Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
lawenda21

Czy któraś z was wzięła ślub kościelny ?

Polecane posty

Tylko dlatego że np wasz partner lub wasza rodzina lub rodzina waszego partnera was do tego namawiała, a same osobiście jesteście ateistkami ? Lub w drugą stronę to wasz partner jest ateista i nie chciał ślubu kościelnego ale wy na ten ślub naciskałyscie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, lawenda21 napisał:

Tylko dlatego że np wasz partner lub wasza rodzina lub rodzina waszego partnera was do tego namawiała, a same osobiście jesteście ateistkami ? Lub w drugą stronę to wasz partner jest ateista i nie chciał ślubu kościelnego ale wy na ten ślub naciskałyscie ?

ślub kościelny zawarty pod naciskami osób trzecich i tak jest kościelnie nieważny i można go bardzo łatwo potem unieważnić.

Jest coś takiego jak ślub jednostronny i on może być brany właśnie w takich przypadkach.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Polsce bierze się ślub kościelny dla rodziców, dziadków, kiecki i wesela.

Dopiero drugi bierze się dla siebie.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lawenda21 napisał:

Tylko dlatego że np wasz partner lub wasza rodzina lub rodzina waszego partnera was do tego namawiała, a same osobiście jesteście ateistkami ? Lub w drugą stronę to wasz partner jest ateista i nie chciał ślubu kościelnego ale wy na ten ślub naciskałyscie ?

Nie. Nie dalam sie. Mamy cywilny i jestesmy zadowoleni. Tesciowie szczesliwi, ze jakikolwiek slub wzielismy po tylu latach razem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Foko Loko napisał:

ślub kościelny zawarty pod naciskami osób trzecich i tak jest kościelnie nieważny i można go bardzo łatwo potem unieważnić.

Jest coś takiego jak ślub jednostronny i on może być brany właśnie w takich przypadkach.

Jest jeden problem z tym ślubem jednostronnym. Deklaruje się, że dzieci będą ochrzczone i wychowywane w wierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, lawenda21 napisał:

Tylko dlatego że np wasz partner lub wasza rodzina lub rodzina waszego partnera was do tego namawiała, a same osobiście jesteście ateistkami ? Lub w drugą stronę to wasz partner jest ateista i nie chciał ślubu kościelnego ale wy na ten ślub naciskałyscie ?

Kiedyś nie wyobrażałam sobie ślubu innego niż kościelny, ten najważniejszy, właściwy ( oboje katolicy),  ślub cywilny był tylko dodatkiem, zwykłą rejestracją. Teraz, po latach doświadczeń życiowych nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. W zasadzie to nigdy więcej nie wiązałbym się ślubem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, qvert82 napisał:

zawsze sie można rozmyślić 😉

Oczywiście, że tak. Tylko, że jezeli taki ślub był ze względu na wiarę dajmy na to męża to później on może używać takiego argumentu za tym, by dzieci należały do kościoła. W końcu taka była przysięga, czy jak to tam się nazywa. Jestem zdania, że nie będę przysięgała zrobić czegoś, co kłóci się z moimi przekonaniami i tym samym dawała argumenty drugiej stronie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Eva napisał:

Jest jeden problem z tym ślubem jednostronnym. Deklaruje się, że dzieci będą ochrzczone i wychowywane w wierze.

No to cywilny. Ale jeżeli para ma taki problem, że jedna strona zmusza drugą do ślubu kościelnego, to raczej powinni przemyśleć czy chcą być w związku.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bimba napisał:

W Polsce bierze się ślub kościelny dla rodziców, dziadków, kiecki i wesela.

Dopiero drugi bierze się dla siebie.

No ja brałam ślub i pierwszy i drugi dla siebie. Z miłości. Choć zapewne  są takie przypadki, ale nie należy wrzucać wszystkich do jednego wora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jakieś 90% malzenstw jest po slubie kościelnym tylko dlatego że skądś była presja (rodzice jednej lub drugiej strony, bo ona chciała ślub, suknie i wesele, bo co ludzie powiedzą itd)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

KareZRzeszowa A może jest odwrotnie 90 % par   bierze ślub cywilny  bo "tak wypada" albo z przyczyn ekonomicznych a kościelny  ludzie biorą z miłości? . Ja osobiście nie rozumiem.po co ludzie biorą ślub (nieważne jaki bo ślub to ślub )  skoro tego nie chca ? Nie lepiej żyć całe życie bez ślubu  niż  robic coś na sile?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, AnnaMaria1982 napisał:

KareZRzeszowa A może jest odwrotnie 90 % par   bierze ślub cywilny  bo "tak wypada" albo z przyczyn ekonomicznych a kościelny  ludzie biorą z miłości? . Ja osobiście nie rozumiem.po co ludzie biorą ślub (nieważne jaki bo ślub to ślub )  skoro tego nie chca ? Nie lepiej żyć całe życie bez ślubu  niż  robic coś na sile?  

Jezu co? Nie, ludzie biorą ślub bo chcą. Ślubem wiążącym zgodnie z polskim prawem jest ślub cywilny. Ślub wyznaniowy jest dla tych, którzy dane wyznanie wyznają i nie świadczy to o większej miłości...

Po co ludzie biorą ślub? Bo chcą. Tu nie chodzi o samo branie ślubu na siłę co o branie na siłę wyznaniowego, kiedy ktoś chce sam cywilny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że to już nie te czasy w których bierze się ślub bo rodzice chcą lub "bo co ludzie powiedzą"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, AnnaMaria1982 napisał:

KareZRzeszowa A może jest odwrotnie 90 % par   bierze ślub cywilny  bo "tak wypada" albo z przyczyn ekonomicznych a kościelny  ludzie biorą z miłości? . Ja osobiście nie rozumiem.po co ludzie biorą ślub (nieważne jaki bo ślub to ślub )  skoro tego nie chca ? Nie lepiej żyć całe życie bez ślubu  niż  robic coś na sile?  

A miłość bez ślubu nie wystarczy? Nie, niestety stoję przy swoim i uważam i wiem,że większość bierze ślub ze względu na.... a nie na wiarę. To samo ze chrztami. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Gość888 napisał:

Myśle, że to już nie te czasy w których bierze się ślub bo rodzice chcą lub "bo co ludzie powiedzą"

Niestety, to cały czas te same czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jestem wierzaca i bym slubu koscielnego nie wziela

Dnia 30.07.2022 o 22:24, Gość888 napisał:

Myśle, że to już nie te czasy w których bierze się ślub bo rodzice chcą lub "bo co ludzie powiedzą"

to tylko mniejszosc i to w wiekszych miastach. ludzie dalej w wiekszosci biora slub koscielny dla zasady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2022 o 16:24, Gość888 napisał:

Myśle, że to już nie te czasy w których bierze się ślub bo rodzice chcą lub "bo co ludzie powiedzą"

Niestety, ale te naciski sa zwykle ze strony starszego pokolenia wiec mysle, ze nadal sa te czasy.  Mlode pokolenia jednak mysli juz inaczej wiec w koncu sie to skonczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2022 o 14:46, KateZRzeszowa napisał:

Myślę że jakieś 90% malzenstw jest po slubie kościelnym tylko dlatego że skądś była presja (rodzice jednej lub drugiej strony, bo ona chciała ślub, suknie i wesele, bo co ludzie powiedzą itd)

Nie sądzę że w tych czasach młodzi ludzie kierują się presją,jeśli już to tradycją.My z mężem oboje chcieliśmy przysięgać przed Bogiem w naszym kościele do którego co niedzielę chodzimy i we wszystkie święta i tak wychowujemy dzieci.Codziennie całą rodziną wieczorem modlimy się.Dzieci nie używają brzydkich słów,zwracają kolegom uwagę że mają grzech.Są dobrze wychowani,weseli i lubiani przez rówieśników.Nikomu nic przykrego nie powiedzą i nie ubliżą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Lampka napisał:

Dzieci nie używają brzydkich słów,zwracają kolegom uwagę że mają grzech.Są dobrze wychowani,weseli i lubiani przez rówieśników.Nikomu nic przykrego nie powiedzą i nie ubliżą.

Co to ma wspólnrgo z tematem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lampka napisał:

Nie sądzę że w tych czasach młodzi ludzie kierują się presją,jeśli już to tradycją.My z mężem oboje chcieliśmy przysięgać przed Bogiem w naszym kościele do którego co niedzielę chodzimy i we wszystkie święta i tak wychowujemy dzieci.Codziennie całą rodziną wieczorem modlimy się.Dzieci nie używają brzydkich słów,zwracają kolegom uwagę że mają grzech.Są dobrze wychowani,weseli i lubiani przez rówieśników.Nikomu nic przykrego nie powiedzą i nie ubliżą.

Znam i takie małżeństwa, nie mówię że tak nie jest, dlatego napisalam o 90% małżeństw a nie o 100%. Poza tym jeśli ktoś nie jest wierzący, to bie znaczy że ma niewychowane dzieci;)

W tych czasach młodzi niestety jeszcze kierują się presją. Mimo, że większość  widzi kosciol raz do roku jak z koszyczkiem przychodzi w wielka sobotę, to śluby biorą, dzieci chrzczą, komunia jest... 

Są pod presją rodziny, bo mało wśród rodziców i dziadków jest tolerancyjnych osób w kwestii wiary. Poza tym uważają, że zrobią to bo tradycja i jeśli chodzi o chrzty to pozniej dzieciom będzie łatwiej w razie gdyby chciało wziąć ślub. Lubię tekst, że jak dziecko dorośnie to zdecyduje czy chce praktykowac. Jakby nie można było dax tego czasu do namysłu niemowlakowi 😁 nikt nie bierze pod uwagę że łatwiej nie ochrzcić niż dokonać apostazji. 

Ale...

Myślę że z pokolenia na pokolenie to się zmieni i moje dzieci w ogóle nie znają pojęcia kościoła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KateZRzeszowa napisał:

Znam i takie małżeństwa, nie mówię że tak nie jest, dlatego napisalam o 90% małżeństw a nie o 100%. Poza tym jeśli ktoś nie jest wierzący, to bie znaczy że ma niewychowane dzieci;)

W tych czasach młodzi niestety jeszcze kierują się presją. Mimo, że większość  widzi kosciol raz do roku jak z koszyczkiem przychodzi w wielka sobotę, to śluby biorą, dzieci chrzczą, komunia jest... 

Są pod presją rodziny, bo mało wśród rodziców i dziadków jest tolerancyjnych osób w kwestii wiary. Poza tym uważają, że zrobią to bo tradycja i jeśli chodzi o chrzty to pozniej dzieciom będzie łatwiej w razie gdyby chciało wziąć ślub. Lubię tekst, że jak dziecko dorośnie to zdecyduje czy chce praktykowac. Jakby nie można było dax tego czasu do namysłu niemowlakowi 😁 nikt nie bierze pod uwagę że łatwiej nie ochrzcić niż dokonać apostazji. 

Ale...

Myślę że z pokolenia na pokolenie to się zmieni i moje dzieci w ogóle nie znają pojęcia kościoła.

niech opublikują w końcu wskazania dotyczące religii ze spisu powszechnego, coś ani widu ani słychu. czyżby wyniki spadły i trzeba zamieść pod dywanik, bo jak to tak w katolickim kraju

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Persona napisał:

niech opublikują w końcu wskazania dotyczące religii ze spisu powszechnego, coś ani widu ani słychu. czyżby wyniki spadły i trzeba zamieść pod dywanik, bo jak to tak w katolickim kraju

Najwidoczniej niewygodne dane. Jedyne statystyki które mogą podać to osób ochrzczonych, bo tutaj dzięki ludziom którzy nie myślą statystyka jest disc wysoka. I tak pewnie się skończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×