Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość MaKaReNa-23

----------MARZEC 2010--------------

Polecane posty

Witam Gratulacje dla nowych mam Do tych mam co dłużej mają dzieci mam pytanie.Czy wasze dzieci miewają kolki?Mój maluszek ma 5 tygodni i jest po jedzeniu płaczliwy.Przeistacza sie to później w jakby atak płaczu ,zanoszenia się.Jem cały czas to samo nie wiem co mu może być.Byłam z nim dziś u lekaża.Lekarka stwierdziła że może coś w mojej diecie mu szkodzi.Kazała go odstawić od cyca i dac mu mleko hypoalergiczne , probiotyk na jelita i espumisan.Dodam że nie zmieniam nic w diecie.Nie wiem naprawde co mu moze szkodzić.Macie tak ze swoimi maluszkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lawina mój Maluszek nie ma kolek ale była dziś u mnie położna i mówiła że w razie gdyby się pojawiły to można zaparzyć sobie majeranek (łyżkę majeranku na szklankę wody) odcedzić i wypić, jeśli to od tego co zjadłaś to powinno pomóc. Biało czarna gratulacje i witamy w gronie mam z dziećmi po tej stronie:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
słuchajcie zauważyłam u córki krwawienie podczas przewijania, krwawienie jakby z cipci ....położna dziś to zupełnie zbagatelizowała...ale pierwszy razcoś takiego spotykam, a trochę dziewczynek w rodzinbi było :O słyszałyście o czyś takim? ....bo nie ukrywam, że to mnie martwi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wybaczcie ale jeszcze nie jestem w stanie Was na drobić i nie wiem co się tu dzieje :( U nas dziś dzień masakra Ja jeszcze ledwo żywa zostałam dziś sama w domu na cały dzień a mała dała mi popalić :( mamy ogromny problem Naszemu słoneczku wogóle nie służy mój pokarm..:((( dziś w nocy ją karmiłam i w dzień i non stop płakała, podobnie jak w szpitalu, nie mogła spokojnie usnąć, cały czas się przebudzała i w płacz, ciągle puszczała bąki, kupki zero...nie wiem co mam myśleć i zrobić bo po butli jakby dziecka w domu nie było normalnie anioł je i śpi na zmianę, jest wtedy taka szczęśliwa, uśmiechnięta M wrócił z pracy zobaczył jak wyglądam i od razu małej butlę przygotował i stał się cud, śpi już 4-tą godzinę Mleko mam i to dość sporo często muszę odciągać, wygląda na treściwe jest mocno żółte ale jak tak ma się dziecko męczyć to się poddaje...POMOCY :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bało czarna, nie martw się, położna to zbagatelizowała, bo to się zdarza, tak nam mówili w SR, żeby się nie zdziwić, jeśli sie pojawi lekkie krawawienie, upławy, a nawet siara z piersi u nowonarodzonych dziewczynek, bo ona ma w sobie jeszcze dużo Twoich hormonów i to dlatego:) w sumie mogła Ci to powiedzieć a nie tak bez słowa, ale może uznała, że to oczywiste.... więc się spokojnie i uśmiechnij się, pozdrawiam i buziaki przesyłam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mala brzuchatka to zaktualizujmu tebelke:) 22 marca urodzilam sn moja Gabrysie:) jest cudowna, a Ja szczesliwa do lez:) Wlasnie wrocilysmy do domu:) Forum poczytam w wolnej chwili, a nowym mamusiom gratuluje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikamo ja mam wózek X- lander XA kolor pomarańczowy:) Jest ekstra, super sie prowadzi- narazie tylko w domu i na balkonie wyprobowałam ale w piatek wyrusze na spacer to będe wiedziałą wiecej. Jaka narazie wózkiem jestem zachwycona. Biało- czarna- nic sie nie przejmuj. Moja położna mówiła ze to normalne że krew mozę lecieć własnie z pochwy dziewczynek. Opowiadałą mi nawet kiedyś jak była na wizycie u jakiejś rodziny i akurat tatus przebierał córeczke i przy podcieraniu cipki wydobył dużą śluzową kulkę krwii i zemdlał normalnie przy położnej:) Heh he to nic takiego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o gwiazdka :) ja tez kupiłam x- landera :) XA 2010 w ciemniejszym kolorze :) jeszcze go nie testowałam bo nie mam synka :) ale juz niedługo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hey dziewczatka! wlasnie odkrylam ze moj ostatni wpis gdzies wciaglo wiec sie powtorze. Saskina!!! Dziekuje ze urodzilas 18tego zloto!!!!! gratuluje moja piers juz lepiej, nie wiem czy to mozliwe, ale caly dzien mialam w biustonoszu .....lisc kapusty, sposobem naszych babc:) i faktycznie nie boli juz tak jak wczoraj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gratuluje wszystkim ktore urodzily! dopisuje sie do tabelki nick............D.P....T.C....poród.....imię..........w aga....wzrost Majek123...10-02.......?......?..........Kacperek ........3210......54 wnika_s ......17.02.....37......sn......Dawidek.........2420.......4 6 wazka85....19-02.....37.......sn......Amelka............3 730.......52 eluska85....21-02.....37.......sn......Amelka............ .2870.......51 nowamarcówka..21.02...38...sn.......Lena..............3300.. .. ..55 kamelle........26.02....39......cc.....Xenia Christine....3355......51 kaczynka.....26.02....36/37...cc......Radzio............3 000.......55 marcellina....27.02.....39.......sn......Matylda......... ..3540.......52 joanna84.....02.03......39......sn.....Szymonek.........3 840........59 koja21........02.03.....40......sn.......Filipek......... ...3230.......53 riterka........02.03....40/41..sn.........Lenka........ ..2600.......52 motylek_85...03.03....39.......sn......Julia Liwia........3350.......54 Kotunia.....03.03.......?.........cc.....Julek........... ....3540.......56 savanna89....04.03.....40......sn.......Arturek.......... 3850.......54 Qassandra....04.03.....?........cc......Mateusz.......... 3990.......56 Szczesliwa81..07.03...40.......cc......Cyprian........... .2850.......56 badka.......09.03.......39........sn......Bartuś........ ...2620........51 Agaa159....09.03.......?.........cc......Antoś.......... ....3008.......54 megan990..09.03......40.........cc......Igusia........... .3320........55 Nikamo.....11.03.......41.........cc.....Michałek....... ..3830........59 Olena119...11.03......38.......sn......Jaś.............. ...3500.........53 nika34......11.03.......40.......cc......Dominika........ .3210........52 Kas1ek26..12.03........41......cc......Leonek Emilian...3560........56 Ola_26.....12.03........?........sn.......Tomeczek....... .3190........54 **tina**....12.03.......39.........sn......Liliana Marie.....3250........52 asians......12.03......40.........sn...........Filipek... ....3220........54 Gwiazdkagda89......12.03.....39.....sn...Weronika.....268 0......50 Mamula.....15.03.......?..........?........Maksymilian... ...3650.......56 inowa6......18.03.....40........sn........Natalka...........3150......52 Natka23.....16.03.....40........sn......Piotruś......... ....3470.......59 michalka26..19.03.....42........sn........Kaja........... ....3420.......54 Izabell1982....22.03...40........sn......Luiza.......... ....3710.......52

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zosia_007........25.......14.06.....21.03....śląskie. ..........chłopczyk Gosiaaa ..........29.......14.06.....21.03....podkarpackie........... .????? Tyrolia............32.......16.06.....23.03....podkarpacie....dziewczynka monikadd.........23.......18.06.....25.03....podlasie.. .......chłopczyk asiulek29.........29.......19.06.....26.03....Białystok . ......dziewczynka mała brzuchatka 27......18.06.....26.03....Wrocek........niespodzianka andzia-26........26........22.06.....29.03...pomorskie.... ...dziewczynka Goyek............31........23.06......30.03...kuj-pom.... ......chłopczyk Ania20203.......20........23.06......30.03...podkarpackie. ..chłopczyk Almeria35........35........24.06......31.03...świetorzyskie ..chłopczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczyny! ja dzisiaj z pytaniem- czy to mozliwe zebym juz dostala miesiaczke? zaznacze, ze caly czas karmie mala tylko piersia. a dokladnie, to wczoraj pojawila sie soczyscie czerwona krew na podpasce, mimo, ze jeszcze przedwczoraj mialam ciagle slabe krwawienie poporodowe ( ale w ciemniejszym kolorze). zaznacze, ze nic mnie nie boli, tylko ten kolor mnie strasznie zastanawia, bo jest taki typowy czysty czerwony... miala tak ktoras z was? no i na marginesie dodam, ze jutro mina 4 tygodnie od porodu. no i gratulacje dla dzielnych nowych mamus, a brzuchatki niech sie trzymaja, bo godzina zero zbliza sie wielkimi krokami:-))) o wlasnie zorientowalam sie, ze jutro moja corcia konczy pierwszy miesiac:-))) tak szybko, dzieki temu, ze luty mial tylko 28 dni:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczyny:-) ale piękna pogoda nam się zrobiła,wymarzona na rodzenie jak dla mnie:-) Moje bóle razem z nocą minęły a spało mi się jak nigdy dobrze:-) Czop powoli odchodzi może już nie długo:-) Gratulacje dla wszystkich nowych mamuś dużo zdrówka i szczęścia z maleństwami, no i Biało czarna mnie wyprzedziła i to o ile ! :-) Coś leniwy ten mój maluszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam i ja :) co do krwi to naszemu małemu też leciała krew i wszyscy mówili położna, pediatra że to taki osad ceglany dziecko jeszcze się oczysza z hormonów matki, więc napewno biało czarna wszystko ok michałka nie zachodź w głowę, nie daj się terrorowi laktacyjnemu, jeśli dziecku nie służy twój pokarm a może się tak zdarzyć nie miej wyrzutów sumienia, najważniejsze jest dziecko, jego samopoczucie i najważniejsze aby przybierało na wadze, może faktycznie małej nie podchodzi twój pokarm może jest coś w nim co powoduje płacz, wzdęcia itp. ciężko określić na odległość , ale sama widzisz najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam i ja :) co do krwi to naszemu małemu też leciała krew i wszyscy mówili położna, pediatra że to taki osad ceglany dziecko jeszcze się oczysza z hormonów matki, więc napewno biało czarna wszystko ok michałka nie zachodź w głowę, nie daj się terrorowi laktacyjnemu, jeśli dziecku nie służy twój pokarm a może się tak zdarzyć nie miej wyrzutów sumienia, najważniejsze jest dziecko, jego samopoczucie i najważniejsze aby przybierało na wadze, może faktycznie małej nie podchodzi twój pokarm może jest coś w nim co powoduje płacz, wzdęcia itp. ciężko określić na odległość , ale sama widzisz najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam o poranku! inowa i ty tez 18tego, fajnie:) gratuluje. kamelle moze to jeszce macica sie oczyszcza, ja juz nie mam zadnych uplawow, jakies sporadyczne zolte ale malutko, ale wczesniej jak juz mi sie wydawalo ze juz przestalo ze mnie leciec to nagle chlustalo np wlasnie taka zywa krwia. ale niewiadomo, bo kazdy organizm jest inny. Ale np w pierwszej ciazy dostalam okres po 6 tygodniach mimo ze karmilam. my w sumie mamy prawie identyczna sytuacje bo moja mala jest tylko jeden dzien mlodsza od twojej. a jak przybiera na wadzie twoja niunia? moja to niezla babka juz wazy 4300.:) michalka kochana a moze sprobuj sciagnac i dac z butelki? moja mala ryczala straszliwie na poczatku ale ostatnio odpukac jest ok, i wydaje mi sie ze to dlatego, ze od jakiegos czasu nie pije mleka i ograniczylam jogurty i inne pochodne od mleka. piers juz prawie nie boli a mleko narazie jeszcze mam, ale mialam stresa wczoraj ze masakra jak tak bolala. pozdrawiam wszystkie oczekujace brzuszki:) buzka, lece kupic pare szmatek dla mojego potomstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wpadam tylko na chwilę pogratulować nowym mamusiom:) niestety ja ciągle dochodzę do siebie po cc :( i dopiszę się do tabelki na szybko nick............D.P....T.C....poród.....imię..........w aga....wzrost Majek123...10-02.......?......?..........Kacperek ........3210......54 wnika_s ......17.02.....37......sn......Dawidek.........2420.......4 6 wazka85....19-02.....37.......sn......Amelka............3 730.......52 eluska85....21-02.....37.......sn......Amelka............ .2870.......51 nowamarcówka..21.02...38...sn.......Lena..............33 00.. .. ..55 kamelle........26.02....39......cc.....Xenia Christine....3355......51 kaczynka.....26.02....36/37...cc......Radzio............3 000.......55 marcellina....27.02.....39.......sn......Matylda......... ..3540.......52 joanna84.....02.03......39......sn.....Szymonek.........3 840........59 koja21........02.03.....40......sn.......Filipek......... ...3230.......53 riterka........02.03....40/41..sn.........Lenka........ ..2600.......52 motylek_85...03.03....39.......sn......Julia Liwia........3350.......54 Kotunia.....03.03.......?.........cc.....Julek........... ....3540.......56 savanna89....04.03.....40......sn.......Arturek.......... 3850.......54 Qassandra....04.03.....?........cc......Mateusz.......... 3990.......56 Szczesliwa81..07.03...40.......cc......Cyprian........... .2850.......56 badka.......09.03.......39........sn......Bartuś........ ...2620........51 Agaa159....09.03.......?.........cc......Antoś.......... ....3008.......54 megan990..09.03......40.........cc......Igusia........... .3320........55 Nikamo.....11.03.......41.........cc.....Michałek....... ..3830........59 Olena119...11.03......38.......sn......Jaś.............. ...3500.........53 nika34......11.03.......40.......cc......Dominika........ .3210........52 Kas1ek26..12.03........41......cc......Leonek Emilian...3560........56 Ola_26.....12.03........?........sn.......Tomeczek....... .3190........54 **tina**....12.03.......39.........sn......Liliana Marie.....3250........52 asians......12.03......40.........sn...........Filipek... ....3220........54 Gwiazdkagda89......12.03.....39.....sn...Weronika.....268 0......50 Mamula.....15.03.......?..........?........Maksymilian... ...3650.......56 LATTE...... 16.03..... 40...... cc........ Oskarek......... 2520....... 49 inowa6......18.03.....40........sn........Natalka........ ...3150......52 Natka23.....16.03.....40........sn......Piotruś......... ....3470.......59 michalka26..19.03.....42........sn........Kaja........... ....3420.......54 Izabell1982....22.03...40........sn......Luiza.......... ....3710.......52

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Dziwczyny :) A moje malenstwo mialo jakas faze w nocy.... Arturek w ogole nie chcial spac. Co chwile robilam mu mleczko, chodzilam na przewijak a potem robilam kilometry po pokoju zeby mu sie odbiło a mimo TO lezac w lozeczku ciagle wydawal z siebie dziwne dzwieki na ktore jak nikt nie reagowal to zaczynal krzyczec i tak ciagle.... kolka to raczej nie byla bo by ciagle plakal tak mysle. teraz w koncu zasnal i juz sie cieszylam ze troszke odespie chociaz dwie godzinki ale jak na zlosc wszystkim sie zebralo na telefony do mnie i juz mam pospane! :P Ehhh dzisiaj znowu fajny spacerek bedzie :) Wczoraj chodzilam poltorej godziny i niezle sie zmeczylam. Ale ciesze sie ze juz mzoemy wychodzic bo te dwa tygodnie siedzenia w domu bez swiezego powietrza to byl koszmar :P A jutro albo w poniedzialek pierwsza wizyta u pediatry - ciekawe ile przytyl mól żarłok :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, Olena mam do ciebie pytanie, do jakiej przychodzni chodziłaś w ciąży, bo ja do medyka do Augustyniaka. Ja dalej w dwupaku i już się denerwuje,że przenoszę. Wiem że zostały mi 4 dni do terminu, ale to wyczekiwanie jest najgorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam w ten słoneczny piękny dzionek :) Wymarzona pogoda na spacerek, z wózkiem albo z brzuszkiem przed sobą :P Mała brzuchatko, które rodzą na potęgę to rodzą :) :P Mojemu Piotrusiowi jest tak dobrze u mnie w brzuszku że ani myśli wychodzić. Chyba nie wie jaka jest piękna pogoda na dworze :) Dzisiaj rano myślałam że może coś się ruszy, brzuch mnie pobolewał jak na okres, ale niestety wszystko się wyciszyło. Trochę zazdroszczę rozpakowanym brzuszkom, macie już poród za sobą, Maluszka przy sobie i już troszkę doszłyście do siebie. Ale co tam, wszystko przede mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam w ten słoneczny piękny dzionek :) Wymarzona pogoda na spacerek, z wózkiem albo z brzuszkiem przed sobą :P Mała brzuchatko, które rodzą na potęgę to rodzą :) :P Mojemu Piotrusiowi jest tak dobrze u mnie w brzuszku że ani myśli wychodzić. Chyba nie wie jaka jest piękna pogoda na dworze :) Dzisiaj rano myślałam że może coś się ruszy, brzuch mnie pobolewał jak na okres, ale niestety wszystko się wyciszyło. Trochę zazdroszczę rozpakowanym brzuszkom, macie już poród za sobą, Maluszka przy sobie i już troszkę doszłyście do siebie. Ale co tam, wszystko przede mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam w ten słoneczny piękny dzionek :) Wymarzona pogoda na spacerek, z wózkiem albo z brzuszkiem przed sobą :P Mała brzuchatko, które rodzą na potęgę to rodzą :) :P Mojemu Piotrusiowi jest tak dobrze u mnie w brzuszku że ani myśli wychodzić. Chyba nie wie jaka jest piękna pogoda na dworze :) Dzisiaj rano myślałam że może coś się ruszy, brzuch mnie pobolewał jak na okres, ale niestety wszystko się wyciszyło. Trochę zazdroszczę rozpakowanym brzuszkom, macie już poród za sobą, Maluszka przy sobie i już troszkę doszłyście do siebie. Ale co tam, wszystko przede mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzia ja również do medyka do augustyniaka :) świat jest mały :) byłaś zadowolona? ja ogólnie tak, oprócz tego że na koniec jakoś zaczęły robić się ogromne kolejki, no ale ogólnie ok , chodziłaś prywatnie ? ja całą ciąże prywatnie chodziłam. a co ci lekarz mówi? mi odrazu zapowiedział, że chociaż miałam termin na 26.03 to urodzę wcześniej i faktycznie się sprawdziło. no i bez problemu wystawili mi zaświadczenie do becikowego chociaż obawiałam się że specjalnie po to będę musiała mieć płatną wizytę. andzia trzymam kciuki żebyś rozpakowała się szybciej, bo niestety w stg wywołują dopiero ok 14 dni nawet po terminie, tak piszę gdyż tak jak pisałam wcześniej na tym oddziale leżały dziewczyny po terminie i jednej dopiero po 13 dniach zaczęli wywoływać. masakra. mi pomogło dużo spacerów, naprawdę dużo, codziennie po 2 godziny, trochę seksu no i może herbata z liści malin, codziennie 3 szklanki. a my dziś na pierwszy spacer :) pogoda piękna :) a wczoraj odwiedziły mnie koleżanki z pracy :) tak bardzo chciały aby mały się obudził a mój synek smaczenie spał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja też chodziłam prywatnie, jestem zadowolona, teraz idę w poniedziałek na wizytę, najgorsze jest to czekanie ostatnio czekałam w poczekalni ponad godz., ale mam nadzieję że urodzę do poniedziałku. Może nawet się kiedyś spotkałyśmy. Chodziłaś na ktg, bo ja nie , Augustyniak powiedział że jak coś mnie będzie niepokoić to mam przyjść. Jeśli chodzi o zaświadczenie, to ja się pytałam tej babki z rejestracji to mi powiedziała że mąż ma przyjść po porodzie z kartą ciąży to wystawią i nie trzeba się umawiać, a tobie oddali kartę ciąży, bo mi po pierwszym porodzie zabrali. Moja kuzynka też teraz rodziła w starogardzie 12 dni po terminie, tylko jej zaczęli wywoływać po tygodniu i nic, już chcieli jej robić cc ale jakoś urodziła. Ja się staram cały czas ruszać, chodzę po schodach, na spacery z synkiem no i dużo sprzątam, nawet wszystkie okna umyłam. Synka urodziłam 9 dni przed terminem więc mam nadzieję że teraz też będzie przed, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze, dziewczyny, dziś już 40 tydzień... a moja córa jak siedziała tak dalej siedzi w brzuchu... kiedy ona zechce wyjść, pogoda piękna, słońce świeci... ech, coś dziś nie mam humoru na pisane, mam twardy brzuch i ciężko mi sie oddycha, mała też już spokojniejsza, kopnie czaem w bok i tyle... miłego dnia kochane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam w ten słoneczny piękny dzionek :) Wymarzona pogoda na spacerek, z wózkiem albo z brzuszkiem przed sobą :P Mała brzuchatko, które rodzą na potęgę to rodzą :) :P Mojemu Piotrusiowi jest tak dobrze u mnie w brzuszku że ani myśli wychodzić. Chyba nie wie jaka jest piękna pogoda na dworze :) Dzisiaj rano myślałam że może coś się ruszy, brzuch mnie pobolewał jak na okres, ale niestety wszystko się wyciszyło. Trochę zazdroszczę rozpakowanym brzuszkom, macie już poród za sobą, Maluszka przy sobie i już troszkę doszłyście do siebie. Ale co tam, wszystko przede mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! Ja dopiero dziś zasiadłam do kompa, wczoraj byłam już zmęczona. Gin powiedział , że szyjka póki co zamknięta, wód jak na czas przed porodem ok, łożysko ok, pomierzył maluszka, raczej mu wskazuje wszystko na 30 (miałam nadzieję, że może mały wyjdzie trochę wcześniej :) ). Mały warzy 3600! gin mówi jednak że może być nawet więcej, ale jest zdania, że powinniśmy dać radę siłami natury. Co do zwolnienia to dostałam do terminu porodu. Później ma mi lecieć z macierzyńskiego. Nie wiem czy to nie byłoby ewidentne naciąganie jakbym po tym terminie poszła do internisty po zwolnienie? Co o tym myślicie? Szkoda mi tych dni macierzyńskiego, lepiej wykorzystać go na czas z maluchem, co nie? A może mój synuś się wyrobi do terminu :) Ja dziś czekam na paczkę, ma przyjść przewijak, prześcieradła i materiały na dodatkowe pościele (mamy zaoferowały pomoc krawiecką :) ) Więc póki co na spacer się nie wybiorę, może później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×