabys mi wyjasnic co to znaczy\" 180 dni zgloszenia do ubezpieczenia\"- zebym mogla dostawac pieniadze bedac na zwolnieniu. to 180 dni liczone od pierwszego dnia dzialalnosci czy od pierwszego dnia kiedy zostala zaplacona skladka? wybacz mi moja niewiedze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×