Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość uczaca sie wszystkiego

angielski - pare pytan z prosba o wytlumaczenie

Polecane posty

to normalne ze ci lepiej idzie z ang. na polski;) to normalne;P hehe 1.Piotr lives in Warsaw OKI:) 2.Betty is listening radio now. GOOD:) 3.John writes two letter yesterday no a wiec tu jest problem bo to mialo byc w past simple a ty go jeszcze nie znasz wiec powiedzmy ze zaliczam bo to moja wina bo napisalam takie zdanie a ty nie znasz jeszcze tego czasu;) ...a mialo byc Jon wrote two mails yesterday. 4.(nie wiem jak jest kupilismy) this car in nineteen ninety two We bought this car in 1992 ale dobrze bo tylko jednego slowka nie znalas:) a to znow bylo w past simple...sorki:) hehe 5.Lessons (...zaczynaja sie) usually at eight o\' clock DOBRZE!;) (zaczyna sie - begin, a ze dodaje sie -s to begins) ale dobzre;) 6.tego sie nie podejmuje nie dziwie sie bo to jest znowu w past simple...Pol saw ( 2 rubryka tabelkI) many interesting places in Italy. sorki kochana ze pomieszlaam...:( *** masz wszystko dobrze;) jak juz to paru slow nie mialas bo poprostu nie wiedzialas ale umeisz rozpoznawac ktory to czas wiec jets oK:) sorki za pomylki z Past Simple...:( a nic nie bylo w stylu chce kupic chleba;) wszystko dobrze zbudowane=) fajniee;) a dzis ci wytlumacze PAST SIMPLE:) i nie musisz sie uczyc tej tabelki-bedziesz szukala sobie w tabelce (przypominam 2 rubryka) no to pozdro;) i czekam na pytania z plytki;) chociaz boje sie ze ci sie wsyztsko pomiesza;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAST SIMPLE:) Czasownikom regularnym dodajemy -ed (lub -d jezeli slowko konczy sie na e to chyba logiczne nie???:) np write dodajesz tylko d bo jakby to bylo writeed..??:P heh ) natomiast formy czasowników nieregularnych znajdujesz w 2 formie tabelki;) zd.twierdzace: podmiot+czasownik z 2 rubryki z tabelki lub czasownik -ed np. He played tennis yesterday. pytanie: Did+podmiot+ bezokolicznik np.Did he play tennis. we WSZYSTKICH osobach bedzie DID nie tak jak w Present simple ze bylo DO i DOES:) ale w pytaniu nie dodajesz ed ani 2 forma czasownika!!! poprostu zostawiasz czasownik bez zmian;) przeczenie: osoba+didn\'t+ bezokolicznik np.He didn\'t play tennis. I tu tez czasownik pozostaje bez zmian;) PRZYKLADOWE ZDANIA: She spoke to Mary two days ago. We went to the station and bought tickets. I visited Spain last year. They were very happy when they heard the news. I wanted to buy this book but it cost too much. We spent our holidays there - we had a great time.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak jak w Present simple tylko w zd.twierdzacym dodawalas koncowke to teraz tylko w twierdzacym dodajesz ed lub 2 forme czasownika z tabelki;) zapamietaj:) hehe ale teraz dow szytskich osob a przedtem tlyko do 3 l.poj.:) ****************UZYCIE!!!******************* Past Simple opisuje jedynie wydarzenia z przeszłości - nie ma związku z chwilą obecną. OKOLICZNIKI CZASU:) yesterday- wczoraj two days ago- dwa dni temu last week -w poprzednim tygodniu last summer -poprzedniego lata in 1985 -w roku 1985 seven hours ago s-iedem godzin temu the day before- dzień wcześniej ****************************************** przykladowe zdanie: Yesterday I bought a new shirt. Wczoraj kupiłem nową koszulę. Czasem nie musisz podawać konkretnego czasu, bo jest wiadome (wynika z sytuacji, kontekstu), że czynność odbywała się w przeszłości. Np: Did you hear that? Słyszałeś to? Past Simple uzywasz przy opowiadaniu czegos ,np. It was a sunny day, they took their dog and went for a walk to a park. To był słoneczny dzień, zabrali psa i poszli na spacer do parku. NO A WIEC TO CHYBA WSZYSTKO:) JAK MASZ JAKIES PYTANIA TO PISZ=)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
Good evening :) No,no, widze Viola, ze lecisz z materialem jak burza ;) baaardzo sie ciesze, choc widze, ze wcale ten czas tez nie nalezy do najlatwiejszych :( a jest cos takiego jak czas przeszly, ale zeby byl jak p.cont.? moze bedzie latwiej ? ;) Co do tej tabelki, to tak jak juz pisalam = tragedia 😭, wiec jesli jest czas przeszly taki jak p.cont.to chyba bede tylko takim sie poslugiwac :P:P:P Nie bardzo moglam skupic sie nad plytka, bo ciagle ktos do mnie dzwonil, wiec bylam odrywana, ale tytul dzisiejszej plytki jest "HAVE YOU GOT ANY WINE? " .... chodzi o uzycie I HAVE GOT....wiec mam takie pytanie na szybko: 1.czy po tym zwrocie jest jakas zasada, ze wstawiam zawsze przymiotnik, rzeczownik czy cos innego ? jest taki przyklad podany: I have got a new shirt. 2.Roznica miedzy some a any 3.I have not got any money = nie mam zadnych pieniedzy There aren't any apples = nie ma jablek Skoro I have not got....oznacza nie mam, to czemu w drugim zdania tez nie zaczyna sie ta regulka? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jest tez Past Cont.:) hehe ale to na seiro nie ejst trudne=) nie kuj narazie tabelki,skop sie and tym zeby ten czas zrozumiec;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
Viola, Violeczka,Violunia to moze zaczniemy od tego latwiejszego ? hehe ;) please, please, please ......... no i jeszcze takie pytanie: Here you are = oznacza "prosze"? bo to mnie zdziwilo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
przygladam sie temu co napisalas odnosnie past simple i ciesze sie z tego, ze bedzie tylko DIDN'T :P to juz jakies ulatwienie :) jak wkleisz cos odnosnie past cont.to zaczniemy cwiczenia, bo na pewno bedzie latwiejszy na poczatek :o No i czekam na wytlumaczenie tych pytan z plytki, jutro i tak jeszcze raz ja "przelece" :P dzis juz skupiam sie na czasie, ktory napisalas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok to napisze cont.:) hehe a pytanka jutro oki???;) zd.twierdzace osoba+was/were +czasownik+ing np. He was doing homework. to ejst tak samo jak tam tylko teraz zamiast be jest was/were;) heh ODMIANA WAS/WERE I was you were she/he/it was We/you/they were pytanie: Was/Were+ osoba+czasow.+ing np.Was he doing his homework? przeczenie: osoba+wasn/t/ weren\'t +czasownik+ing np. He wasn\'t doing homework. UZYCIE: Czasu Past Cont. uzywasz do opisywania czynnosci lub sytuacji,ktore wydarzyly sie o okreslonym czasie w przeszlosci. - Yesterday at 7 pm I was watching TV. Uzywasz go do opisywania czynnosci lub sytuacji,ktore sa tlem do innego wydarzenia w przeslzosci. - He was walking. No to teraz przestuduj sobie te 2 czasy a jutro lub pojutrze beda cwiczenia zalezy kiedy sie z tym uwiniesz;) Buzka;*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PODSUMOWANIE PAST SIMPLE I PAST CONT. -I did my homework (zrobilem zadanie) - I was doing my homework at 5 pm. ( robilem zadanie o 5) Past Simple- czynnosc krótka,dokonana Past Cont.- czynnosc dłuższa,niedokonana w pierwszym zdaniu zrobilam zadanie wiec dokonana wiec simple;) a drugie zdanie to robilas zadanie o piatej ale ie wiesz czy skonczylas wiec niedokonana;) wtedy pozansz w zdaniu ktora ma byc czas;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
Czesc :) Zglaszam sie na posterunku, gotowa do cwiczen = ale tylko z PAST CONT.:P tamtem nieco pozniej, bo jakis taki nieciekawy czas ;) Dzis mam troche wiecej czasu, wiec bede tutaj przy kompie przegladac czasy i co jakis czas zajrze, czy Viola jestes ? :) barrywhite chyba opuscila nas 😭 tez bym uciekla jakbym miala odpowiadac na takie glupie, moje pytania :( ....ale co mam zrobic, jak nigdzie nie jest to wytlumaczone :o Violus czekam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK to Past Cont. Do podanych zdan uluz przeczenia wg wzoru;) 1. They were playing golf yesterday. They weren\'t playing golf yesterday. 2. She was drinking milk in the morning. 3. The children were running around the house. 4. The girls were laughing a lot tonight. 5. The dog was barking at the cat. 6. The man in the red hat was following me. 7. She was studying too much. 8. You were reading a magazine when I entered your room. 9. He was writing a letter when I called him. 10. Bob was having a cigarette during the break. 11. Susie was washing up when he came back home. 12. The girl who lives next door was listening to the music all the night. 13. At this time last year I was taking an exam. 14. Betty was doing shopping when she lost her wallet. 15. Mary and Tom were watching TV together. 16. Ted was still working at 5pm. 17. My parents were celebrating the wedding anniversary yesterday. 18. Mike was dancing all the night. 19. We were flying over the Atlantic. 20. My friends were travelling for a few weeks.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
juz sie robi a w miedzyczasie mam prosbe ....daloby sie tak zrobic, zeby na podstawie jednego i tego samego zdania napisac twierdzace, przeczace i pytajace w czasie PRESENT CONT.i PAST CONT.? zeby bylo jakies porownanie :O Juz sie biore za cwiczenia i zaraz zajrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
2.She wasn't drinking milk in the morning. Ona nie pila mleka rano. 3.The children weren't running around the house. Dzieci nie biegaly dookola domu. 4.The girls weren't laughing a lot tonight. dziewczyny (.....) wieczorem. 5.The dog wasn't barking at the cat. Pies nie (....) z kotem :P 6.The man in the red hat wasn't following me. Mezczyzna w czerwonym kapeluszu nie poszedl za mna. 7.She wasn't studying too much. Ona nie uczy sie zbyt duzo. 8.You weren't reading a magazine when I entered your room. Ty nie czytales czasopisma, kiedy otworzylam Twoj pokoj. 9.He wasn't writing a letter when I called him. On nie pisal listu, kiedy zadzwonilam do niego. 10.Bob wasn't having a cigarette durning the break. (nie wiem) 11.Susie wasn't washing up when he came back home. Susie nie (......) kiedy on wrocil do domu. 12.The girl who lives next to door wasn't listening to the music all the night. Dziewczyna, ktora mieszka nastepne drzwi, nie sluchala muzyki cala noc (chyba:P) 13.At this time last year I wasn't taking an exam. Poprzedniego roku nie bralam (.....) 14.Betty wasn't doing shopping when she lost her wallet. Betty nie chodzi do sklepu, kiedy (......) 15.Mary and Tom weren't watching Tv together. Mary i Tom nie ogladali tv razem. 16.Ted wasn't still working at 5 p.m. Ted nie pracuje od 5 p.m.:P 17.My parents weren't celebrating the wedding anniversary yesterday. (....) 18.Mike wasn't dancing all the night. Mike nie tanczyl cala noc. 19.We weren't flying over the Atlantic. My nie latalismy nad Atlantykiem. 20.My friends weren't travelling for a few weeks. Moi przyjaciele nie podrozowali (...) No i to samo pytanie co zawsze = jak czytac wasn't i weren't ? ;) no i czekam na sprawdzenie :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uczaca sie wszystkiego ---> chyba sie nie da bo to jest czas przeszly a to terazniejszy... to calkiem co innego... uczaca sie wszystkiego ---> SPRAWDZAM:) 2.She wasn\'t drinking milk in the morning. Ona nie pila mleka rano. 3.The children weren\'t running around the house. Dzieci nie biegaly dookola domu. 4.The girls weren\'t laughing a lot tonight. dziewczyny (.....) wieczorem. 5.The dog wasn\'t barking at the cat. Pies nie (....) z kotem 6.The man in the red hat wasn\'t following me. Mezczyzna w czerwonym kapeluszu nie poszedl za mna. 7.She wasn\'t studying too much. Ona nie uczy sie zbyt duzo. 8.You weren\'t reading a magazine when I entered your room. Ty nie czytales czasopisma, kiedy otworzylam Twoj pokoj. 9.He wasn\'t writing a letter when I called him. On nie pisal listu, kiedy zadzwonilam do niego. 10.Bob wasn\'t having a cigarette durning the break. (nie wiem) 11.Susie wasn\'t washing up when he came back home. Susie nie (......) kiedy on wrocil do domu. 12.The girl who lives next to door wasn\'t listening to the music all the night. Dziewczyna, ktora mieszka nastepne drzwi, nie sluchala muzyki cala noc (chyba ) 13.At this time last year I wasn\'t taking an exam. Poprzedniego roku nie bralam (.....) 14.Betty wasn\'t doing shopping when she lost her wallet. Betty nie chodzi do sklepu, kiedy (......) 15.Mary and Tom weren\'t watching Tv together. Mary i Tom nie ogladali tv razem. 16.Ted wasn\'t still working at 5 p.m. Ted nie pracuje od 5 p.m. 17.My parents weren\'t celebrating the wedding anniversary yesterday. (....) 18.Mike wasn\'t dancing all the night. Mike nie tanczyl cala noc. 19.We weren\'t flying over the Atlantic. My nie latalismy nad Atlantykiem. 20.My friends weren\'t travelling for a few weeks. Moi przyjaciele nie podrozowali (...) No i wiadomo ze wszytsko dobzre bo wytarczy dodac not;) hehe wiec jest OKI:) No i to samo pytanie co zawsze = jak czytac wasn\'t i weren\'t ? ---> wasn\'t /łosynt/ , weren\'t /łerynt/ hehe ;) buzka;*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
Viola dzieki :) co do zdan w roznych czasam, to w jezyku polskim przeciez powiem: - czytam ksiazke -wczoraj czytalam ksiazke -jutro bede czytac ksiazke to pierwsze to chyba present cont. to drugie to chyba past cont. a to trzecie nie wiem :P hehe naprawde nie da sie tak polaczyc zdan ? :( w 1 i 3 osobie, zeby zobaczyc roznice? .... 1.wiesz moze jaka jest roznica uzycia w zdaniach wyrazu SOME i ANY ? 2.Jak ktos mnie zapyta Do you understand? to odpowiadam I understand a nie I'm understand? tak ??? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to teraz zrob pytania:) 1. Tom was playing football when he was younger. Was Tom playing football when he was younger? 2. Maggie was swimming a lot today. 3. We were skiing all day yesterday. 4. Ted was cutting the bread when he hurt himself. 5. Mary was skating when she fell down. 6. The boys were watching TV when I found them. 7. My students were cheating during the test. 8. My mum was baking a cake and I was helping her. 9. You were picking up the strawberries. 10. They were building the bridge and the tower at the same time. 11. She was digging in the garden when she found the key. 12. I was dreaming of a huge ice cream. 13. The baby was drawing a picture. 14. My dad was driving too fast! 15. The wind was blowing when I went out. 16. The water was leaking from the bedroom to the basement. 17. You were learning German and French. 18. The sun was shining when we were on the beach. 19. We were sailing and fishing in the sea. 20. I was having a break when you called me.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sry ale wczesniej nie zauwazylam Twojej wypowiedzi:P heh taka ze mnie gapa:P heh teraz ic an to odpowiem;) No tak w polskim sie da bo sa tylko trzy czasy terazniejszy,przeszly i przyszly a tam do kazdego czasy jesr i simple i contin. i to zalezy od roznych czynnikow ktory kiedy uzywasz wiesz...nie wiem moge kiedys powymyslac jakies jak bd miala czas ale nie dzis bo to pewnie duzo czasu zajmnie... tak mowisz I understand;) SOME i ANY zaraz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK a wiec z tym to jest tak;) „Some” i „any” używamy przed rzeczownikami niepoliczalnymi i przed rzeczownikami w liczbie mnogiej. Some używamy w zdaniach twierdzących i oznacza wtedy: „trochę, kilka”. Some może wystąpić w pytaniach, kiedy pełni funkcję: propozycji, prośby czy zaproszenia. Some może się pojawić w pytaniach, na które znamy odpowiedź, często są to tzw. pytania retoryczne”. Any występuje w pytaniach i przeczeniach. W przeczeniu oznacza „żaden, żadne”, a pytaniach „jakiś, jakieś”. Any oznacza też: jakikolwiek, każdy, zwyczajny. W takim znaczeniu możemy go używać przed rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi. A teraz kolejna porcja przykładów: I’ve read some good books lately. (Ostatnio przeczytałam kilka dobrych książek.) I ate some good ice-creams yesterday. (Wczoraj jadłam trochę dobrych lodów.) There isn’t any bread for super. (Nie ma żadnego chleba na kolacje.) Are there any cherries in the kitchen? (Czy są jakieś wiśnie w kuchni?) You look thirsty. Would you like some water? (Wyglądasz na spragnionego. Chcesz trochę wody?) Is there somebody in the room? (Czy jest ktoś w pokoju?) I want any car, which works. (Chcę jakikolwiek samochód, który działa.) Take a book, any book you like. (Weź książkę, jakąkolwiek chcesz.) Mam nadzieje ze rozumiesz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
na pewno SOME i ANY mam jeszcze do przecwiczenia i bede wgapiac sie w to, co napisalas jeszcze dlugooooo;) ale fajnie, ze napisalas KIEDY uzyc SOME a kiedy ANY= wiem, ze musze to zapamietac! I don't have = nie mam I haven't = nie mam 1.Po co sobie tym drugim utrudniac zycie, jak to pierwsze latwiej brzmi? ;) 2.Jesli bede chciala zapytac np.Czy masz jakies, czyste szklanki? to zapytam = have you got ANY clean glasses? ===> nie wiem czy dobrze napisalam to zdanie, ale chodzi mi o uzycie ANY :) Mam troche czystych szklanek = I have got SOME clean glasses ===> czy to o to chodzi mniej wiecej? Jesli zdania sa zle napisane to Violus popraw je, oki ? ;) bo staram sie juz cos od siebie sklecic, ale to nie taka prosta sprawka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
I jeszcze takie mam watpliwosci :) Na plytce jest pokazany przyklad, jak para siedzi w restauracji i pytaja kelnera : "Have you got any German wine?" ......jakos tak nieladnie to brzmi, pytac kelnera "Czy masz....." :o Is there a restaurant near here ? a moge zapytac o to samo, ale ...."where is nearest restaurant? " bo jakos ta druga wersje latwiej mi zapamietac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I don\'t have = nie mam I haven\'t = nie mam nie wiem po co utrudniac zycie-a jak nie wiadomo po co to lepiej se nie utrudniac...sama nie wiem ale wg mnie to nie ma zdaczenia czego uzyjesz...;) dobrze te zdnaia z ANY i SOME mysle ze juz to kapuejsz pomalu;) oczywiscie musisz to sobie zapamietac:) ale bedzie dobrze=) Na plytce jest pokazany przyklad, jak para siedzi w restauracji i pytaja kelnera : \"Have you got any German wine?\" ......jakos tak nieladnie to brzmi, pytac kelnera \"Czy masz.....\" ---> moze i nie ladnie ale skoro plytka tak mowi to tak mow;) hehe nie no tak na serio to poprostu tak sie mowi:) hehe zapytaj jeszcze barrywhite;) Is there a restaurant near here ? a moge zapytac o to samo, ale ....\"where is nearest restaurant? \" bo jakos ta druga wersje latwiej mi zapamietac ---> mysle ze mozesz mowic ta druga wersje tylko to pierwsze pyta sie czy jest jakas restauracja w poblizu a to drugie gdzie jest najblizsza restauracja ...niby sens ten sam ale pytanie inne;) ale mysle ze spokojnie mozesz uzywac drugiego pytanka=) bo skoro gdzies nie am restauracji i musisz sie pytac czy jest a nie gdzie jest to niech sie walą a ty idź do domku i zrob se kanapki:D hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyzby uczaca sie wszytskiego zrobila sobie wakacje???:P hehe chyba ze net ci znow kochana nie dziala cio...???:( Buzka;*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
Viola no co Ty ? jakie wakacje?????? :P nawet tak nie zartuj :D Wczesniej jak zwykle problem z netem = odliczam juz dni do konca stycznia 😠 a wczoraj sobota, wiec jakas imprezka tez mi sie nalezy i przerwa od nauki :P:P:P Dzis wieczorkiem tu zajrze (oczywiscie jak net pozwoli) a od jutra do ciezkiej pracy - naturalnie jesli mi pomozesz ;) I jedno pytanko: W czasie present simple zadajac pytania mowie - Do you...Does you...? a w czasie past simple - Did ? tak? ......to tak dla odswiezenia ostatnich wiadomosci :P Do wieczorka, milego dnia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak tez myslalam=P hehe no od poniedzialku zaczniemy bo troszke odpoczynku sie nalezy !=) a co do Twojego pytanka to to jest prawda!=) Buzka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc dziewczyny :) Widze, ze sporo opuscilam. Brak czasu :( Ale juz jestem i zabieram sie do kontroli :P Uwaga, bede bezlitosna ;) 3.Do they ENJOY playing tennis? Czy oni LUBIA/ SPRAWIA IM PRZYJEMNOSC granie w tenisa? 4.Does it snow a lot in Poland IN WINTER? Czy w Polsce W ZIMIE pada duzo sniegu? 9.Do many people like good car? Czy duzo ludzi lubi dobry samochod? 10.Does my sister EXERCISE twice a week? Czy moja siostra GIMNASTYKUJE SIE dwa razy w tygodniu? 2.She doesn\'t HAVE a younger brother. Ona nie ma mlodszego brata. 6.I DON`T KNOW many people in my town. NIE ZNAM wielu ludzi w moim miescie. 12.People don\'t always complain. Ludzie nie zawsze narzekaja. 13.They don\'t USUALLY give me POCKET MONEY. Oni ZWYKLE NIE daja mi KIESZONKOWEGO. 14.Time doesn\'t pass quickly. Czas nie plynie szybko. 19.My brother doesn\'t often ski IN THE WINTER. Moj brat nie czesto jezdzi na nartach W ZIMIE. 20.Daniel DOESN`T DO his womework every day. Daniel NIE ROBI swojej pracy domowej codziennie. chodzi o uzycie I HAVE GOT....wiec mam takie pytanie na szybko: 1.czy po tym zwrocie jest jakas zasada, ze wstawiam zawsze przymiotnik, rzeczownik czy cos innego ? jest taki przyklad podany: I have got a new shirt. Wstawiasz rzeczownik, poniewaz \"I have got\" oznacza \"mam\", \"posiadam\". 2.Roznica miedzy some a any Na poczatek zapamietaj : SOME uzywasz zwykle w zdaniach twierdzacych, np.: I have got some interesting ideas. - Mam kilka interesujacych pomyslow. ANY uzywasz w zd. przeczacych i pytajacych, np.: He hasn’t got any money - Nie ma pieniędzy. Is there any tea? - Jest herbata? (zrodlo: Wielki slownik PWN-OXFORD, \"Advanced Learner`s grammar\", M. Foley&D. Hall; LONGMAN) 3.I have not got any money = nie mam zadnych pieniedzy There aren\'t any apples = nie ma jablek Skoro I have not got....oznacza nie mam, to czemu w drugim zdania tez nie zaczyna sie ta regulka? W pierwszym zdaniu uzywasz formy osobowej \"Nie mam pieniedzy\". W drugim masz forme bezosobowa. Is there any bread? - Jest chleb? Have you got any bread? - Czy masz chleb? no i jeszcze takie pytanie: Here you are = oznacza \"prosze\"? TAK :) 4.The girls weren\'t LAUGHING a lot tonight. dziewczyny nie SMIALY SIE duzo wieczorem. 5.The dog wasn\'t BARKING at the cat. Pies nie SZCZEKAL na kota. 6.The man in the red hat wasn\'t FOLLOWING me. Mezczyzna w czerwonym kapeluszu nie SLEDZIL mnie. 7.She wasn\'t studying too much. Ona nie NIE UCZYL sie zbyt duzo. 10.Bob wasn\'t having a cigarette durning the break. Bb nie palil paiperosa w czasie przerwy. 11.Susie wasn\'t WASHING UP when he came back home. Susie nie ZMYWALA NACZYN kiedy on wrocil do domu. 12.The girl who lives NEXT TO DOOR wasn\'t listening to the music all the night. Dziewczyna, ktora mieszka PO SASIEDZKU, nie sluchala muzyki cala noc 13.At this time last year I wasn\'t TAKING AN EXAM. W zeszlym roku o tej porze nie ZDAWALAM EGZAMINU. 14.Betty wasn\'t doing shopping when she lost her wallet. Betty nie robila zakupow kiedy zgubila portfel. 16.Ted wasn\'t still working at 5 p.m. Ted juz nie pracowal o 5 p.m. 17.My parents weren\'t celebrating the wedding anniversary yesterday. Moi rodzie nie obchodzili wczoraj rocznicy slubu. 19.We weren\'t flying over the Atlantic. My nie lecielismy nad Atlantykiem 20.My friends weren\'t travelling for a few weeks. Moi przyjaciele nie podrozowali przez pare tygodni. No i to samo pytanie co zawsze = jak czytac wasn\'t i weren\'t ? wasn\'t - /woznt/ weren\'t - /wзrnt/ .Jak ktos mnie zapyta Do you understand? to odpowiadam I understand a nie I\'m understand? tak ??? TAK :) 2.Jesli bede chciala zapytac np.Czy masz jakies, czyste szklanki? to zapytam = have you got ANY clean glasses? ===> nie wiem czy dobrze napisalam to zdanie, ale chodzi mi o uzycie ANY - DOBRZE Mam troche czystych szklanek = I have got SOME clean glasses ===> OK \"Have you got any German wine?\" ......jakos tak nieladnie to brzmi, pytac kelnera \"Czy masz.....\" Ja wiem, czy nieladnie. Wyobraz sobie Anglika siedzacego w restauracji w garniturku, zadajacego te pytanie z pieknym brytyjskim akcentem. Nadal brzmi nieladnie? :) Is there a restaurant near here ? a moge zapytac o to samo, ale ....\"where is nearest restaurant? \" bo jakos ta druga wersje latwiej mi zapamietac Is there a restaurant near here ? - czy w poblizu znajduje sie restauracja? where is nearest restaurant? - Gdzie znajuduje sie najblizsza restauracja? Oczywiscie mozesz uzyc drugiej wersji, ale tak jak w j. polskim jest delikatna roznica pomiedzy nimi. Uczaca sie wszystkiego --> widze, ze zrobilas duze postepy jesli chodzi o formowanie czasow. BRAWO! Tylko nie jestem do konca przekonana, czy wiesz, kiedy masz ich uzywac. Dla pewnosci pomeczylabym cie jeszcze troszke z mieszanymi zadaniami. :P Jesli chodzi o PAST CONT., to muszisz uwazac przy tlumaczeniu zdan, bo czesto uzywasz form terazniejszych! Viola, moze doszlifujemy Past Cont, dorzucimy na samym koncu jeszcze Simple Past i na razie finito? Niech Uczaca sie.. realizuje program z plytek, a w razie problemow gramatycznych wrzucimy tu cwiczenia zwiazane z tym problemem? Buziaki 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zjadlo mi kawalek :P Uczaca sie wszystkiego --> widze, ze zrobilas duze postepy jesli chodzi o formowanie czasow. BRAWO! Tylko nie jestem do konca przekonana, czy wiesz, kiedy masz ich uzywac. Dla pewnosci pomeczylabym cie jeszcze troszke z mieszanymi zadaniami. :P Jesli chodzi o PAST CONT., to muszisz uwazac przy tlumaczeniu zdan, bo czesto uzywasz form terazniejszych! Viola, moze doszlifujemy Past Cont, dorzucimy na samym koncu jeszcze Simple Past i na razie finito? Niech Uczaca sie.. realizuje program z plytek, a w razie problemow gramatycznych wrzucimy tu cwiczenia zwiazane z tym problemem? Buziaki 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no pewnie!:) HEH TEZ MYSLE ZE NALEZY JEJ SIE POTEM RZERWA SZCZEGOLNIE ZE TE TABELKI I to wszystko...a ten czas dopiero zaczelysmy wiec jeszcze bd cwiczyc...a wiec jak skonczymy Pasty ( haha jak to brzmi:P hah) to moze jakies takie cwiczenia czy bd wiedziala kieyd ktory w terazniejszym a kiedy ktory w przeslzym...chociaz wiem ze contin. jest pasuja:P i je umie;p gorzej z simplami ale jakos to bd;) a potem juz zajmniemy sie tyyylko plytkami;) hehe chyba ze juz na serio beda wielkie nudy lub plystki sie skoncza a uczaca sie wszystkiego wyrazi checi:D hehe BuSska;*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczaca sie wszystkiego
ooooooooooooo barrwhite jak sie ciesze wspaniale, ze mi wszystko sprawdzilas, dziekuje :) myslalam, ze juz opuscilas ten topik, ze wzgledu na tyle moich pytan :o Przeczytalam wszystko a teraz na spokojnie musze przeanalizowac i zobaczyc poprawki = co? gdzie? i jak zle zrobilam ;) Naprawde jestes mistrzynia, jesli chodzi o tlumaczenie :) = to nie jest lizusostwo ;) hehe Violcia - moze zrobimy tak jak barrywhite nam zasugerowala, ze napiszesz pare zdan w roznych czasach a potem sprawdzisz czy dobrze zrobilam ? :o ......sama nie jestem tego pewna, choc bede sie starala ze wszystkich sil :P Czyli mam do doszlifowania Past Cont. i Past Simple -a wiec to, co ostatnio przerabialysmy :) cio Ty na to???????? a co do tej okropnej listy czasownikow = pomin to jakos :P hehe Bede od 16 tutaj, bo teraz brak czasu, wiec jesli bedziesz to sie sklikamy :) 🖐️ :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×